Forum

c# da Database Conn...

Bildirimler
Hepsini Temizle

c# da Database Connection Dialog Oluşturma

23 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
1,653 Görüntüleme
(@erenkalyoncu)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar ben c# oluşturdugum windows formda  sql database bağlanmak için Database connection Dialog oluşturmak isityorum ancak hala bi çözüme ulaşamadım elinde örnek veya yardımcı olabilecek olan varsa şimdiden teşekkür ederim..

Gönderildi : 22/01/2016 16:29

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

merhaba asagıdakı kod ısını gorecektır

DataConnectionDialog dcd = new DataConnectionDialog();
    DataConnectionConfiguration dcs = new DataConnectionConfiguration(null);
    dcs.LoadConfiguration(dcd);

if (DataConnectionDialog.Show(dcd) == DialogResult.OK)
    {
        // load tables
        using (SqlConnection connection = new SqlConnection(dcd.ConnectionString))
        {
            connection.Open();
            SqlCommand cmd = new SqlCommand("SELECT * FROM sys.Tables", connection);
            using (SqlDataReader reader = cmd.ExecuteReader())
            {
                while (reader.Read())
                {
                    Console.WriteLine(reader.HasRows);
                }
            }
        }
    }
    dcs.SaveConfiguration(dcd);

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 22/01/2016 20:59

(@erenkalyoncu)
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba asagıdakı kod ısını gorecektır

DataConnectionDialog dcd = new DataConnectionDialog();
    DataConnectionConfiguration dcs = new DataConnectionConfiguration(null);
    dcs.LoadConfiguration(dcd);

if (DataConnectionDialog.Show(dcd) == DialogResult.OK)
    {
        // load tables
        using (SqlConnection connection = new SqlConnection(dcd.ConnectionString))
        {
            connection.Open();
            SqlCommand cmd = new SqlCommand("SELECT * FROM sys.Tables", connection);
            using (SqlDataReader reader = cmd.ExecuteReader())
            {
                while (reader.Read())
                {
                    Console.WriteLine(reader.HasRows);
                }
            }
        }
    }
    dcs.SaveConfiguration(dcd);

Cevabınız için çok teşekkür ederim ancak bu kodu kopyaladığımda "DataConnectionConfiguration" bulunamadı hatasını alıyorum bu sorunu nasıl çözebilirm. C# da yeniyim biraz ayrıntılı bilgi verebilirseniz çok memnun olurm 

Gönderildi : 25/01/2016 13:52

(@eravse)
Üye

using System;
using System.Drawing;
using System.Windows.Forms;
using System.ComponentModel;
using Microsoft.Data.ConnectionUI;
using System.Data.SqlClient;

bunları ekledınız mı ? ekleyıp denermısınız

www.profectsoft.com

Gönderildi : 25/01/2016 17:16

(@erenkalyoncu)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet Erdem Bey hepsi ekli ama hala aynı.

Gönderildi : 25/01/2016 17:55

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Hatayı buraya birebir yazabilir misiniz?

Gönderildi : 25/01/2016 22:38

(@erenkalyoncu)
Active Member
Konu başlatıcı

Error 2 The type or namespace name 'DataConnectionDialog' could not be found (are you missing a using directive or an assembly reference?) 

aldığım hata bu Murat bey.Bu arada Visual Studio 2010 kullanıyorum.

Gönderildi : 26/01/2016 15:58

(@cozumpark)

Anlaşılan o ki söz konusu library artık Microsoft tarafından verilmiyor, fakat muadili paket NuGet vasıtasıyla projeye dahil edilebiliyor:

https://www.nuget.org/packages/DataConnectionDialog

Benim sistemde (VS 2010) compile ve build ediyor:

Bileşenin orijinal sürümü ile karşılaştırıldığında DataConnectionDialog class kısmı aynı, fakat DataConnectionConfiguration class kısmı artık bulunmuyor.  Gerek de olmayabilir ama emin eğilim.  Yalnız runtime konusunda birşey diyemeyeceğim, çünkü şu anda elimde data source olmadığı için test edemiyorum.

Gönderildi : 26/01/2016 19:28

(@eravse)
Üye

merhaba ekledim demişsiniz ama şu anda referance error veriyor ?

using System.ComponentModel; tekrar check etmek ister misiniz ? component modeli göremedim ? 

www.profectsoft.com

Gönderildi : 26/01/2016 20:02

(@eravse)
Üye

Murat selam haklısın ama en son 11 Mayıs 2011 güncellenmiş. sorun çıkarsa desteği yok arkadaş için sıkıntı olabililir ne dersin ?

www.profectsoft.com

Gönderildi : 26/01/2016 20:08

(@cozumpark)

Erdem Bey, ben de aynı soruyu sordum.  Bu bileşen hakkında NuGet sitesindeki download bölümü dışında hiçbir dokümantasyon ya da kaynak bulunmuyor.  O nedenle sizin de ima ettiğiniz gib imtina etmek gerek.

Gönderildi : 26/01/2016 20:13

(@eravse)
Üye

haklısın hocam, ben genelde kaçınıyorum nuget de bir paket güncellenmiyorsa sıkıntı olursa ne olur diye . Dokümantasyonu hele eksikse dediğiniz gibi zor günler. Emeğinize sağlık cevaplar için teşekkürler.

www.profectsoft.com

Gönderildi : 26/01/2016 20:24

(@erenkalyoncu)
Active Member
Konu başlatıcı

her yolu denedim ancak bir sonuca ulaşamadım.benim yapmak istediğim windows form daki bir buton ile sql database  ve oradaki tabloya  bağlanmak başka bir öneriniz veya örnek bir projeniz varmı bu sorunum ile ilgili şimdiden çok teşekkürler.

Gönderildi : 27/01/2016 13:26

(@cozumpark)

Eren: "Her yolu denedim" derken ne demek istiyorsunuz anlayamadım.  NuGet ile bileşeni eklediniz mi?  Problemin tabiatı mı değişti (ortaya yeni/farklı bir sorun mu çıktı?).

Gönderildi : 27/01/2016 14:21

(@erenkalyoncu)
Active Member
Konu başlatıcı

nuget ile denedim yabancı sitelerden kodlar bludum DataConnectionDialog calss ile ilgili ancak hala bir çözüme ulaşamadım

Gönderildi : 27/01/2016 18:13

(@cozumpark)

Yukarda bahsettiğin problem devam ediyor mu yoksa farklı bir problem mi başladı?

Gönderildi : 27/01/2016 19:49

(@erenkalyoncu)
Active Member
Konu başlatıcı

devam ediyor hala maalesef

Gönderildi : 28/01/2016 14:47

(@cozumpark)

Bu sefer çıkan hata mesajını paylaş lütfen.

Ayrıca şu linke de bakmanı öneriyorum:

ÇözümPark: Soru Nasıl Sorulmalıdır

Değerli Üyelerimiz,

Forumlarımızda sorulan soruların büyük bir bölümünde sorunun çözümü için ihtiyacımız olan detay bilgiler ilk mesajlarda verilmemektedir. Bu yüzden bizler ve diğer katılımcılar bir kaç mesajımızda bir takım sorular sorarak detay bilgilere ulaşmak durumunda kalıyoruz, bu ise hem zaman kaybına hem de konunun uzamasına neden oluyor.

Soruyu sormadan önce lütfen şunlara dikkat edelim;

Soruyu sormadan önce daha önce bu probleme ilişkin benzer bir kayıt olup olmadığını da mutlaka araştırmanızı rica ederiz.

Soruyu oluştururken kurduğunuz cümleler Türkçe dilinin cümle yapısına uygun olmalıdır, devrik olmamalıdır, imla kurallarına dikkat edilmelidir. Böylece soruyu tüm okuyucularımız doğru anlayabilir ve size daha iyi yardımcı olabilirler.

Sorunun tipine göre detay bilgiler vermelisiniz, örneğin probleminiz sistemsel ise kullandığınız işletim sistemini, hangi service packlerin yüklü olduğunu, sorunun ne zamandan beri ortaya çıktığını, event id bilgisini, ortam yapısını ve benzeri belirtmelisiniz. Misal, Exchange sorusu ise hangi exchange sürümü olduğu - sp lerinin yüklü olup olmadığı, hangi uygulamaların çalıştığı, network sorunu ise ortamdaki network şemasını, kullanılan network araçlarını vb.

Eğer sorunuz şema gerektiriyor ise lütfen network/yapınızın şemasını çizerek sorunuzu aktarınız.

Sorunuz, Forum Kurallarına uygun olmalıdır

Gönderildi : 28/01/2016 15:05

(@erenkalyoncu)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Murat Bey sorunumu çözdüm şu anda daha doğrusu intenetten bulduğum bir örnek yarımı ile hallettim ancak bulgumu örnekte 

Microsoft.Data.ConnectionUI.SqlCeDataProvider kütüphanesini bulamadığımdan 

this.dataProviders.Add(SqlCe.SqlCeDataProvider.Name, SqlCe.SqlCeDataProvider);   kodlarını çalıştıramadım ancak "SqlCe" olan bütün komut satırlarını sildiğimde benim için birşey farketmedi Connection dialog sorunsuz çalışıyor.Sizden birtek ricam var resimdede göründğü gibi ben exe yi çalıştırdığımda arkada formun arkasında bir pencere daha açılıyor (konsol page gibi ) bu pencereyi nasıl iptal edebilirim bir öneriniz varmı ?

Ayrıca bulgudum örneği incelemek isteyen olursa yada benim gibi ihtiyacı olanlar buradan indirebilir  http://turbobit.net/xozqepd7eerp.html

Gönderildi : 29/01/2016 13:45

Sayfa 1 / 2
Paylaş: