Haberler

En Hızlı İnternet Sağlayıcıları Belli Oldu

Hız testi platformu SpeedTest, Türkiye’de hizmet veren firmaların yer aldığı en hızlı internet sağlayıcıları raporunu yayınladı. 2022’nin ikinci çeyreğini kapsayan raporda en yüksek hız sağlayan firma 49.46 Mbps hıza ulaşabildi. Detaylar haber içeriğimizde.

Ookla tarafından geliştirilen hız testi aracı Speedtest, 2022’nin ikinci çeyreğine ait en hızlı internet sağlayıcıları raporunu açıkladı. Raporda internet sağlayıcı firmaların ortalama indirme ve yükleme hızları yer aldı. Ülkemizde internet hızları geçtiğimiz yıla oranla artış gösterse de birçok ülkenin gerisinde kalmaya devam etti.

En hızlı internet sağlayıcısı Turknet oldu

Speedtest’e ait en hızlı internet sağlayıcıları grafiği

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrekte kullanıcılarına en yüksek hız veren firma Turknet oldu. Kullanıcılarına ortalama 49.46 Mbps indirme hızı sunan firma en hızlı internet sağlayıcıları listesinde liderliğini devam ettirdi. Turknet’i, 39.80 Mbps indirme hızı ile Turksat Kablo Net takip etti.

En hızlı internet sağlayıcıları listesinde üçüncü ve dördüncü sırada ise mobil operatörler yer aldı. 3. sırada yer alan Turkcell kullanıcılarına ortalama 35.30 Mbps indirme hızı sağladı. 4. sıradaki Vodafone ise 24.25 Mbps indirme hızına sahip.

5 firmanın bulunduğu listede son sırada ise Türk Telekom yer aldı. Ülkemizde internet konusunda tekel olarak bilinen firma ortalama 21.61 Mbps hızında internet erişimi sağlıyor.

Speedtest raporunda hız verilerinin yanı sıra gecikme süreleri ve tutarlılık oranları da paylaşıldı. Hız sıralamasında lider konumda olan Turknet, 7 ms değerinde gecikme oranı ile Türkiye ortalamasından daha düşük değere sahip. Hız sıralaması  listesinin son sırasında yer alan Türk Telekom da 9 ms değerinde gecikme süresi ile en düşük gecikme süresine sahip ikinci firma. Tutarlılık oranlarına bakıldığında ise Turknet, %77.2 oranla en iyi performansa sahip firma oldu.

Siz de evinizde veya iş yerinizde kullandığınız internet sağlayıcınızla ilgili görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Fiber İnternet Nedir? Neden Daha Hızlıdır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu