Exchange Server

Exchange 2013 OWA Logon Ekranını Değiştirme

Sistem yöneticileri olarak bizler genellikle kullanıcılarımıza veya müşterilerimize vermiş olduğumuz hizmetlerin sürekliliği ile ilgilenir ve görünüşe pek önem vermeyiz. Fakat birkaç ufak değişikliklerle vermiş olduğumuz bu hizmetleri süsleyebiliriz. Exchange 2013 OWA Logon ekranını değiştirmek bu duruma güzel bir örnek olabilir.

Exchange 2013 Logon sayfası kaynak dosyalarına

C:\ProgramFiles\Microsoft\ExchangeServer\V15\FrontEnd\HttpProxy\owa\auth\versiyon\themes\resources yolundan ulaşabilirsiniz. Çalışmaya başlamadan önce bu klasörün yedeği alınmalıdır.

clip_image002

Değiştirilebilecek görsel dosyaların listesi ve sayfa üzerindeki yerleri aşağıdadır.

owa_text_blue.jpg – “Outlook Web App” yazısı

olk_logo_white.jpg- Ekranın solunda yer alan logo.

olk_logo_white_cropped.jpg- Hata ekranında solda bulunan logo.

sign_in_arrow.jpg- Logon butonu .

olk_exchange_text_blue.jpg – “Outlook Mobile” logosu

clip_image004

Makalede örnek olarak owa_text_blue.jpg, olk_logo_white.jpg ve favicon dosyalarını yenileri ile değiştiriyorum ve görüntü aşağıdaki formata dönüşüyor.

clip_image006

Arka fontta bulunan renkleri değiştirmek içinse aynı dizinde bulunan Logon.css dosyası içerisinde yer alan background-color:#0072C6 kod bloğunu değiştirmeliyiz. Renk kodları için buradaki linkten faydalanabilirsiniz. Değişim sonrası ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olmaktadır.

clip_image008

clip_image010

Makalede örnek olması için ben resim düzenleme işlemlerini MS Paint ile gerçekleştirdim. Eğer Photoshop ve CSS kodlama konusunda tecrübeniz var ise yapabilecekleriniz hayal dünyanız ile sınırlıdır. Bu konu hakkında yapılmış birkaç ücretli tasarımı için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

http://www.interfaceplanet.com/microsoft-outlook-web-app-2013.aspx

Önemli Notlar

Exchange CU veya SP yüklemeleri sırasında değiştirilmiş olan logon sayfalarının yeniden orijinal hallerine dönme riski mevcuttur. Bundan dolayı update paketinde aşağıdaki ekran görüntüsü gibi bir uyarı mevcut ise customize edilmiş dosyaların yedeğini almayı unutmayınız.

clip_image012

Kaynaklar:

http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee633483(v=exchg.150).aspx

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms531197(v=vs.85).aspx

Faydalı olması dileğimle.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu