Haberler

Dizüstü Bilgisayar Satışları %54 Arttı

Dizüstü bilgisayar satışları 2020 yılında %54 artış gösterdi. Pandeminin etkisiyle büyüyen sektör üreticilerin de yüzünü güldürdü.

Covid 19 nedenli oluşan pandemi döneminde evden çalışma ve uzaktan eğitim, bilgisayar ihtiyacını beraberinde getirdi. Durum öyle bir noktaya geldi ki piyasada dizüstü bilgisayar bulmak zorlaştı. Diğer taraftan, bu durum ikinci el piyasasında bile laptop fiyatlarının artmasına sebep oldu.

Strategy Analytics tarafından hazırlanan raporda ise ilginç bilgiler mevcut. Rapora göre Dizüstü bilgisayarlara olan talep 2020’nin 4. çeyreğinde tepe noktasına ulaştı. Satışlar yıllık bazda %54’lük artış gösterdi. Raporda ayrıca Chrome OS tabanlı cihazların %16.4’lük payla MacOS‘u geride bırakması dikkat çekti.

dizüstü bilgisayar
Dell Xps

Analistler, yılın ilk üç çeyreğinde uzaktan eğitim için güçlü bir talep oluştuğunu ifade etti. Son çeyrekte ise daha çok eğlence-oyun odaklı cihazların tercih edildiği belirtiliyor.

Şirketler tarafında ise satışlar yüzleri güldürdü. 2020’de Lenovo bir önceki yıla göre %24’lük bir büyüme ile zirveye yerleşti. 2019’a göre %39’luk artışla HP, en çok büyüyen şirket oldu. Apple tarafında ise satışlar 6.3 milyonda kaldı. İşletim sistemi olarak Windows büyük bir farkla lider.

Chromebook‘lara olan talep ise 4. çeyrekten itibaren büyük bir ivme yakaladı. Öyle ki satışlar Apple MacOS işletim sistemini geride bırakmayı başardı.

Son olarak, 2021 yılına girerken şirketlerin bileşen eksikliği ve artan maliyetler nedeniyle tedarik konusunda sıkıntı yaşayacağı belirtiliyor.

Kaynak: gizmochina

Son Haberler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bence az bile artış. Yani rakamsal olarak %100 çıksa şaşırmam, bildiğin satmak için laptop bulamıyoruz. Hiç bir yerde stok yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.