Forum

Domaindeki Bilgisay...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domaindeki Bilgisayarları Yönetme C#

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
681 Görüntüleme
(@muratozen)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba arkadaşlar,
Problemimden kısaca size bahsedeyim. Sanal makinede bir server bilgisayarım var. Buna bağlı yine 2 tane makinem var bunlarda sanal makine. Yetkili user mevcut. Normal makinelerin birinde yetkili userla oturum açıyorum. Yapmak istediğim elimde olan 2 sanal makinedede lenovo isminde bir kullanıcı mevcut. Bu kullanıcı yerel kullanıcı adminastrator değil. Bunu C# koduyla silmek istiyorum. Yani elimde olan şuanlık 2 ama ileride daha fazla olacak, aynı isimde olan kullanıcıların hepsini biranda kodla silmek istiyorum. Araştırdım fazlasıyla WMI ile halledilebiliyormuş. Fakat yeteri kadar bilgisye sahip olmadığımdan beceremedim. Yardım olabilirseniz sevinirim. (Bilgisayarlar aynı Domain üzerinde ve aynı ağdalar)

Gönderildi : 02/09/2016 11:35

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

"lenovo" isimli kullanıcı domain user mı ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/09/2016 12:38

(@muratozen)
Active Member
Konu başlatıcı

lenovo isimli kullanıcı bilgisayarda local user 

merhaba,

"lenovo" isimli kullanıcı domain user mı ?

Gönderildi : 02/09/2016 12:46

(@OsmanGOKHAN)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Merhaba,

Tam anlatamadınız sanırım eğer domainde aynı kullanıcı adları varsa query ile bunu bir araya getirip silebilirsiniz.C # ye giripte akrobasi yaşamaya gerek yok.Ama anlatımınız biraz karışık olmuş.Soru local kullanıcı ise script yazarak disable edebilirsin.veya ;

Computer Configuration > Preferences > Control Panel Settings > Local Users and Groups.

Burdan kullanıcının adını belirterek update seçeneği ile senin belirlediğin başka bir ad verebilirsin.Lenovo kullanıcı adı mesela tstxx olucak.Ve locale giriş olmayacak.Sanırım bu sorununu çözer.

script örneğini Mümin Hocamın eski yazısında bulabilirsin.Örneğini veriyorum ;

' This code disables the local administrator account.
' ------ SCRIPT CONFIGURATION ------
strComputer = "."
strAdminName = "<NewAdminName>"  ' e.g. mike
' ------ END CONFIGURATION ---------

set objComputer = GetObject("WinNT://" & strComputer)
set objUser = GetObject("WinNT://" & strComputer & _
                        "/" & strAdminName & ",user")
objUser.AccountDisabled = TRUE
objUser.SetInfo
WScript.Echo "Successfully disabled account: " & strAdminName
DİKKAT : bu scripti domaine uyarlamayın. Etkilenmesini istediğiniz bir OU'ya uyarlayın...

https://www.cozumpark.com/forums/thread/110594.aspx

saygılar.

Gönderildi : 02/09/2016 13:47

(@muratozen)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle birşey belirtmek istiyorum benden istenen sorunu C# koduyla çözmem. Yoksa bende fazla takla atmak istemezdim. 🙂

Problemimi tekrardan anlatayım. vmware'da 2 tane sanal makinem var. Bir tanede server makinem var bu makinede sanalda. Ben normal makinelerimde aynı isimde olan yerel bir hesabı silmek istiyorum. Tüm makineler domainde ve ağdan birbirlerine bağlı. Disable etmekte değil mevzu direk "lenovo" isimli local user'ı silmek istiyorum.

Merhaba,

Tam anlatamadınız sanırım eğer domainde aynı kullanıcı adları varsa query ile bunu bir araya getirip silebilirsiniz.C # ye giripte akrobasi yaşamaya gerek yok.Ama anlatımınız biraz karışık olmuş.Soru local kullanıcı ise script yazarak disable edebilirsin.veya ;

Computer Configuration > Preferences > Control Panel Settings > Local Users and Groups.

Burdan kullanıcının adını belirterek update seçeneği ile senin belirlediğin başka bir ad verebilirsin.Lenovo kullanıcı adı mesela tstxx olucak.Ve locale giriş olmayacak.Sanırım bu sorununu çözer.

script örneğini Mümin Hocamın eski yazısında bulabilirsin.Örneğini veriyorum ;

' This code disables the local administrator account.
' ------ SCRIPT CONFIGURATION ------
strComputer = "."
strAdminName = "<NewAdminName>"  ' e.g. mike
' ------ END CONFIGURATION ---------

set objComputer = GetObject("WinNT://" & strComputer)
set objUser = GetObject("WinNT://" & strComputer & _
                        "/" & strAdminName & ",user")
objUser.AccountDisabled = TRUE
objUser.SetInfo
WScript.Echo "Successfully disabled account: " & strAdminName
DİKKAT : bu scripti domaine uyarlamayın. Etkilenmesini istediğiniz bir OU'ya uyarlayın...

https://www.cozumpark.com/forums/thread/110594.aspx

saygılar.

Gönderildi : 02/09/2016 14:01

(@OsmanGOKHAN)
Trusted Member

strComputer = "." ' Local Computer
strUser = "User01"

SET objComputer = GETOBJECT("WinNT://" & strComputer & "")
objComputer.Delete "user", strUser

User alanlarına kullanıcı ismini yazın.Ama öncesinde bir makinada test edin bunu herşeye karşı.

Gönderildi : 02/09/2016 14:16

(@muratozen)
Active Member
Konu başlatıcı

Benim sıkıntılarımdan biride neyi nereye yazacağımı bilememek. Çünkü iyi bir network bilgisine sahip değilim. Bu konuda ben size istediğiniz bilgileri söylesem yardımcı olurmusunuz? Zaten uğraşım bir deneme üzerine gizlilik içermiyor, ben size bilgileri verebilirim.

Gönderildi : 02/09/2016 14:28

(@OsmanGOKHAN)
Trusted Member

Benim de pek zamanım yok elimizden geldiğince yüzeysel olarak yardım ediyoruz.Nette makaleler mevcut az ingilizceniz varsa araştırarak çözebilirsiniz.

Gönderildi : 02/09/2016 18:48

(@muratozen)
Active Member
Konu başlatıcı

Tamamdır, teşekkür ediyorum yardımlarınız için.

Benim de pek zamanım yok elimizden geldiğince yüzeysel olarak yardım ediyoruz.Nette makaleler mevcut az ingilizceniz varsa araştırarak çözebilirsiniz.

Gönderildi : 02/09/2016 19:08

Paylaş: