Dell Technologies

DELLEMC Storage Ürün Ailesi – Unity

Yeni çalışma alanım ile birlikte yepyeni ürünlerle çalışmaya başladım. Uçtan uca tüm bilgi sistemleri ihtiyaçlarını karşılayabilen bir dünya devi olan DellEMC. Burada çok fazla incelenecek ve sizlerle paylaşılacak konular var. Bu konuları her hafta bir makale ile birlikte inceleme ve detaylandırma fırsatı bulacağız. Bu makaleler aslında birbirini takip eden seri şeklinde devam edecek. İlk konu olarakta sizler için Unity ailesini seçtim.

Ürünün tarihçesini incelediğimde 1991 yılına kadar ulaşan bir hikâye karşıma çıktı. Yani 27 yaşında bir üründen bahsediyoruz. HADA (High Availability Disk Array) 1991 yılında CLARiiON ailesinin atası olarak hayatına başladı. 1994 yılında CLARiiON adını alıp Fibre Channel desteği ile daha da geliştirildi. En son olarakta 1999 yılında EMC depolama ürünleri ailesinde yerini aldı. EMC bir süre sonra ürünün adını VNX olarak değiştirip çeşitli modellerle son kullanıcılarına sunmaya başladı. Yenilikler, geliştirmeler ve donanımsal yükseltmeler sonucunda ürün dünyada en çok satılan ve sevilen ürün haline geldi. Ve en son 2016 yılında yine bir değişiklikle “UNITY” adını aldı. Bu zaman zarfında ürün hem performans hemde sürdürülebilirlik garantisi ile kullanıcıların gönlünde taht kurmuş ve sınıfının aranılan ürünü haline gelmiştir. Daha sonra DELL ve EMC birlikteliğiyle data Center’daki tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bir üretici ortaya çıktı, iyi ki de çıktı.

Ürün detaylarına baktığımızda ise oldukça zengin bir aile ile karşılaşmaktayız.

clip_image002 

DellEMC ’nin eski adıyla VNX yeni adıyla Unity ailesi, daha adı yeni duyulmaya başladığı zamanlarda, yanılmıyorsam 2010’lar zamanıydı, FAST isimli bir teknoloji gündeme gelmişti. Bir etkinlikte dinlemiştim ve ilk veri katmanlandırmayı orada duymuştum. Hot data yani, çok hızlı işlenmesi gereken verinin FLASH gibi hızlı disklerde konumlandırılması, Colddata yani az işlem gören verinin SAS veya SATA gibi disklerde konumlandırılmasını anlatıyorlardı. Ürün birçok yenilik getirmekle birlikte bu yeniliklerle rakipleri arasında öne çıkmaktaydı. Bir tablo halinde çok kısaca özelliklerini incelemek gerekirse,

clip_image004

Detayları daha derin detayları incelemek isterseniz, https://www.emc.com/collateral/media/unity-hybrid-family.pdf linkini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Böylece içindeki diğer donanımlar dahil tüm ince detaylara göz atabilirsiniz.

Unity ailesinin öne çıkan bazı özelliklerini başlıklar halinde sıralamak gerekir ise,

Kolay ve anlaşılır yönetim ara yüzü

Gelişmiş raporlama ve izleme araçları

Son derece kolay kurulum ve yönetim

vPlex gibi diğer ürünlerle sorunsuz entegrasyon

Sınıfına göre son derece makul fiyat aralığı

VVOL gibi diğer yazılım platformları ile yerel entegrasyonu

FAST teknolojisi ile son derece başarılı veri katmanlandırma

AllFlash sistemlerde Tekilleştirme ve sıkıştırma ile yüksek verimlilik

NFS, iSCSI ve FC ara yüzleri ile kullanabilme

Peki bu ürün nasıl konumlandırılabilir. Tabiki öncelikle müşterilerinizin ya da çalışmakta olduğunuz kurumların ihtiyaçlarını değerlendirmek durumundasınız. Çünkü yukarıda görebildiğiniz gibi Unity serisi hybrid olarak konumlandırılabildiği gibi fullflash olarakta konumlandırılabilmektedir. Eğer bulunduğunuz ortamda çok yüksek IO performanslarına ihtiyaç yoksa ve maliyet anlamında problemler varsa hybrid yani hem SSD hem SAS hemde SATA diskler kullanarak katmanlandırma ile birlikte uygun maliyet yüksek performans elde edebilirsiniz. Fakat ciddi performans ihtiyacınız varsa ve maliyet anlamında sıkıntı yoksa, o zaman fullflash sistemlerle kurumunuza katma değer sağlayabilirsiniz.

Ürünün detaylarını biraz daha araştırdığımda ve kullananlarla yaptığım ikili görüşmelerde özellikle kullananlar tarafından bana iletilen konu, kurulum ve kullanımının son derece kolay olduğunu idi. Yenilenen firmware’ lerle son derece hoş ekranlar ve azaltılmış adımlarla karşılaşılmış. Konfigurasyonların yapıldığı ekran renkleri bile titiz ve emek sarf edilerek hoş ve uyumlu renklerden seçilmiş. Bakınız,

clip_image006

Ürün kendisinden beklenen tüm performans ihtiyaçlarına cevap verebilmekle beraber, sektörün önde gelen ve performans gerektiren uygulamaları olan Exchange, Oracle, SQL gibi uygulamalarla birlikte sorunsuzca kullanılmaktadır. Sanallaştırma platformları ile son derece uyumlu, yerel VVOL desteği ile VMware Sanallaştırma katmanında kusursuz. Aynı zamanda yüksek güvenlik gerektiği durumda kendi yetenekleri ile senkron ve a-senkron replikasyon ve bir adım ötesinde vPlex platformu ile iki storage’i cluster olarak kullanmak mümkün. Unity ailesinin Dynamic Unified Pool özelliği ile, klasik disk pool’larda karşımıza çıkan sınırlamalar ortadan kalkmış. Sizde biliyorsunuz ki diskleri gruplamak aslında grubun içindeki disk adedi ile performansı sınırlamak anlamına gelmektedir. Dynamic Unified Pool ile disk adetlerini çok yüksek seviyelere çıkartıp çok yüksek performanslar elde edebilirsiniz. Bitti mi? HAYIR!

Yüksek disk kapasite verimliliği sağlayan tekilleştirme ve sıkıştırma özellikleri de elimizin altında. Hemde tüm disk tiplerinde,

clip_image008

Özellikle SSD disklerin yüksek maliyeti dolayısıyla bu teknolojiyi SSD diskler üzerinde kullanmak takdir edersiniz ki yüksek fayda sağlayacaktır.

Yapısal olarak aynı zamanda Unified teknolojiyi de bünyesinde barındıran Unity göz dolduran özellikleri ile uçtan uca çözüm aslında. Bakın daha neler var!

clip_image010

Bir önceki seri VNX’ten mevcut verilerinizi yeni Unity serisine direk taşıyarak hayatınızı kolaylaştıracak araçlar ise beraberinde ücretsiz gelmekte. İlave herhangi bir araç almak zorunda değilsiniz. Birde beni en çok ilgilendiren servis konusu vardı. Bu konu ile de ilgili görüştüğüm kişiler servis konusunda çok memnun. Hiç problem yaşamadıklarını ilettiler. Bu arada bulunduğum ortam dolayısıyla çokça insanla görüşme fırsatım oldu. Yani 2-3 kişi ile görüşme yaparak bu bilgiyi paylaşmıyorum.

Evet aslında çok anlatmaya gerek yok, etrafınızdaki depolama kullanıcılarından biliyorsunuz duyuyorsunuzdur mutlaka. DellEMC Unity ailesi Türkiye’de çok fazla tercih edilen ürün ve sağınızda solunuzda mutlaka kullanan birileri vardır. Bu makale dolayısıyla aranızda konuşursanız mutlaka benzer şeyleri duyacaksınız. Unity ailesini, kurum ve kuruluşlarınızın ihtiyaçlarının tamamını karşılayacak ürün olarak değerlendirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.