Haberler

Facebook İnstagram Kullanıcılarını İzlemekle Suçlanıyor

Facebook, bu sefer de telefon kamerasının izinsiz kullanımı yoluyla Instagram kullanıcılarını izlediği gerekçesiyle dava edildi.

Dava, temmuz ayındaki medya raporlarına dayanıyor. Bu raporlara göre fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, kullanılmadığı anlarda bile iPhone kamerasına erişebiliyor.

Facebook ise raporları yalanlıyor. Suçlu olarak bir yazılım hatası gösteriliyor. Instagramın, iPhone kamerasına eriştiğine dair yanlış bildirim vermesine sebep olduğu söylenen hatayı düzeltmek için çalıştıklarını bildiriyorlar.

Söz konusu davanın dilekçesi perşembe günü San Fransisco federal mahkemesine verilmişti. Davalı New Jersey Instagram kullanıcısı Britanny Conditi uygulamanın kamera kullanımının kasti olduğunu ve “Edinilebileceği başka bir yol bulunmayan kazanç getirici ve değerli kullanıcı verileri”nin toplanmasının hedeflendiğini iddia ediyor.

Şikayete göre; Instagram ve Facebook, kullanıcıların kendi evlerinin mahremiyetinde bile, son derece kişisel ve özel bilgilerini edinerek, müşteriler konusunda fikir edinip market araştırması verileri toplayabiliyor.

Konu üzerine herhangi bir yorum yapmayan Facebook geçtiğimiz ay açılan bir davada da, 100 milyon Instagram kullanıcısının biyometrik verilerini yasa dışı yollarla, yüz tanıma teknolojisini kullanarak toplamakla suçlanmıştı.

Apple çıkaracağı yeni işletim sisteminde Facebook’un insanları kolaylıkla takip etmesini engellemeyi hedefliyor. Bununla birlikte Facebook sadece izinsiz veri toplamakla suçlanmıyor. Günümüzde bilinçsiz ve temelsiz bilgi kirliliğinin çıkış noktalarından biri olarak gösterilen Facebook hakkında, kurucusu Mark Zuckerberg “Facebook’un gelecekte toplumu yok etmeyeceğini umduğu” yorumunu yapmıştı.

Bir önceki hafta ise bir Facebook mühendisi Facebook’u nefret söylemleri üzerinden para kazanmakla suçlayıp istifa etmişti.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.