Donanım

EMC Isilon OneFS Simulator – Bölüm 2

Yazımızın birinci bölümde, ISILON Lab ortamımızın alt yapısını oluşturmuştuk. Bu bölümde ise ikinci ve üçüncü ISILON Node ‘larını sistemimize dahil edeceğiz. İlk bölümdeki sistem gereklilikleri değişmemektedir.

Simulator dosyalarının bulunmuş olduğu dizindeki Clone-2 klasörü içerisindeki xxx.clone2.vmx dosyasını Vmware Workstation yazılımı ile açıyoruz ve sonrasında çalıştırıyoruz.

clip_image002

Bütün disklerin formatlanacağını bildiren uyarı mesajını “ yes “ yazarak onaylıyoruz.

clip_image004

Join an existing Cluster” seçeneğini seçiyoruz.

clip_image006

Mevcut Cluster’larımızın listesi burada yer alacaktır. Bu ekranda Cluster bilgisini göremiyorsanız muhtemel problemleriniz, ilk nodunuzun kapalı olması yada network yapılandırmanızın hatalı olmasıdır.

clip_image008

 Sonrasında ISILON bütün herşeyi otomatik olarak gerçekleştirecektir ve kısa bir süre sonra login ekranı ile karşılacaksınız.

clip_image010

Yapmış olduğumuz bu işlemlerin aynısını diğer node’larımız içinde gerçekleştiriyoruz. Biz Isılon makalelerimize 3 Node ‘tan oluşan bir ortam ile devam edeceğimizden dolayı ben üçücü node ‘un kurulumunu da gerçekleştiriyorum. Simülatör yazılımı en fazla altı Node ‘tan oluşan bir Lab ortamına destek vermektedir bundan dolayı siz dilerseniz Lab ortamınızı daha da genişletebilirsiniz.

clip_image012

Kurulum işlemi tamamlandığında Node ‘lar ISILON yönetim penceresinde kullanım için hazırdır ve ekstra bir şey yapmanıza ihtiyaç duymazlar.

clip_image013

Artık Lab ortamımız hazır hale geldiğine göre ISILON kullanımına geçebiliriz. Bir sonraki makalemizde Storage Poollarımızı oluşturup temel kullanım işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Faydalı olması dileğimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.