Blog

Endüstri 5.0 Nedir? Endüstri 5.0 Hakkında Merak Edilenler

Endüstriyel değişikliklere uyum sağlamak bazı şirketler için hala zor olabilir. Ancak, 1800’lerde ilk sanayi devriminin başlangıcından bu yana ilerleme durmadı. Yüzyıllar boyunca yeni cihazlara ve daha teknolojik ekipmanlara yatırım yapıldı ve nihayet şirketler Endüstri 5.0’a kadar geldi. 

  • Peki Endüstri 5.0 nedir?
  • Endüstri 5.0, Endüstri 4.0 için ne anlama geliyor? 
  • Beşinci sanayi devrimi nasıl olacak? 

Bu yazıda, bu ve daha fazla sorunun yanıtını bulacaksınız.

Sanayi Devrimi İlerlemesi

Endüstri 1.0; mekanizasyon, buhar ve su gücü ile başladı. Daha sonra, ikinci devrim elektrik, seri üretim ve montaj hatları, üçüncü devrim ise endüstriyel bilgisayarlar, otomasyon ve elektroniği hayata geçirdi. İlk üç devrim, toplumun çalışma ve yaşama biçimini değiştirdi. Bu sayede şirketler, yeni makineler, yeni güç kaynakları ve yeni iş düzenleme yöntemleri sayesinde daha üretken ve verimli hale geldi.

Şu anda, genellikle Endüstri 4.0 veya siber-fiziksel insan zekası olarak bilinen siber devrimin ortasındayız. Dördüncü devrim, insanların yerini alan makineler ve üretimi IoT ile entegre akıllı tesislere dönüştürmekle ilgili. Bu, endüstri 4.0’ın Yapay Zeka (AI), bilgisayar tabanlı sistemler (siber-fiziksel), ağ oluşturma ve bulut sunucuları, makine öğrenimi, 3D baskı, otonomasyon, VR ve bilgi işlemin avantajlarına odaklandığı anlamına gelir.

Endüstri 5.0 Nedir?

Endüstri 4.0, otomasyon ve dijitalleşmeyi birbirine bağlamakla ilgiliyken, Endüstri 5.0, insanlar ve makineler arasında işbirliği yapıyor.

Beşinci devrim, insanları robotlarla birleştirmek ve birlikte çalışmalarını sağlamakla ilgilidir. Dördüncü devrim 2010 civarında başladı ve şirketlerin çalışma şeklini değiştirdi. Gelişmiş teknolojiler ve otomasyon sayesinde birçok şirket, insanları robotlarla değiştirmeyi başardı. Bugüne kadar birçok işletme Endüstri 4.0’dan etkilendi. Bazıları hala endüstri 4.0’ın getirdiği teknolojilere uyum sağlıyor. 

Peki bu Endüstri 4.0’ın biteceği anlamına mı geliyor? 

Aslında dördüncü devrim henüz bitmedi ve birçok şirketi etkilemeye devam edecek. Bununla birlikte, şimdi 2022’de endüstriyel üretimdeki en önemli trendlerden biri olarak Endüstri 5.0’a odaklanılıyor. 

Endüstri 5.0, insanların ve zihinlerin endüstriyel yapıya yeniden dahil edilmesidir. Burada insanlar ve makineler, yeni üretim verimliliklerinden yararlanmak için uzlaşır ve işbirliği yapar. Endüstri 4.0’a yeni adapte olmaya başlayan şirketler, kendilerini bu yeni sanayi devriminin ortasında bulabilirler.

İlgili İçerik: Endüstri 4.0 Nedir? Endüstri 4.0 Hakkında Merak Edilenler

Endüstri 5.0, Üretim İçin Ne Anlama Gelir?

İnsanlar ve bilgisayarlı makineler arasındaki etkileşim, birçok işletmenin optimizasyonunu ve otomasyonunu büyük ölçüde iyileştirecek. İki endüstriyel süreç kuruluşu arasındaki işbirliği, hem insanları hem de yazılım robotlarını içeren bir iş gücünü yönetmek için yeni teknikler ve fikirler sunacak.

Robotların yanı sıra, bir sonraki sanayi devrimi seviyesi, cobot’ları veya başka bir deyişle işbirlikçi robotları getirecek. Cobot’lar, insanlarla aynı şekilde işleri gözlemleyebilecek, öğrenebilecek ve işleti yürütebilecek. İnsanlarla olan ortaklıkları sayesinde, artan üretim verimliliği ve iyileştirilmiş operasyon potansiyeli sağlayacak. İş akışlarını akıllı sistemlerle birleştirerek, işletmelerin beyin potansiyelini ve yaratıcılığını artırmaya odaklanmasına da yardımcı olacak. Ayrıca üreticiler, tekrarlayan görevleri ortadan kaldırmaktan da faydalanacak. 

Robotlar daha erişilebilir hale geldiğinde, işletmeler üretkenliği artırmak ve çalışanları güçlendirmek için yapay zeka makineleri kullanacak. Bu nedenle endüstri 5.0, programlama, akıllı sistemlerin kontrolü ve gelişen teknolojilerde yeni beceriler gerektireceğinden, ortadan kaldırmaktan daha fazla iş yaratacak.

Endüstri 5.0 İle İlgili Önemli Faktörler

Endüstri 5.0 piyasaya yeni girdiği için, yeni sanayi devriminin yaşam ve çalışma üzerindeki etkisine ilişkin bazı spekülasyonlar var. Şüphelerinizi gidermek için aşağıda Endüstri 5.0 ile ilgili bazı spekülasyonları ve açıklamalarını bulabilirsiniz:

Robotların insanların yerini alması değil, onlarla işbirliği yapması gerekiyor.

Bazı insanlar robotik gelişimin insan yaşamı üzerindeki etkisinden endişe duyuyor. Fakat robotlar insanlardan daha güvenilir ve hassas işlerde daha iyi olsalar da, uyarlanabilirlik ve eleştirel düşünme becerilerinden yoksundurlar. Robotların temel amacı, insanlarla işbirliği yaptıklarında, yaşamlarımızı iyileştirme misyonunu yerine getirmektir.

Endüstri 5.0, piyasaya endüstri 4.0’dan daha geniş faydalar getirecek.

Endüstri 5.0, otomasyonu getiren Endüstri 4.0 olmadan var olamazdı. Bununla birlikte, tüketicilerin gereksinimlerine göre uyarlanmış mal ve hizmetleri edinmelerine olanak tanırken otomasyonu üretim görevlerine dönüştürecektir.

Endüstri 5.0, ortadan kaldırmaktan daha fazla iş yaratacaktır.

Otomasyon, yerinden ettiğinden daha fazla iş fırsatı yaratacak.

Seri üretime değil, kişiselleştirmeye öncülük edecek.

Özgün tasarımlar insan müdahalesine ihtiyaç duyduğundan, Endüstri 5.0 sayesinde insanlar ürünlerini daha iyi kişiselleştirebilecekler.

Psikoloji teknolojiyi kontrol edecek.

Ürün kalitesinin sağlanması insan müdahalesini gerektirir. Endüstri 4.0’da büyük ölçekte yaratılan birçok ürün insan dokunuşuna ihtiyaç duymuyordu. Ancak yeni devrim, çalışanların robotik yardım ve psikolojik analitik ile ürüne müdahale etmesine izin verecek.

Endüstri 5.0’a geçiş kaçınılmazdır.

Günümüzde her şey bilgisayar ortamında. Bu nedenle, robotik anlayışı düşünmek yerine, değişiklikleri uygulamaya ve işletmeleri ve işgücünü Endüstri 5.0 için hazırlamaya odaklanmak daha iyidir.

Yeni Sanayi Devrimine Hazır Mısınız?

Sürekli gelişme olmadan, insanlar var olamazdı. Bu nedenle dünya ve sanayi sektörleri bir takım devrimlerden geçmektedir.

Peki robotların ve cobotların gelişimi insan hayatına nasıl yansıyacak? Bazı bilim kurgu filmlerinde görüldüğü gibi bu makinelerden biraz tehlike bekleyebilir miyiz?

Açıkçası her zaman bilinmeyene karşı bir korku vardır. İnsanlar sadece geleceğin ne getireceğini bilmiyor, bunu sadece tahmin edebiliyorlar. Ancak her buluşta bir tehlike vardır. Fakat bu, keşfetmeyi ve gelişmeyi bırakmamız gerektiği anlamına gelmez.

Gerçek şu ki, insanlar robotlarla sohbet ederek (chatbotlar), sanal asistanlardan (Alexa/Siri) bazı bilgiler alarak, sürüş sırasında (park sensörleri) ve çok daha fazlasını yaparak zaten robotlarla iletişim kuruyorlar. Bu yüzden artan sayıda iş, kişiselleştirilmiş ürünler, otomatik makineler ve memnun müşteriler ile Endüstri 5.0, birçok şirket için gidilecek yoldur. Ancak bundan önce, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin yanı sıra dünyanın önde gelen yüksek teknoloji şirketleri, makine zekası kurallarını tanımlamak için bir çerçeve oluşturmalıdır.

Endüstri 5.0 İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1. Akıllı fabrika nedir?

Akıllı fabrika veya akıllı tesis, genellikle dijital fabrika veya akıllı üretim olarak da adlandırılır. Bu adlar, otomasyon, eklemeli üretim, IoT, robotik, veri analistleri ve bulut sistemlerinin kullanıldığı aşırı esnek, kendi kendini uyarlayan bir üretim oluşturmak için tesislerde kullanılan modern teknolojiyi tanımlar.

2. Endüstri 5.0 özellikleri nelerdir?

Endüstri 5.0, insan ve makinelerin etkileşimini vurgulayan yeni bir üretim konseptidir. Endüstri 5.0, Endüstri 4.0’dan sonraki aşamadır ve giderek daha güçlü ve hassas makineler ile insanın benzersiz yaratıcı potansiyeli arasındaki işbirliğini gerektirir.

3. 5. sanayi devrimi nasıl olacak?

İşletmelerdeki insan ve makinelerin karışımı, Beşinci Sanayi Devrimi (5IR) olarak adlandırılır. Endüstri 5.0 önceki dördünden farklıdır çünkü dördüncü devrimde otomasyon insanların yerini alırken, şimdi insanlar üretim sürecinin merkezinde yer almaktadır.

4. Şimdi hangi devrimdeyiz?

Yaklaşık 2010’dan beri insanlar 4. sanayi devrimini yaşıyor. Bu; Makine öğrenimi (ML), yapay zeka (AI), Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT), 3D baskı, sanal ve artırılmış gerçeklik, otonom araçlar, kuantum hesaplama ve daha fazlası gibi ilerlemeler anlamına gelir.

5. Sanayi devrimi iyi midir yoksa kötü mü?

Sanayi sektörü, genel olarak teknolojiler geliştirerek ve daha iyi çalışma yöntemleri oluşturarak insan yaşamını iyileştirdi. Ancak sanayileşme çevre kirliliği ile de ilişkilidir. Bu nedenle sürdürülebilirliğe ve sera gazı emisyonlarını azaltmaya odaklanan akıllı üretim yaratmak önemlidir.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.