Exchange Server

Exchange Server 2007 E-mail Address Policy Uygulaması

Exchange Server 2007 E-mail Address Policy Uygulaması

 

 

 

 

Organizasyonumuzda var olan her kullanıcı eğer Exchange Server 2007 servisinden ve mail ile haberleşme yapısından yararlanmak istiyorsa mutlaka bir mail adresine sahip olmalıdır.

 

 

 

 

Mail adresi ile ilgili ilkeler (Policy) kullanıcılar,kontaktlar (contact) ve gruplar için birinci ve ikinci derecedeki mail adreslerinin tanımlanmasında kullanılır. Böylelikle kullanıcılar bu yapılar sayesinde oluşturulan mail adresleri ile hem mail alırlar hem de gönderirler.

 

 

 

 

Microsoft Exchange Server 2007 servisi varsayılan olarak bir mail adresi ilkesine sahiptir ve oluşturulan her yeni kullanıcı, contact ya da grup için mail adresi tanımlamasında standardı belirler. İlk olarak bizim etki alanımız olarak Active Directory kurulurken belirlemiş olduğumuz alan adımız bizim domainimiz kabul edilir. Mesela benim domain adım mumin.com.tr ve mail adresleri *@mumin.com.tr yapısına uygun olarak verilen isme göre oluşturulur. Ancak biz bir standart belirlemek istersek mesela kurumda çalışan herkesin mail adresi [email protected] olarak tanımlanmalıdır diyebiliriz. Bu tür bir isimlendirme stratejisi bizim kurumumuzun ciddiyetini ortaya koyabilir. Şöyle düşünelim bir firmadan size mail geliyor. A kişisinden gelen maile bakıyorsunuz [email protected] ve B kişisinden gelen maile bakıyorsunuz [email protected] şeklinde. Bu tür bir yapı karşı tarafta ciddiyetsizlik olarak ya da ilkesizlik olarak kabul edilebilir. Bu yüzden kurumsal yapıda bilgi işlem sistemleri de bir standart çizgide hareket etmelidir.

 

 

 

 

İşte biz Exchange Server 2007 servisinin bize sağlamış olduğu mail adresi ilkesi ile bu işlemi hızlı ve rahat bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

 

 

 clip_image001

 

 

Res

 

 

clip_image002

 

 

 

 

Yukarıdaki şekillerde de görüldüğü gibi birinci resimde Alias yani kullanıcıların oturum açarken kullandıkları isimleri görmekteyiz. Exchange Server 2007 servisi de bu kişiler için mail adresi açarken default olarak bu değerleri kullanır. Mesela rahmidilli kullanıcısına açılacak olan mail adresi default olarak [email protected] olacaktır biz bunu istemiyoruz ve bu yapıyı mail adresi ilkesi ile değiştireceğiz ve belirli bir standarda koyacağız.

 

 

Sağ tarafta kırmız çizgilerle çevrili alandaki kısımda da gördüğümüz gibi benim daha önce deneme amaçlı uygulamış olduğum bir mail ilkesi ile hepsi düzenli bir yapıya sahip olmuşlardır. Ancak biz bu yapıyı da değiştireceğiz ve [email protected] olmasını sağlayacağız.

 

 

 

 

İlk olarak Exchange Server 2007 servisinin yönetim konsolunu açıyoruz.

 

 

clip_image003

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi Organization Configuration altında Hub Transport altındaki E-mail Address Policies kısmındaki Default Policy’yi görüyoruz. Biz bunun yerine yeni bir tane ilke oluşturup onu kullanacağız ve kendimize göre ayarlayacağız.

 

 

clip_image004

 

 

Bunun için Email Address Policy sekmesinin altında sağ tıklayıp New E-mail Address Policy seçeneğini seçiyoruz ve karşımıza aşağıdaki yapı gelmektedir.

 

 

clip_image005

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi bilgi kısmında ilkemize bir isim tanımlaması yapıyoruz. Ve alt taraftaki seçimlerden “All recipients types” seçebiliriz ya da “The following specific types” altından istediğimiz değeri seçip NEXT ile devam ediyoruz.

 

 

clip_image006

 

 

Bu adımda karşımıza tanımlamakta olduğumuz ilke ile ilgili şartlar gelmektedir. Biz istersek bunları düzenleyip değiştirebiliriz ve özel bir ilke tanımlayabiliriz. Sağ alt tarafta Preview butonu göreceksiniz ona tıkladığımızda karşımıza bu ilkenin hangi hesapları etkileyeceğini görebiliriz.  İlk önce OK daha sonra da NEXT ile devam ediyoruz.

 

 

clip_image007

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi karşımıza E-mail Addresses kısmı gelmektedir. Burada uygulamak istediğimi ilkenin şeklini tanımlayacağız ve Add.. tıklayarak karşımıza SMTP E-mail Address penceresi gelmektedir. E-mail address local part seçimini yaptıktan sonra al tarafta seçimimizi yapıyoruz. Bizim yapmak istediğimiz [email protected] idi. Bunun için de 2.seçeneği işaretliyoruz ve devam ediyoruz. Diğer seçenekleri de uygulayabiliriz.

 

 

clip_image008

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi ilkemiz için belirlediğimiz yapı hazır hale geldi ve NEXT ile devam ediyoruz.

 

 

clip_image009

 

 

İlkemizin uygulanma zamanını da istediğimi şekilde tanımlayabiliriz. İster hemen uygularız istersek de belirlediğimiz bir zamanda harekete geçirebiliriz.

 

 

clip_image010

 

 

Yukarıdaki yapıda bize kısa bir özet sunuluyor ve NEW ile ilkemizi tamamlıyoruz.

 

 

clip_image011

 

 

Finish deyip ilkemizi bitiriyoruz.

 

 

 

 

İlkemizin uygulanıp uygulanmadığını görebilmek için Exchange Server yönetim konsolunu açıyoruz.

 

 

clip_image012

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi bizim istemiş olduğumuz mail adresi yapısı bir ilke ile hızlı bir şekilde tamamlanmış bulunmaktadır.

 

 

 

 

Evet mail adresleri ile ilgili düzenlememizi de bu şekilde basit ve hızlı bir şekilde bir ilke ile tamamlamış oluyoruz.

 

 

 

 

Kaynaklar:

 

 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa998940.aspx

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu