Forum

Class Tanımlama Def...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Class Tanımlama Default Değer Atama Hakkında ve Dapper Insert

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
981 Görüntüleme
(@mustafamudbey)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Örneğin bir class tanımı yaptık aşağıdaki gibi.

Dapper ile insert gönderiyorum bu modele

İstiyorumki bütün alanları göndermeyeyim. Sadece aşağıdaki örnekte 4 satır var fakat gerçekteki benim örneğinde 200 satır var.Burada LINETYPE satırında yaptığım gibi default bir değer set edeyim. Dapper ile insert ederken değer göndermez isem program otomatik default değeri alsa. Buradaki amaç sadece örneğin 10 satıra veri gönderip diğer 190 satırı kendi default değerleri alsa. Böyle bir seçenek var mı ? Dapper kullanım ile işlemleri gerçekleştiriyorum.

public class InvoiceModel

{

public string CURRENTID { get; set; }

public int LINETYPE { get; set; } =0

public string UNIT { get; set; }

public int LINETYPE { get; set; }

}

Gönderildi : 20/06/2022 02:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32982
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Dapper, eğer bir alanın değeri gönderilmezse otomatik olarak NULL değer almasını sağlar. Ancak sizin istediğiniz gibi otomatik bir default değer ataması yapması için, modelinizde ilgili alanların varsayılan değerlerini belirlemeniz gerekiyor. Örneğin, LINETYPE alanı için varsayılan değeri 0 olarak belirlemişsiniz, bu sebeple bu alanı göndermezseniz otomatik olarak 0 değeri atanacaktır.

Bunun dışında, tüm alanların default değerlerini ayrı ayrı belirlemeniz gerekiyorsa, modelin constructor metodunda bu değerleri belirleyebilirsiniz. Örneğin:

public class InvoiceModel { public string CURRENTID { get; set; } public int LINETYPE { get; set; } public string UNIT { get; set; } public int LINETYPE { get; set; }

public InvoiceModel()
{
LINETYPE = 0;
// diğer alanlar için de varsayılan değerleri belirleyebilirsiniz
}

}

Böylece, bu modeli kullanarak insert işlemi yaparken, değeri belirtilmeyen alanlar otomatik olarak varsayılan değerlerini alacaklardır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/03/2023 12:30

Paylaş: