Exchange Server

Exchange Server 2013 Üzerinde Dinamik Gruplar Oluşturmak PowerShell

Exchange 2010/2013Yapımızda Dinamik Gruplar oluşturmak isteyebiliriz. Ancak, bilindiği üzere gelişmiş IT yapılarında bütün IT ekibine Admin yetkisi verilmez. Delegate yetkisini verilir. Sizde delegate yetkili bir Adminsiniz. Ancak, Exchange EMC veya ECP üzerinde Grup, User vb. işlemleri oluşturma yetkiniz yok. Peki bu durumda ne yapacağız? PowerShell scriptler ile yetkilerimiz dahilinde istenilen işlemleri gerçekleştirebilir. Sizler ile PowerShell üzerinde Dinamik Grup (Dynamic Distribution Group) oluşturmayı göstereceğim. Fakat, sadece gurubu oluşturup, bırakmayacağız. PowerShell’ e ekli bir paremetre ile Active Directory içerisinde ki User’ ın Job içeriğine göre oluşturduğumuz gruba otomaik dahil edeceğiz.

Örnek:

IT OU’ sunun altında Ufuk.Tatlidil ve Ilkim.Ada diye 2 adet IT Admin var. Bu Adminlerin AD User Job Title ‘nda IT Admin yazıyor.

clip_image001

clip_image002

Bu iki Admini aşağıda ki PowerShell kodu ile tek işlem sayesinde Bilgi Islem Dinamik Grup (Dynamic Distribution Group) ‘na dahil edeceğiz.

New-DynamicDistributionGroup -Name “Bilgi Islem” -OrganizationalUnit “msexchangetr.local” -RecipientContainer “msexchangetr.local” -RecipientFilter {RecipientType -eq “UserMailbox” -and Title -eq “IT Admin“}

Group Name     : Bilgi Islem

Group Mail         : [email protected]

Parametre          : Title –eq (Job Title)

User Title            : IT Admin

PowerShell komutumuzu çalıştırdık.

clip_image003

Grubumuz başarıyla oluştu.

clip_image004

clip_image005

Membership içeriğinde gerekli değişkenleri görebiliriz.

((((RecipientType -eq ‘UserMailbox’) -and (Title -eq ‘IT Admin’))) -and (-not(Name -like ‘SystemMailbox{*’)) -and (-not(Name -like ‘CAS_{*’)) -and (-not(RecipientTypeDetailsValue -eq ‘MailboxPlan’)) -and (-not(RecipientTypeDetailsValue -eq ‘DiscoveryMailbox’)) -and (-not(RecipientTypeDetailsValue -eq ‘PublicFolderMailbox’)) -and (-not(RecipientTypeDetailsValue -eq ‘ArbitrationMailbox’)))

Şimdi oluşturduğumuz bu guruba mail atalım. Atılan mailin [email protected] ve [email protected] adreslerine ulaşıp, ulaşmadığını kontrol edelim.

clip_image006

clip_image007

Mail Ufuk’ a ulaştı.

clip_image008

Mail İlkim Ada’ ya ulaştı.

clip_image009

İşlemlerimiz başarılı bir şekilde tamamlandı.

Faydalı olması dileğiyle.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.