Exchange Server

Exchange Server Extended Protection Management

Microsoft, 8 Ağustos 2022 Salı günü yayınladığı, Exchange Server SU için kimlik doğrulama geçişini ve ortadaki adam saldırılarını azaltabilmek için Extended Protection’u etkinleştirmemizi önermektedir.

Extended Protection Nedir?

Windows Server üzerinde varolan kimlik doğrulama sürecindeki güvenliği artırmak için kullanılıyor, Extended Protection ile ortadaki adam (MitM) saldırıları belli bir ölçüde azalmaktadır. Exchange Server için 8 Ağustos tarihinde yayınlanan SU paketi ile manuel etkinleştirilmektedir.

Extended Protection, Integrad Authentication kullanırken kimlik bilgilerinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Örnek vermek gerekirse; Saldırgan bir sunucunun kimliğine bürünüyor ve kullanıcının bu adrese bağlanmasını sağlıyor. Kullanıcı, mail.cozumpark.com ile bağlantı kurduğunu düşünüyor. Kullanıcının girdiği adres sırasında saldırgan gerekli olan tüm kimlik bilgilerini kopyalıyor ve bu kimlik bilgileri ile başka sunuculara erişiyor.

Bu tarz bir senaryoda eğer Extended Protection aktif hale getirilmiş olsaydı, kimlik doğrulama isteğinin gerçek bir doğrulama bir pencere olup olmadığını doğruyalabilirdi, TLS üzerinden aktarım yapılsaydı, ilgili bağlantının TLS üzerinden gelip yada gelmediğini doğrulayabilirdi.

Extended Protection her vD üzerinde manuel olarak etkinleştirilebilirken aynı zamanda Microsoft bu işlemi toplu şekilde yapabilmemiz için bir Script yayınladı. Bu script ile extended Protection için gerekli ön koşullara sahip olup/olmadığınızı doğrulayabilirsiniz. Scripti kullanabilmeniz için Organization Management grubunun üyesi olmanız gerekmektedir.

https://github.com/microsoft/CSS-Exchange/releases/latest/download/ExchangeExtendedProtectionManagement.ps1

Tüm sunucularda (Online olan) Extended Protection’u yapılandırmak için kullanmanız gereken komut seti;

.\ExchangeExtendedProtectionManagement.ps1

Exchange Sunucularınızda geçerli olan Extended Protection yapılandırmalarını görmek için;

.\ExchangeExtendedProtectionManagement.ps1 -ShowExtendedProtection

Extended Protection yapılandırıldığı online olan tüm Exchange Sunucularında Extended Protection yönetim işlemini geri almak için kullanmanız gereken komut seti;

.\ExchangeExtendedProtectionManagement.ps1 -RollbackType "RestoreIISAppConfig"

IIS Üzerinden Manuel olarak Etkinleştirme

Extended Protection etkinleştirmesi yapılacak olan sunucu üzerinde IIS Yöneticisini açıyoruz. Am öncesinde IIS tarafında Windows Authentication özelliğinin yüklü olması gerekmektedir.

Sites bölümünde bulunan Default Web Site ve Exchange Back End Sitesinde değişiklik yapmak istediğiniz VD’ye tıklıyoruz ve authentication bölümüne geliyoruz.

Authentication bölümünde Windows Authentication bölümünün Enable olması gerekmektedir. Daha sonra sağ menüde bulunan Advanced Settings bölümünden size uygun değeri seçmeniz gerekmektedir.

SSL yapılandırmasını yapmak için değişiklik yapmış olduğunuz VD’nin sayfasına gitmemiz gerekmektedir.

Daha sonra SSL Settings bölümünden Require SSL seçeneği işaretliyoru ve Apply butonu ile işlemimiz tamamlıyoruz.

Extended Protection için Ön Koşullar

Extended Protection, Ağustos 2022 SU yüklemesi ile gelmektedir. Exchange Server 2013 CU23, Exchange Server 2016 CU22 ve Exchange Server 2019 CU11 veya bunlardan sonraki sürümlerde desteklenmektedir.

Ortamınızda Exchange Server 2016 veya 2019 çalışıyor ve Ağustos 2022 SU yüklemesi yaptıysanız CU sürümünüz ise yukarıda belirtilen sürümlerde olması gerekmektedir

Exchange Server 2013 için, Ağustos 2022 SU yüklemesi yapılmış olmalı ve CU23 çalıştırıyor olmalısınız.

Exchange Server 2013 üzerinde PF bulunuyorsa Extended Protection etkinleştirilmemektedir. Extended Protection aktif hale getirmek için PF’yi MSExchange Server 2016 ve 209 sürümlerine taşımanız gerekmektedir.

Exchange Server 2016 CU22 veya Exchange Server 2019 CU11’den daha eski bir sürüm çalıştırıyorsanız ve ortamınızda PF bulunuyorsa Extended Protection etkinleştirmeden önce PF barındıran sunucunün sürümünü onaylamanız gerekmektedir. PF barındıran sunucuyu en son CU ve SU yüklemelerini yapmanız gerekmektedir.

Aşağıdaki tablodan daha detaylı incelemeler yapabilirsiniz.

Exchange versionCU installedSU installedHosts PF mailboxesIs EP supported?
Exchange 2013CU23Aug 2022 (or higher)NoYes
Exchange 2016CU22Aug 2022 (or higher)No hierarchy mailboxesYes
Exchange 2016CU23+ (2022 H1)Aug 2022 (or higher)AnyYes
Exchange 2019CU11Aug 2022 (or higher)No hierarchy mailboxesYes
Exchange 2019CU12+ (2022 H1)Aug 2022 (or higher)AnyYes
Any other versionAny other CUAny other SUAnyNo

Ortamda bulunan tüm sunucularda TLS yapılandırması stabil olması gerekmektedir. Sunucuların yarısı TLS 1.1 kullanırken diğer yarısı TLS 1.2 kullanıyorsa Extended Protection tutarlı çalışmacaktır ve istemci bağlantıları başarısız olacaktır. Onun için tüm sunucularda kullanılan TLS sürümü aynı olmalıdır. Buna ek olarak, SchUseStrongCrypto kayıt defteri anahtarının değeri, kuruluştaki tüm Exchange Sunucularında 1 (önerilen) veya 0 olarak ayarlanmalıdır. Bu değer ayarlanmamışsa, bu anahtarın varsayılan değeri, Exchange dosyaları tarafından kullanılan .NET sürümüne bağlı olarak 0 veya 1 olarak ayarlanabilir.

Extended Protection etkinleştirilmeden önce TLS yapılandırmanızı gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Exchange Server TLS configuration best practices | Microsoft Docs

Extended Protection etkinleştirebilmek için Load Balancer ve Exchange sunucularınızda aynı SSL sertifikasını kullanmanız gerekmektedir.

IIS WebsiteVirtual DirectoryRecommended Extended ProtectionRecommended sslFlags
Default WebsiteAPIRequiredSsl,Ssl128
Default WebsiteAutoDiscoverOffSsl,Ssl128
Default WebsiteECPRequiredSsl,Ssl128
Default WebsiteEWSAccept (UI) /Allow (Script)Ssl,Ssl128
Default WebsiteMAPIRequiredSsl,Ssl128
Default WebsiteMicrosoft-Server-ActiveSyncAccept (UI) /Allow (Script)Ssl,Ssl128
Default WebsiteOABRequiredSsl,Ssl128
Default WebsiteOWARequiredSsl,Ssl128
Default WebsitePowerShellRequiredSslNegotiateCert
Default WebsiteRPCRequiredSsl,Ssl128
Exchange BackendAPIRequiredSsl,Ssl128
Exchange BackendAutoDiscoverOffSsl,Ssl128
Exchange BackendECPRequiredSsl,Ssl128
Exchange BackendEWSRequiredSsl,Ssl128
Exchange BackendMicrosoft-Server-ActiveSyncRequiredSsl,Ssl128
Exchange BackendOABRequiredSsl,Ssl128
Exchange BackendOWARequiredSsl,Ssl128
Exchange BackendPowerShellRequiredSsl,SslNegotiateCert,Ssl128
Exchange BackendRPCRequiredSsl,Ssl128
Exchange BackendPushNotificationsRequiredSsl,Ssl128
Exchange BackendRPCWithCertRequiredSsl,Ssl128
Exchange BackendMAPI/emsmdbRequiredSsl,Ssl128
Exchange BackendMAPI/nspiRequiredSsl,Ssl128

Extended Protection, Modern Hybrid Yapılandırma kullanın ortamlarda çalışmamaktadır. Çünkü burda yapılan isteklerler Exchange Online tarafından karşılanmaktadır. Modern Hybrid kullanan ortamlarda Extended Protection etlinleştirilirse MBX geçişleri, Free/Busy gibi özelliklerin kullanılmamasına sebep vermektedir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Her zaman olduğu gibi, ilgili SU yüklemeden önce laboratuvar ortamınızda, özellikle de Extended Protection’u etkinleştirerek kapsamlı bir şekilde test etmenizde fayda var.
    SU’yu bir komut isteminden veya Windows Gezgini’nden başlatabilirsiniz, artık run as administrator olarak başlatmanız gerekmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu