Forum

c# datagridview sat...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] c# datagridview satır yükseklği

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,799 Görüntüleme
(@yildirimbakar)
Gönderiler: 97
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar;

Datagrigview'de her bir satırın yüksekliğini 150 yapabilmek için aşağıdaki gibi datagridview'in cellpainting özelliğine foreach döngüsü kurdum. Fakat gelen veri 40000 satır olduğu için çok geç geliyor. Bunu kaldırınca hızlı bir şekilde geliyor. Satır yüksekliğini 150 yapıp verinin hızlı gelmesini nasıl sağlayabilirim acaba?

Teşekkür ederim. 

private void AdvancedDataGridView_CellPainting(object sender, DataGridViewCellPaintingEventArgs e)
{
foreach (DataGridViewRow x in AdvancedDataGridView.Rows)
{
x.MinimumHeight = 150;
}

}

Gönderildi : 29/07/2022 10:28

(@yildirimbakar)
Gönderiler: 97
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @yildirimbakar

Merhaba Arkadaşlar;

Datagrigview'de her bir satırın yüksekliğini 150 yapabilmek için aşağıdaki gibi datagridview'in cellpainting özelliğine foreach döngüsü kurdum. Fakat gelen veri 40000 satır olduğu için çok geç geliyor. Bunu kaldırınca hızlı bir şekilde geliyor. Satır yüksekliğini 150 yapıp verinin hızlı gelmesini nasıl sağlayabilirim acaba?

Teşekkür ederim. 

private void AdvancedDataGridView_CellPainting(object sender, DataGridViewCellPaintingEventArgs e)
{
foreach (DataGridViewRow x in AdvancedDataGridView.Rows)
{
x.MinimumHeight = 150;
}

}

Arkadaşlar;

Projenin Load kısmına AdvancedDataGridView.RowTemplate.Height = 150; yazınca sorun çözüldü.

Gönderildi : 29/07/2022 18:06

(@serkanates)
Gönderiler: 1280
Üye

Geri bildiriminiz için teşekkürler. Eğer statik bir yükseklik belirtecekseniz bunu form yüklenirken yapmak yerine nesneyi oluştururken yapmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Verdiğiniz örnekteki şekli ile çalıştırdığınızda görsel olarak aynı sonucu elde edersiniz ancak gridinizi önce öntanımlı satır yüksekliğine göre oluşturup form yüklenirken ikinci kez yüksekliğini değiştirmiş olursunuz. Benim önerdiğim yöntemde ise gridiniz direkt olarak belirttiğiniz yükseklikte oluşur ve işlem bir kerede istediğiniz şekilde gerçekleşmiş olur. Bunu gridinizin özellikler (properties) panelinin RowTemplate bölümünün altındaki "Height" özelliğine değer girerek gerçekleştirebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 29/07/2022 22:55

Paylaş: