Forum

Datagridviewcombobo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Datagridviewcombobox

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
568 Görüntüleme
(@yildirimbakar)
Gönderiler: 97
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar;

Aşağıdaki gibi formu açtığımda DetayNo tablomdan datagridview'e malzeme ve model bilgisini getiriyorum. Marka bilgisini datagridview'de combobox yaptım. Onu da Marka tablosundan getiriyorum. Buraya kadar sorun yok. Fakat istediğim  formu açtığımda Marka bilgisi datagridview'in comboboxında DetayNo tablosunda ne girildiyse o gelsin ben combobox'ı açtığımda Marka tablosundan gelen verileri seçebileyim. Bunu nasıl yapabilirim acaba?

Teşekkür ederim.

baglanti = new SqlConnection("Server=192.168.1.5; Database= Test; User Id = deneme; Password = a");

baglanti.Open();

adtr = new SqlDataAdapter("select Malzeme,MARKA,MODEL from DetayNo where Malzeme='" + textBoxOkg.Text + "'", baglanti);

dt = new DataTable();

adtr.Fill(dt);

ArrayList MarkaList = new ArrayList();

SqlDataAdapter adtr2 = new SqlDataAdapter("select ID,Malzeme,MARKA,MODEL from Marka where Malzeme='" + textBoxOkg.Text + "'", baglanti);

DataTable dt2 = new DataTable();

adtr2.Fill(dt2);

foreach (DataRow item in dt2.Rows)

{

MarkaList.Add(item["MARKA"].ToString());

}

foreach (DataRow item in dt.Rows)

{

int n = dataGridViewOkg.Rows.Add();

var MarkaSample = new DataGridViewComboBoxCell();

MarkaSample.DataSource = MarkaList;

dataGridViewOkg.Rows[n].Cells[0].Value = item[0].ToString();

dataGridViewOkg.Rows[n].Cells[1].Value = item[1].ToString();

dataGridViewOkg.Rows[n].Cells[2] = MarkaSample;

}

Gönderildi : 28/03/2019 10:00

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

merhaba umarım doğru anladım siz markaları markalar tablosundan değil , direk detay tablosnda olan markalar arasından getirmek istiyorsunuz. 

bunun icin from markalar diye verdiğiniz select sorgusunu " select Marka from  DetayNo  where Malzeme='ABC' group by Marka " şeklinde alırsanız Malzeme turune gore secılen urunlerın ( malzemelerın ) markaları gelir. 

saygılar

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 28/03/2019 23:34

(@yildirimbakar)
Gönderiler: 97
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Erdem bey;

Bu ekran benim daha önce girdiğim verileri güncelleme ekranım.Onun için markaları markalar tablosundan almak istiyorum. Datagridview'in içindeki combobox'i açınca markalar doğru şekilde geliyor. Fakat formu açtığımda datagridview'in içindeki textbox'a DetayNo tablosuna daha önce girdiğim veriler geliyor combobox'i boş geliyor. Amacım DetayNo tablosuna kullanıcıların girdiği veriler gelsin kullanıcı değiştirecekse combobox'i açıp markalar tablosundan gelen veri ile değiştirsin.    

Gönderildi : 29/03/2019 09:17

Paylaş: