Blog

Dropshipping (Stoksuz Satış) Nedir? Nasıl Yapılır? 

İnternetten para kazanmak için çevrimiçi bir iş fırsatı arayan çoğu kişi, dropshipping iş modeliyle karşılaşmıştır. Dropshipping minimum yatırım gerektiren modern bir çevrimiçi iş modeli olduğu için oldukça popülerdir.

Peki, AliExpress’in Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerlik kazanmasıyla, 2006’da bir e-ticaret iş modeli olarak popülerlik kazanmaya başlayan dropshipping tam olarak nedir?

Dropshipping (Stoksuz Satış) Nedir?

Dropshipping yani stoksuz satış, ürünleri bir depoda saklamadan satmak anlamına gelir. Bu yöntemde perakendeci ürünleri depolamaz. Ürünleri yalnızca bir sipariş aldığında veya bir satın alma yapıldığında üçüncü taraf bir tedarikçiden satın alır. Ürünler doğrudan alıcılara gönderilir; bu şekilde perakendeci herhangi bir envanterle uğraşmak zorunda kalmaz.

Bir dropshipping işinde, perakendecinin herhangi bir şekilde sipariş göndermesi gerekmez. Tedarikçi her şeyle ilgilenir.

Dropshipping, geleneksel perakende iş modelleri gibi fazla yatırım gerektirmediği için harika bir seçenektir. Mağaza ve genel giderler için kira ödemeye ve ürünleri stoklamak için bir depoya gerek yoktur. Tek ihtiyacınız olan, çevrimiçi bir mağaza açmak ve satmak istediğiniz ürünlere sahip tedarikçilerle bağlantı kurmaktır.

Bu modelde, satıcı siparişlerin işlenmesinden sorumluyken, siz sadece aracı olursunuz. Bu basit ama ödüllendirici bir iş modelidir ve başlamak için daha az para gerektirir.

Fakat her iş modelinde olduğu gibi dropshipping’in de birçok avantajı ve dezavantajı vardır.

Dropshipping Nasıl Çalışır?

Dropshipping işlemi oldukça basittir. Aşağıdaki adımları içerir:

  • Perakendeci satmak istediği ürünleri web sitesine yükler.
  • Müşteriler web sitesini ziyaret eder, ürünleri inceler ve sipariş verir.
  • Perakendeci, sipariş ayrıntılarını alır ve aynı müşteri ayrıntılarını tedarikçiye iletir.
  • Üçüncü taraf tedarikçi daha sonra ürünleri paketler ve çevrimiçi mağazanın etiketi ve markasıyla birlikte gönderir.

Bu, depolama maliyetini ortadan kaldıran çekici bir iş modelidir. Dropshipping ile envanter satın almanız gerekmez, siparişleri üçüncü taraf tedarikçiye yönlendirmeniz yeterlidir. Ayrıca, fiziksel bir iş yeri olmasına da gerek yoktur.

Dropshipping’in Avantajları Nelerdir?

Dropshipping iş modelini seçmenin avantajları aşağıdaki şekildedir:

1. Daha Az Sermaye Gereklidir

Bu muhtemelen dropshipping‘in en büyük avantajıdır. Fiziksel bir mağazaya ve envantere yatırım yapmadan çevrimiçi bir mağaza açmanıza olanak tanır. 

Geleneksel olarak, perakendeciler envanter satın almak için büyük miktarda harcama yapmak zorundadır. Ancak, dropshipping modeli ile ürün satın almak için yatırım yapmanıza gerek yoktur.

2. Kolay Test Edilebilir Bir İş Modelidir

Dropshipping, fiziksel bir mağaza açmadan önce test amacıyla kullanılan bir e-ticaret iş modelidir. Örneğin, moda aksesuarları gibi ürünlerle müşterinin beğenilerini ve beğenmediklerini test edebilirsiniz.

3. Başlaması Kolaydır

Doğrudan fiziksel ürünlerle uğraşmaya gerek olmadığından, çevrimiçi bir dropshipping işi yürütmek nispeten daha kolaydır.

4. Düşük Genel Maliyet Sağlar

Envanter satın almaya ve bir depoyu yönetmeye yatırım yapmaya gerek olmadığı için genel gider maliyeti düşüktür. Evet, işletmeniz büyüdükçe maliyetiniz de artacaktır. Ancak, geleneksel bir perakende kurulumuna kıyasla her zaman daha düşük olacaktır.

5. Esnektir

Dropshipping işi, yalnızca bir dizüstü bilgisayar ve aktif bir internet bağlantısı ile herhangi bir yerden yürütülebilir. İşinizi rahatça yürütmeniz için sadece tedarikçileriniz ve müşterilerinizle iletişim kurmanız yeterlidir.

6. Geniş Ürün Yelpazesi Sunar

Satmak için önceden satın alınmış envanteriniz olmadığından, müşterilerinize geniş bir ürün yelpazesi sunabilirsiniz. Tedarikçiniz yeni bir ürün stoklar stoklamaz, web sitenizde de satışa sunabilirsiniz.

7. Büyümesi Kolaydır

Dropshipping modelinde, siparişlerin işlenmesiyle ilgili ağır işler üçüncü taraf tedarikçi tarafından yapılır. Bu, herhangi bir ek efor sarfetmeden işinizi büyütebileceğiniz anlamına gelir. 

Ancak satışlardaki artışın size müşteri desteği açısından mutlaka ek yük getireceğini unutmayın.

Dropshipping’in Dezavantajları Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz tüm avantajlar dropshipping’i kazançlı bir iş modeli haline getirir. Ancak, kararınızı vermeden önce, dropshipping’in dezavantajlarına da göz atmanızda fayda var:

1. Kargo Karmaşıklıkları

Farklı üçüncü taraf tedarikçilerle bağlantı kurarsanız, hepsi farklı kargolarla çalışır. Bu da kargo masraflarını artırır ve siparişlerinizi takip etmeniz zorlaştırır.

Bir müşterinin iki ürün siparişi verdiğini ve ürünlerin ayrı tedarikçilerden temin edildiğini varsayalım. Bu durumda farklı nakliye masraflarına maruz kalırsınız ve her iki siparişi de ayrı ayrı takip etmeniz gerekir.

2. Envanter Sorunları

Ürünlerinizi stoklamadığınız için gelen ve giden ürünleri takip edemezsiniz. Bu yüzden hangi ürünlerin stokta olmadığını bilemezsiniz. Birden fazla depo ve tedarikçiden ürün tedarik ediyorsanız, envanterler her an değişebileceği için sürekli tetikte olmanız gerekir.

3. Düşük Marjlar

Dropshipping’in en büyük dezavantajlarından biri, son derece rekabetçi olması ve düşük marjlar sunmasıdır. E-ticaret dropshipping işine başlamak çok kolay olduğundan ve genel gider maliyeti düşük olduğu için en çok tercih edilen çevrimiçi iş seçeneğidir. Yatırım düşük olduğu için satıcılar çok düşük marjlarla iş yürütebilir. Ancak, kaliteli bir web sitesi hazırlayarak ve mükemmel müşteri hizmeti sunarak bir fark yaratabilirsiniz.

4. Tedarikçi Hataları

Müşterileriniz, sizin hatanız olmayan bir şey için sizi suçlayabilir. Ancak bu modelde, ne olursa olsun hatayı kabul etmeniz gerekir. Tedarikçiler siparişleri sizin adınıza yerine getirdiği için bazı hatalar yapabilirler. Ancak bu hatalara katlanmak ve bunun için özür dilemek size düşer. Ayrıca düşük kaliteli ürünler, uyumsuz ürünler ve hatalı gönderiler pazardaki itibarınızı zedeleyebilir.

Sonuç olarak, dropshipping’in mükemmel bir iş modeli olmadığı, ancak bir iş kurmanın ve yürütmenin stressiz bir yolu olduğu sonucuna varabiliriz. Ancak her iş gibi bu da çok çalışma gerektirir. Bu iş modelinin bazı avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunur. Ancak biraz planlama ve değerlendirme ile tüm engelleri aşabilir ve işinizi zirvelere taşıyabilirsiniz.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu