Anasayfa » Pentagon Cloud Sağlayıcı olarak Microsoft Azure’ u Tercih Etti

Makaleyi Paylaş

Haberler

Pentagon Cloud Sağlayıcı olarak Microsoft Azure’ u Tercih Etti

Pentagon’un 10 milyar dolarlık bulut ihalesini Microsoft kazandı.

Pentagon’un bilgisayar alt yapısını yenilemek ve modernize etmek için yapılan 10 milyarlık dev ihale Microsoft lehine sonuçlandı.


İhale yaklaşık 2 yıl sürdü ve bu sürede Microsoft ve Amazon arasında büyük mücadeleye sahne oldu sonunda Microsoft’tun zaferi ile sonuçlandı.


Pentagon’dan yapılan açıklamada, “Bugün Savunma Bakanlığı, genel maksat bulut kontratlarından birini Microsoft’a vererek bulut stratejimizin uygulanmasında önemli bir adımı daha attı.” denildi.Tamamlanması 10 yıl sürecek proje sonunda gizli bilgilerinde saklanacağı bulut ortamı Pentagon’a yapayzeka temelli rapor verecek.


İhale sürecindeki diğer şirketler IBM ve Oracle daha önce elenmişti. ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in oğlunun ihaleye giren IBM’de çalışması bu nedenle IBM’in bakan Esper tarafından çekilmesine neden oldu.

ABD Başkanlı Trump ve Amazon arasında ipler gergindi. Trump yaptığı açıklamalarda Amazon’a ilişkin çok sayıda şikayet aldığını söylemiş ve Temmuz ayında yaptığı açlamalarda diğer şirketlerin rekabetçi olmadığını ve bu konuda çok rahatsız olduğunu belirtmişti.


Microsoft bu adım ile bulut tarafında bir numaralı oyuncu olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Makaleyi Paylaş

1 Yorum

  1. Güzel ve yerinde bir seçim olmuş.

    Cevapla

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>