Forum

Virtualmin Kurulumu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Virtualmin Kurulumu ( demosunun aynısı )

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
956 Görüntüleme
(@OMERYILDIRIM)
Gönderiler: 168
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar;

Daha önceleri yardımıznızla isp config kurarak baya yönettim. Ama kendimi geliştirmem için başka bir sistem kurmak istiyorum. Elimde Redhat 5 ve Centos5 dvd leri var. PC hazır  aşağıda belirttiğim ve demosunu inceyip beyendiğim web server özelliklerini kurmak istiyorum. Burada tüm özellikler birlikte kurulmuş bunu nasıl yapa bilirim sizlere demosunun adresini veriyorum bana yardımsı olmanızı rica ediyorum. saygılarımla

Virtualmin Demo

You can try out Virtualmin Professional using the following address:

http://virtualmin-demo.virtualmin.com/

The user accounts available are:

Administrator (root):
Username: root
Password: demo

Domain Owner:
Username: demodomain
Password: demo

Gönderildi : 15/04/2010 12:57

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Link çalışmıyor ...

Gönderildi : 15/04/2010 14:38

(@OMERYILDIRIM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Link çalışmıyor ...

merhaba;

Link calışıyor..

Gönderildi : 15/04/2010 14:45

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Neden Rusça?

Gönderildi : 15/04/2010 16:26

(@OMERYILDIRIM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Neden Rusça?

merhaba,

Rusça Değil demosu o linkte var. Herkes girip test ettiği için kendine göre değişebiliyor sanırım. Türkçe dil desteğide var içerisinde ve çok hoşuma gitti bunu kurmam için siz ustalarımdan yardım istiyorum.

saygılarımla..

Gönderildi : 15/04/2010 18:38

(@OMERYILDIRIM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

🙂 sanırım kimsenin bu konuda bir fikri yok:) olsun bekleyelim bakalım

Gönderildi : 16/04/2010 13:13

(@OnurVARGUN)
Gönderiler: 157
Estimable Member

Virtualmin desteklenen işletim sistemlerinde bir mail sunucu için gerekli olan paketleri tek bir komutla kurar.

Postfix dovecot mysql php ve diğer paketleri tek bir komutla kurar ve gerekli ayarlar hazır olarak gelir.

Centos Redhat Debian Ubuntu önerilen işletim sistemleridir.

Web arayüzü ile herşeyi yapabilirsiniz. Bedava ve paralı sürümü mevcuttur . Biz bedava sürümünü kullanıyoruz ve gayet de başarılı olduğuna inanıyorum.

Centos üzerinde gayet stabil çalışıyor. 

Tek yapmanız gereken network ayarlarından hostname i doğru ayarlamak ve http://software.virtualmin.com/gpl/scripts/install.sh linkinde bulunan koda çalıştırma hakkı verip konsoldan kurmak .

Gönderildi : 16/04/2010 19:55

(@OMERYILDIRIM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Virtualmin desteklenen işletim sistemlerinde bir mail sunucu için gerekli olan paketleri tek bir komutla kurar.

Postfix dovecot mysql php ve diğer paketleri tek bir komutla kurar ve gerekli ayarlar hazır olarak gelir.

Centos Redhat Debian Ubuntu önerilen işletim sistemleridir.

Web arayüzü ile herşeyi yapabilirsiniz. Bedava ve paralı sürümü mevcuttur . Biz bedava sürümünü kullanıyoruz ve gayet de başarılı olduğuna inanıyorum.

Centos üzerinde gayet stabil çalışıyor. 

Tek yapmanız gereken network ayarlarından hostname i doğru ayarlamak ve http://software.virtualmin.com/gpl/scripts/install.sh linkinde bulunan koda çalıştırma hakkı verip konsoldan kurmak .

cevabınıziçin çok teşekkür ederim. yanlız aklıma takılan bir soru daha var bu sistem ile web hosting (kendi sitemi yayınlama vs) kullana bilirmiyim yoksa sadece mail servermi?

ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

saygılarımla

Gönderildi : 17/04/2010 17:09

(@OnurVARGUN)
Estimable Member

Zaten bu sistem bir web hosting paneli sunuyor ,

Kendi web sayfalarınızı apache php mysql olarak yayınlayabilirsiniz, bu paketleride hazır olarak kuruyor.

Gönderildi : 17/04/2010 21:43

(@OMERYILDIRIM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Zaten bu sistem bir web hosting paneli sunuyor ,

Kendi web sayfalarınızı apache php mysql olarak yayınlayabilirsiniz, bu paketleride hazır olarak kuruyor.

