Exchange Server

Exchange Server 2010 SP3 Üzerinde Bulunan User Mailboxlari Office 365 Exchange Online Üzerine Taşıma

Merhaba, bu yazımda bir önce ki makalemizde yapılandırdığımız Exchange 2010 SP3 to Exchange Online Hybrid işleminin sonrasında, on prem’ de yani internal networkümüz’ de bulunan user’ ları, nasıl Exchange Online (Office 365) üzerine taşıyacağımızı sizler ile paylaşacağım.

Öncelikle, Azure Active Director Sync aracını kullanarak On Prem userlarımızın  Office 365 Platformuna sync olmasını sağlamız gerekiyor (makale serimde bahsetmiştim).

clip_image001

On prem yapımda ki bir çok user’ ım başarılı şekilde sync olmuş.

clip_image003

Sync işlemini tamamlandıktan sonra, Exchange 2010 Management Console yönetim panelini  açıp, sol menüde bulunan Receipient Configuration seçeneği altında Mailbox yönetimine gelelim. Taşıma işlemini gerçekleştireceğimiz kullanıcımızı seçtikten sonra, sağ menüde yer alan New Remote Move Request linkine tıklıyoruz.

Dilersek birden fazla user mailbox seçebiliriz.

clip_image005

New Remote Move Request ekranında taşımak istediğimiz kullanıcıları görebiliyoruz. Posta Kutusu, Arşiv Posta Kutusu ya da Her İki Posta Kutusu seçeneğinden bizim için uygun olanını seçiyor ve devam ediyoruz.

clip_image006

Connection Configurations adımında, MRSProxy hizmetinin aktif olarak çalıştığı Client Access Sunucumuza ait FQDN bilgisini ve bu işlemi gerçekleştirmek için doğru haklara sahip bir Exchange hesabını giriyoruz ve devam ediyoruz.

clip_image008

 

Target Delivery Domain kısmında ise, Browse butonuna tıklayarak, Office 365 Exchange Online adresimizi gösteriyoruz. Office 365 Exchange Online hizmetinde yer alan msexchangetrturkiye.mail.onmicrosoft.com etki alanını seçiyoruz ve next ile devam ediyoruz.

clip_image009

Son olarak yapmak istediğimiz taşıma işlemi ile ilgili bilgilerin bir özetini görüyoruz ve New tuşuyla taşıma işlemini başlatıyoruz.

clip_image010

Move işlemi başladı.

clip_image011

Birde Move Request (Exchange Online) kısmına göz atalım. Move işlemi, kullanıcının Mailbox doluluğuna göre süreç almaktadır. Cozumpark User’ ı bitmişken, Microsoft Tat Team user’ ı move işlemine devam ediyor.

clip_image012

Microsoft Tat Team mailbox Move işlemi de bitti.

clip_image013

Taşıma işlemimizi tamamladıktan sonra yine bu ekranda sağ menüde yer alan Clear Move Request linkine tıklıyoruz ve move request işlemlerini temizliyoruz.

clip_image015

Exchange Online kısmında Refresh işlemi yapıyoruz. Cozumpark ve Microsoft Tat Team user mailboxlarının Office 365 Exchange Online kısmına taşındığını görüyoruz.

clip_image017

Artık bu kullanıcılar On Prem altında tutulmayacak. Recipient Configuration altında ki Mailbox’ da ilgili userları göremeyiz.

clip_image018

Bu adımların sonunda Office 365 yönetim paneline giriyoruz ve move ettiğimiz Userlara lisans atıyoruz. Artık kullanılarımızın e-mailleri Exchange Online hizmeti üzerinde yer aldığı için bu kullanıcı ile ilgili işlemlerimizi buradan da gerçekleştirebiliyor olacağız.

clip_image020

İşlemler sonrası Cozumpark ve Micorost Tat Team usermailboxlarını başarılı bir şekilde On prem’ den Exchange Online Office 365’ e move ettik.

 

 

Exchange Online üzerinden kullanıcılarımızı görebiliyor muyuz kontrol edelim.

clip_image022

Cozumpark User’ ının mailbox’ ını, bir outlook’ a tanımlayalım.

clip_image023

clip_image024

Kullanıcı bütün mailleriyle Exchange Online Office 365 ortamına taşınmış oldu.

clip_image026

Outlook Connection Status’ ü kontrol ettiğimizde, Office 365portal üzerine bağlı olduğunu görüyoruz.

clip_image027

Peki, move öncesi bu kullanıcı https://mail.lab08041.o365ready.com/owa adresine bağlanıyordu. Şimdi ne olacak? Kontrol edelim. Owa’ ye bağlanalım.

clip_image029

Bizi direk belirttiği link ile, Office 365 owa ekranına yönlendiriyor. Linke tıklıyoruz.

clip_image031

https://pod51049.outlook.com/owa adresine yönlendirdi. Username ve Password bilgilerini girip, login oluyoruz.

clip_image033

 

Başarılı bir şekilde login olduk.

clip_image035

Move işlemleri sırasında User’larınızın Outlookları birkaç defa restart isteyebilir.

Makalemizin sonuna geldik. Faydalı olması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.