Dell Technologies

Dell Precision Workstation Ayrıcalıkları

İş hayatında, geldiğimiz noktada sadece ofiste ve iş saatleri içerisinde çalışma kavramı yavaş yavaş yok olmaya başladı. Gelişen teknoloji ile özellikle mühendislik, sağlık, medya, eğitim gibi sektörlerde bilgisayarlardan beklenen performans ihtiyacı giderek artıyor. Tüm bu ihtiyaçları karşılama noktasında karşımıza iş istasyonları yani workstation’lar çıkmaktadır. Xeon işlemcileri kullanarak sunucu performansını dizüstü bilgisayarlara taşıyan özellikle yapay zeka, sanal gerçeklik gibi projelerde ön plana çıkan ve profesyonel ekran kartıları ile bu performansı destekleyen workstationlar, enterprise diskler ve hata ayıklama özelliğine sahip bellekler (RMT memory) sayesinde de tüm iş yükünüzü güvenli bir şekilde taşıyan cihazlardır. Ayrıca yüksek verimli güç kaynakları ve çok yönlü termal soğutma sayesinde uzun ömürlü bir kullanım sağlamaktadır.

Bu konuyu detaylı şekilde anlamak için aslında biraz derinlere inerek Workstation’un ne olduğunu anlayarak başlayabiliriz. Neden kullanıcı tarafında performans ve stabilite dendiğinde hemen herkesin aklına workstation geliyor. Bunun sebebi aslında çok zor değil. Birazdan anlatmaya başlayacağım detaylar sonrasında sizlerde ister istemez workstation diyeceksiniz zaten. En Temel bileşenlerden bahsederek konuya girecek olursak sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz,

  • Sunucu chipsetleri barındıran mainboard

Bu konunun en güzel açıklaması bir görselle izah edilebilir. Aşağıda göreceğiniz üzere aslında bir workstation anakartı, server anakartı ile çok benzer özelliklere sahip. Gerek workstation mainboardı gerekse Server main boardı xeon işlemciler kullanabilmek için board üzerinde bulunan chipsetlerde aynı niteliklere sahip ürünler.

Bakınız bir workstation anakartı,

Ufak tefek farklar tabiki mevcut, bir örnek vermek gerekirse sunucularda 24 olan bellek slotu burada 8 adet, sizde farketmişsinizdir.

  • Dell Reliable Memory Technology (RMT) Pro

Dell Workstationlar, Dell’in kendi geliştirdiği özel patentli Reliable Memory Teknolojisi (RMT) sayesinde bellek kaynaklı hatalarını gerçek zamanlı tespit edip düzeltebiliyorlar. Server hata düzeltme kodlu (EEC) bellekleri üzerine inşa edilmiş bu teknoloji ile hataları en aza indirerek bellekte oluşabilecek herhangi bir probleme karşı önceden uyarı verebiliyorlar. Reliable Memory teknolojisinin faydalarını biraz Teknik açıklamak gerekirse, mesela artık bir sabit disk üzerinde herhangi bir sektör arızalandığında biliyorsunuz o sektör problemli olarak işaretlenir ve kullanılmaz. Bu sayede hem veri bozulması hemde mavi ekran hatalarının önüne geçilmiş olur. Peki aynı durum memory’de olursa ne olur. Veya memory ile CPU arasında bir sebepten dolayı problemli işlem meydana gelirse ne olur? Işte bu durumda da aslında aynı sonuç ortaya çıkabilir. Problemlerin önüne geçmek için geliştirilen ve sunucularda kullanılan standart ECC’dir. Ve memory bloklarında ayrıca bir chip bulunur. Bakın resimdeki tam ortada bulunan chip,

Aynı server ramlerinde bulunan ECC gibi, Dell Workstationlar için geliştirilmiş RMT teknolojisi ile veri temizlenerek kullanılır. İster bozuk ve işlem sırasına girmiş bir veri, ister chipler üzerinde bozulmuş bir sektör için aynı işlem yapılır. Bir problem durumunda system nasıl davranır?

  • Dell Precision Ultra-Speed Diskler, hızlı depolama teknolojisi

Workstationların bir diğer bileşeni olan disk teknolojilerinde de ciddi gelişmeler var. Bildiğiniz gibi, bilgisayarlar üzerinde en düşük performans, sabit disklerdedir. Performans problemleri SSD disklerle bir nebzede olsa aşılmış durumda görünmektedir. Fakat yinede bir memory performansı diskler SSD’de olsa elde edilebilmiş durumda değil.  Dell hızlı depolama teknolojileri ile veriye daha hızlı ulaşmayı sağlayacak teknolojileri hayatımıza katmaya devam etmektedir. İsteğe özel olarak workstationlara eklenebilen RAID kartlar ile veriler korunarak performans elde edilirken, verinin daha güvenli saklanması sağlanmaktadır.

Yukarıda resmini gördüğünüz sabit disk PCIe slottan bağlantılı NVMe disk, araya herhangi bir arabirim girmeden direk CPU ve RAM ile konuşarak yüksek performans sağlar. Genelde sunucularda bulunan bu diskler, Dell’in workstationlarda da kullandığı ve normal ssd’lere göre daha üstün performanslı Precision Ultra-Speed disklerdir. Böylece daha kısa sürede daha fazla verinin işlenmesine imkan sunulmaktadır. Dell Ultra-Speed diskler üzerinde çeşitli RAID mimarilerinde kullanılabilen 4 adet 2TB disk bulunabiliyor. Kullanıcı isteklerine göre de ayrıca kapasite değiştirilebiliyor.

  • ISV sertifikaları

Workstationları bir adım öne çıkartan bir diğer özellik ise Independent Software Vendor (ISV) sertifikasyonlarıdır. ISV sertifikası bağımsız platformlar tarafından üreticilere verilmektedir. Mühendislik, imalat, medya, eğlence, sağlık, yaşam bilimleri, petrol, gaz, ekonomi ve finansal hizmetler için önde gelen endüstri uygulamalarını çalıştırmak üzere yazılım üreticileri tarafından sağlanır. Workstationların performans ve güvenilirliğini optimize etmek için hassas mühendislik ve titiz testlerin yapılması sonucu oluşturulan uygulama sertifikalarıdır. Bu sertifikaya sahip uygulamalar workstationlar üzerinde sorunsuz çalışmaktadır. Catia, Autocad, Adobe Creative Cloud, Solidworks bu uygulamaların en çok bilinenleri arasındadır.  Kullandığınız uygulamanın sertifikasyon sevisini görmek için şu adresi inceleyebilirsiniz. http://precisionworkstations.com

Bazı sertifikalı program örnekleri,

  • Dell Precision Optimizer uygulaması

Ayrıca Dell’in workstationlarına özel olarak tasarlanmış Dell Optimizer sayesinde workstation üzerinde çalışan uygulamalara özelleştirilmiş ayarlar otomatik yüklenir. Dell optimizer ISV tarafından sertifikalanan uygulamaların en verilmi performans değerlerini workstationlar üzerine uygular. Kullanacağınız programı Dell Optimizer uygulaması içinden seçerek, o programın ihtiyacı olan işletim sistemi ayarları ile Dell workstation’u kullanıma hazırlar. Ayrıca gerçek zamanlı olarak işlemci, bellek, depolama ve grafik kullanımı ile ilgili olarak performans raporları sunmaktadır. Bir örnek ekran,

  • Dell Support (Destek)

Tüm bu gelişmiş özellikleri sağlayan workstaitonlar için üreticinin sağlayacağı support hizmeti de oldukça önemlidir. Dell özel destek paketleri sayesinde donanımsal veya yazılımsal sorunlara yerinde destek vererek en hızlı şekilde çözümü sağlamaktadır. Oluşacak sorunları daha önceden tespit edip önlemek adına Support Assist uygulaması sayesinde disk, pil gibi donanımların arızalanmak üzere olduğunu tespit ederek uyarı vermekte veya sorunların çözülmesi için otomatik olarak vaka oluşturmaktadır. ProSupport Plus paketi kapsamında destek mühendisleri tarafından 7 gün 24 saat uzman donanım ve yazılım desteğini, uzaktan ve gerektiği durumlarda yerinde hizmet ile sağlamaktadır. Ayrıca “Accidental Damage Service” kapsamında elektirik dalgalanması, sıvı dökülmesi veya düşme sonucu oluşacak hasarlar onarılmaktadır.

  • Dell Precision Ürün Ailesi

Ihtiyacınız ne olursa olsun, mutlaka cevap verecek bir Dell workstation bulmanız mümkün. Ürün ailesinde giriş seviyesinden en üst isteklere kadar cevap verebilecek bir Dell workstation mutlaka bulabilirsiniz. Ürün ailesindeki ürünleri aşağıdaki ekran görüntüsünden inceleyebilirsiniz. 

Sonuç olarak, workstation’lar ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkmış ve kullanıcı gereksinimleri doğrultusunda geliştirilmiştir. Performans ve stabilite ihtiyacı olan herkese bir server verilemeyeceğinden workstationlar geliştirilmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz özellikleri bir arada düşündüğümüzde ithiyacınızla örtüşüyorsa sizinde bir Dell workstation’a ihtiyacınınız olduğu ortaya çıkmaktadır. Yapay zekanın, 3 boyutlu çizimlerin, robotic bilimlerin, data analizlerinin arttığı günümüzde tüm bu ihtiyaçları karşılamak ve değişen hayat trendine uyum sağlamak adına Dell workstationlar en çok kullanılan sistemler arasına girmektedir. Dell Workstationlar günlük hayatta kullanılan bilgisayarlara nazaran biraz daha maliyetli olmasına rağmen performans ihtiyaçlarınızı tam karşılar. hangi alanda ne kadar güç gereksimine ve büyük verilerinizi koruma tedbirlerinize ihtiyaç duyuyorsunuz bunu doğru olarak netleştirdiğinizde yapılan işleri ileri seviyelere taşımak ve bu aşamada sorunsuz bir şekilde yol kat etmek için oldukça workstation önemlidir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.