Onur bey çok ama çok teşekkür ederim. Kurdum ve rahat bir şekilde calışıyor. Birşey daha sormak isterim. Benim İp Statik ve tek ip var. Acaba modemden dışarıdan ulaşılması için hangi porta yönlendirme yapmam gerekiyor? ve Demoda olan Otomatik site scpritleri bende yok var olabilmesi için ne yapmam gerekir yokda üçretli sürüme has bir özellikmidir?

saygılarımla

Gönderildi : 19/04/2010 11:42

(@OnurVARGUN)
Estimable Member

Öncelikle bu panele dışarıdan erişmek için 10000 nolu portu NAT etmeniz lazım.

Ücretsiz sürümdede domain açabilirsiniz bundan önce sol taraftaki menüden System Settings de Server Templates i seçin

Default Settings  E tıklayın açılan menüden Mail for Domain i seçin

En altta Format for usernames that include domain seçeneğini username@domain olarak seçin Save e tıklayın.

Daha sonra sol üst tarafta Create Virtual ı seçin.domain bilgilerini girin ornek.com gibi

Administration Password kısmına bu domain i yöneticek kullanıcı bilgilerini girin .sistem otomatik olarak ornek adında bir yonetici kullanıcı adını oluşturur. ornek kullanıcıyla girdiğinizde sadece bu domain i görürsünüz. Bundan sonra zaten sonrası gelir.  

Gönderildi : 19/04/2010 12:49

(@OMERYILDIRIM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ücretsiz sürümdede domain açabilirsiniz bundan önce sol taraftaki menüden System Settings de Server Templates i seçin

En altta Format for usernames that include domain seçeneğini username@domain olarak seçin Save e tıklayın.

Daha sonra sol üst tarafta Create Virtual ı seçin.domain bilgilerini girin ornek.com gibi

Administration Password kısmına bu domain i yöneticek kullanıcı bilgilerini girin .sistem otomatik olarak ornek adında bir yonetici kullanıcı adını oluşturur. ornek kullanıcıyla girdiğinizde sadece bu domain i görürsünüz. Bundan sonra zaten sonrası gelir.  

merhaba;

Dediklerinizi aynen yaptım. Teşekkür ederim.

Bir ricam olacak burada web sitesi yayınlamak için neler gereklidir? Adım adım bilirsem ona göre dahada geliştireceğim kendimi. Türkçe dile cevirdim. Şuan https://192.168.1.xx:10000 ile dışardanda bağlanıla biliyor. Bunun üstüne kendime ait bir web sitesini yayınlayıp mail alıp göndermek istiyorum. Şimdiki sıralama nasıl olmalıdır.

Not: Konu eski ama benim actığım konu olduğundan buradan devam etmek daha iyidir diye düşündüm bilgi kirliliği olmaması acısından.

saygılarımla;

Gönderildi : 06/05/2010 21:55

(@OMERYILDIRIM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

güncel

Gönderildi : 10/05/2010 21:49

(@OnurVARGUN)
Estimable Member

Başka bir gönderi de paylaştığım cevabı benzer olduğu için burdada paylaşıyorum

1-Sizin ubuntunuz( centos ,debian farketmez) isim sunucunuz olacak yani ns1.ornek.com gibi adlandırmanız lazım,

hostname -f yazdığınızda bunu görmeniz lazım,

2-daha sonra firewall unuz üzerinden dns,smtp,http,pop3,https,imap gibi portları ubuntuya nat yapıyorsunuz,

3-
İsim sunucu kaydedicilerden ns1.ornek.com u kaydediyorsunuz yani benim
ns1.ornek.com isim sunucum şu IP adresine karşılık geliyor şeklinde
kaydetmeniz lazım.Bunun için netsol u kullanabilirsiniz.

4-
Telekom a reverse dns record için mail atıyorsunuz Yani isim sunucum
ns1.ornek.com sabit IP adresim şudur reverse dns kaydı istiyorum diye

5- 
http://software.virtualmin.com/gpl/scripts/install.sh linkinde bulunan
koda çalıştırma hakkı verip komut satırından çalıştırıyorsunuz,

6-
Dikkat etmen gereken sistemin paket sağlayıcıları ubuntu(debian ve ya centos farketmez) ve virtualmin
olmalı yani kurulum base standart işletim sistemi kurulumu üstüne olmalı
yoksa güncellemelerde sıkıntı yaşarsın.

7- Daha sonra mesela https://ipadresi:10000 üzerinden bağlanıyorsunuz

Gönderildi : 21/11/2010 17:42

Paylaş: