Forum

Crystal Reportta gr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Crystal Reportta grup için select expert

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
597 Görüntüleme
(@tulay)
Gönderiler: 61
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

crystal reportta bir grup için belirli bir  kriter vermek istiyorum. Select expert menüsü tüm raporda ki kayıtlara veriyor kriteri. Crystal 2008 kullanıyorum.

Örneklendirmem gerekirse;

raporda bir tarih aralığı gireceğim, bu tarih arasında ki tüm kayıtları bir grupta gösterecek, ancak ilk tarihten önceki kayıtları hemen grubun üzerinde toplayarak getirecek. şu tarihten önceki tutarların toplamı şeklinde. ve grupta getirdiği kayıtlarda tabii ki bu iki tarih arasında kayıtlar sadece olacak.

Ben grubun section expert özelliğinde bu iki tarih arasında değilse gizle dedim ama gizlese de veritabanından çektiği için o kayıtları da dahil ediyor, grup sonunda ki toplamdan anlayabiliyorum.

Kısaca gruba ait select expert özelliği var mıdır? select expertte grup selection var ama ne işe yaradığını anlamadım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 25/11/2010 18:47

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Mrb 

O verilen tarihlerden önce ki tarihlerde olan işlem toplamlarını üst selection'a getirmek için oraya ayrı bi grup açıp bu işlemi gerçekleştirecek ayrı bi query (Sum query) yazıp sekection'a atamanız gerek. Daha sonra aşağıdaki selection içinde girilen tarih aralıklarını veren query'yi bağlamak gerek. Daha sonra o kayıdı alıp aşağıdaki kayıtlarla kümülatif toplamda alabilirsiniz.

Bu arada merak ettim bir hesap ekstre mi tasarlıyorsunuz ?  

Gönderildi : 28/11/2010 04:30

(@tulay)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

dediklerinizi anladm ancak tam olarak nasıl yapacağımı çıkaramadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sum queryi bir gruba nasıl baglanır bilmiyorum açıkçası. Ben normalde databaseden tabloları çekip ilgili alanlara göre rapor hazırlıyordum. bir query yazıp onu nasıl raporda bir gruba bağlarım.

tarih aralığını vereceğim grupta aynı şekilde olacak sanırım.

Ben select expert menüsünden tarih aralıklarını vermiştim ancak oda tüm raporda etkili oluyor. İki tarih arasından başka hiçbir kayıt gelmiyor.

Bu arada kebir defteri yapıyorum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 29/11/2010 12:11

(@tulay)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba,

kulağımı ters göstererek çözdüm bu sorumu.

Önceki tarihte ilk tarihten küçük olanları topla demiştim zaten.

Tarih aralığı olan yere suppress koduna şu iki tarih arasında değilse gizle yazdım.Gelen kayıtlara da aynı şekilde şu iki tarih arasında değilse 0 yaz dedim. böylece toplama ve çıkarmada 0 etkisiz eleman olduğuna göre problem kalmadı : )

Ancak yeni bir sorum var.

Bir hesap grubunun toplamını alırken, sayfa sonunda bitmediyse ara toplam deyip o sayfada gözüken tutarlarını toplamam gerekiyor.Sonra ki sayfada da bir önceki sayfada ki ara toplamı sayfanın başına yazdırmam lazım. Nasıl yapabilirim?

Teşekkürler

Gönderildi : 29/11/2010 18:08

(@tulay)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

bir önce ki sorumu da çözdüm 🙂 Çözüm şeklim aşağıda ki gibidir :

bu kodu sayfa sonuna koydum

WhilePrintingRecords;
Global numberVar BSayfaToplam;
BSayfaToplam :=  {@AraToplam}