Haberler

Elektrikli Araç ve Sarj Sistemlerine Standartlar Getirildi

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından elektrikli araç ve şarj sistemleri ile ilgili olarak kullanılan temel terimleri ve tanımları kapsayan “Elektrikli Araçlar ve Elektrikli Araç Şarj Sistemleri – Temel Terimler ve Tanımlar” standarlar, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlandığı duyuruldu.

varank sanayi bakani

Dünya ile beraber Türkiye’de de gelişimi hızla yükselen elektrili araçlar için önemli bir parça olan sarj alt yapısı standartları hazırlandı. Açıklamayı yapan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye’de TOGG başta olmak üzere elektrikli araçların gelişimi için kritik öneme sahip şarj altyapısını inşa etmek üzere kapsamlı bir yol haritasını hazırlamış bulunuyoruz. Şarj ekosistemini kısa zamanda olgunlaştırmak amacıyla teknik standartlar, mevzuat düzenlemeleri ve yatırım destekleri gibi önemli başlıklarda atılacak adımları belirlemiş durumdayız. TSE tarafından yayınlanan bu standart da çalışmaların zeminini ve ilk adımını teşkil ediyor.” dedi.

Standardı sektördeki paydaşların katılımı ile hazırlandığını söyleyen Varank; düzenlemeyle ortak bir dil oluşuma katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Elektrikli araç satışlarının küresel olarak hızla arttığını, birçok araç üretim firmalarıyla beraber teknoloji şirketlerinin de elektrikli ve otonom araç üretimine yöneldiğini görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda daha çok tanışacağımız elektrikli araçlar öngürüye göre 2030 yılına kadar 2 milyonun üzerinde olacak. Bu durumla birlikte yerli otomobilimiz olan TOGG için ön zemin hazırlanmış olacak.  Tahmin edilen kapasite için 200 binden fazla kamuya açık şarj noktasına ihtiyaç duyulacak. Bu bakımdan, önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlarla birlikte şarj altyapısı da çok hızlı bir şekilde büyüyecek.

Hazırlanan standart, TOGG otomobilinin gelecekte sarj alt yapısı için ilk adım. Paralel olarak yeni gelişmeler süreceği ve piyasaya çıktığı dönemde alt yapısı hazır olmuş olacak.

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu