Forum

C# ile Active Direc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

C# ile Active Directory İşlemleri

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,021 Görüntüleme
(@TuncayBAS)
Gönderiler: 139
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şöyle bir projem bar. Domaine bağlı olan kullanıcılar makinalarını açtıkları zaman, otomatik olarak çalışan bir kod yazmaya çalışıyorum. Makinasını açtığı zaman kullanıcı bilgilerini alarak veritabanında sorgu yapıp bazı bilgileri kişinin ekranında bir web sayfasında yayınlamak istiyorum.

Bunu nasıl yapabilirim. C# ile DirectoryServices sınıfını kullanarak sorgu yapabiliyorum ama kullanıcı makinasından oturum açtığı kullanıcı adını C# ile nasıl alabilirim çözemedim.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 21/09/2011 20:29

(@RagipUNAL)
Gönderiler: 171
Estimable Member

bu işlemi daha önce bir devlet kurumunda yapıldığını gördüm. Onlarda masaüstü resimine oturum bilgileri geliyordum. powershell ile kimlik doğrulaması sonrası çalışması için bir script yazabilirsin. Ama anladığım kadarı ile girdikleri web sayfasında kendi bilgilerini görmek istiyorsun. Bunu yapmadan önce o web sayfalarına ntlm kullanarak aynı microsoft dynamics crm de kullandıkları gibi bir kimlik doğrulama yapman lazım. Ayrıca kimliği doğrulanmış kişilerin bilgilerinide oturum açıldığında session a bilgilerinide kaydetmen gerekir diye düşünüyorum. Ama bunu nasıl yapacaksın pek fikrim yok. sana fikir vermesi için dynamcs crm i incelemni tavsiye ederim. Ordaki yapıya benzer bir kimlik doğrulama metodu kullanabilirisin. Böylece kişi web sayfasını açtığında ikinci bir kullanıcı adı şifre sormaz ayrıca.

Gönderildi : 21/09/2011 21:18

(@TuncayBAS)
Gönderiler: 139
Estimable Member
Konu başlatıcı

System.Security sınıfını kontrol ederken şöyle birşey buldum.

string username = System.Security.Principal.WindowsIdentity.GetCurrent().Name.ToString();

ile windows oturum açmış kullanıcısını alabildim. Lakin bunu Studio içinden Run ettiğimde doğru olarak bana kullanıcı adını veriyor. Lakin IIS altındaki site ile açtığımda bana

NT AUTHORITY\NETWORK SERVICE

bilgilerini veriyor.

bunu aşabilirsem sorunum kalmayacak.

Gönderildi : 21/09/2011 22:52

(@orhanakdogan)
Gönderiler: 311
Reputable Member

Merhaba, aşağıdaki linkte tüm detaylar mevcut, sayfayı IIS de Windows Authentication olarak yapılandırmalısınız.

http://orhan.ws/c/active-directory-attribute-okuma.html

Gönderildi : 22/09/2011 00:36

Paylaş: