Forum

ERP Yazılımı Gelişt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ERP Yazılımı Geliştirme

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
7,309 Görüntüleme
(@OnrGns)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bu sene liseden mezun olmuş bir yazılımcı adayı olduğumu söyleyeyim öncelikle. Siz büyüklerime danışmak istediğim konu ERP.

Bir ERP yazılımı nasıl geliştirilir, zorlukları nelerdir, demo olarak inceleyebileceğim bir program var mı? Yoksa benim düzeyimde biri için heves edilmemesi gereken ileri bir konu mudur? İnternette araştırma yaptım nedir ne değildir ile ilgili ancak ulaştığım bilgiler neredeyse birbirinin kopyası ve kısıtlı.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 24/08/2010 15:47

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Gerçek anlamda bir erp geliştirmek için iyi bir yazılımcı olmanın yanında iyi bir işletme bilgisine sahip olmak gerekir.Örneğin muhasebe modülü için çok iyi derecede muhasebe bilmek,üretim için çok iyi bir endüstri mühendisi bilgisine sahip olmak gibi.Tabi erp yazmak bir ekip işidir bu saydıpım modüllerde olduğu gibi her modülün uzmanından danışmanlık alınarak değişik sektörlerden bilgi alarak yapılabilir.Erp yazılımı bir paket program olmayacağı için her firmaya ayrı uyarlamak gerekir ki bu nedenle yazılımın esnek olup istenilern yere istenilen bilgileri eklemeleri çıkarmaları yapmak mümkün olsun.

İşin özü bu iş uzman bir ekiple yükselir.Sermaye ve iyi bir yazılım ekibinede ihtiyaç vardır.Ülkemizde topladığımızda adam gibi erp uygualaması gerçekleştiren firmalar parmak sayısını geçmez onlarada tam anlamıyla erp değil paket program sunuyorlar.Netsis gibi erp geliştirici  olarak lanse edilen firmalar var ama neticede paket program gibi.

Gerçek bir erp yazılımsızı terzi gibidir.Size gelirler bakarlar üzerinize göre bir elbise diklerler.Siz memnun onlar memnun iş sonuçlarnır.Zaten bu işin babsı konumunda olan sap firmasıdır.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/08/2010 15:53

(@OnrGns)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Rıza Bey, ben biraz daha yazılım tarafını merak ediyorum açıkcası. Örneğin normal bir program yazmaktan farklı mıdır, hangi dil uygundur, C# ve SQL le yapılabilir mi?

Gönderildi : 25/08/2010 12:30

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Erp üzerinde genelde database işlemlerini kullanırsınız mantık buru.Kullanıcılar tarafından arayüze girilen kayıtlar db ye yollanır.Raporlama ile bu kayıtlar db üzerinden sorgulanır.Genel işleyiş programlama açısından bu şekilde.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/08/2010 12:32

(@OnrGns)
Active Member
Konu başlatıcı

Peki programın firmaya adapte edilmesi ne şekilde gerçekleşiyor? Yani normal programlardan farklı olarak programın arayüzünden veritabanında tablo oluşturmaya, veritabanı yaratmaya, textbox benzeri nesne oluşturma, form oluşturma imkan mı veriliyor?

Gönderildi : 26/08/2010 15:06

(@www-rizasahan-com)
_

Evet tam söylediğiniz gibi erp bu imkanları veriyor.Tabi bunu son kullanıcı değilde olaya hakim bir bilgi işlemci gerçekleştiriyor firma içerisinde.

Gönderildi : 26/08/2010 15:35

(@OnrGns)
Active Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim Rıza Bey.

Gönderildi : 26/08/2010 17:04

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim kolay gelsin.

Gönderildi : 26/08/2010 17:32

(@ilkertutu)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Merhaba

Piyasaya baktığınızda hemen her tür ortamda yazılmış ERP yazılımları görebiliyorsunuz. Örneğin günümüzde popüler olan ve güncel kabul edilen SAP, QAD Enterprise, Axapta çoğunlukla Oracle veritabanlarıyla çalışmakla birlikte bildiğim kadarıyla SQL ile de gayet güzel çalışabiliyorlar. Bunun dışında biraz eskilere gidersek mainframe veya AS/400 üzerinde ADABAS veya DB2 ile çalışan ERP programları görmek de mümkündü. Teknolojinin detayına çok hakim olmadığım için platformları geçip esas bildiğim konuyu paylaşayım.

Konuya uzmanlık alanım olan denetim açısından bakınca, ki burada denetlenen ERP yazılımını kullanan şirket oluyor, kullanılacak programlama dilinden, platformdan veya veritabanından önce başka konular ön plana çıkıyor.  

Aslında Rıza Bey çok güzel ve özet bir şekilde açıklamış. Ben de konuyla ilgili birkaç örnek vermek istiyorum. 

ERP yazılımı geliştirmenin en büyük zorluğu ilgili şirketin ihtiyaçlarını görmesi ve sürekli destek vermenin zorluğu. Eğer bir şirket ERP yazılımı kullanıyorsa ya da ERP diye sınırlandırmayalım "iş süreçlerinin bağımlı olduğu herhangi bir yazılım" kullanıyorsa, hem yazılımın hem de bu hizmeti sunan yazılım şirketinin pek çok şartı eksiksiz sağlıyor olması gerekli:

- Yazılım ilgili tüm yasal mevzuata tam olarak uyumlu olmalı. Bunu bir defalık bir işlem olarak düşünmeyin bazı sektörlerde her gün mevzuat değişiyor.

- Yazılım, ilgili altyapı ve yazılımı sağlayan firma bir bütün olarak sürekliliği garanti etmeli. Yani donanımdan, ağdan, yazılımdaki hatalardan veya ilgili tedarikçinin zamanında müdahale edememesinden dolayı hiçbir iş kesintisi yaşanmamalı.

- Yazılım, hem süistimalin önlenmesi hem de işlerin aksamadan ve risksiz şekilde işletilebilmesi için pek çok kontrol sunmalı ki işte burası sektörler ve mevzuat konusunda çok ciddi deneyim gerektiriyor. Örnek vermek gerekirse;

. Belge numaralarının atlamaması, değiştirilememesi pek çok konuda zorunlu

. İşlemlerin loglanması, kayıt oluşturulabilmesi ve raporlanabilmesi zorunlu

. Yetkilendirmede ekran veya menu bazında yetkilendirme yapılabilmesi, profil veya gruplar oluşturulabilmesi. Mevcut yetkilerin raporlanabilmesi

. Yazılım içinde görevler ayrılığının sağlanabilmesi 

. Detay pek çok diğer kontrol (kimlik numarasının doğruluğu, müşteri/tedarikçi/stok vs kayıtlarının güvenliği.. vb)

. Güvenlikle ilgili konular (şifre parametreleri, kimlik doğrulama bilgilerinin veritabanlarında ve ağda şifrelenmesi vb) 

- Bu liste sayfalarca uzayabilir. 

Uyumlu yazılım geliştirmek gerçekten zor. Bu nedenle sıfırdan şirkete özel geliştirilmiş yazılımları pek görmüyoruz. Onun yerine dünyada ün yapmış firmaların ürünleri, "uyumlu hale getirilerek" şirketler tarafından kullanılıyor. Şirkete özel yazılımlar ise çok az sayıdaki sektörde görülüyor. Ne yazık ki ülkemizde çok bilinen bazı ürünlerde bile bu konularda ciddi eksiklikler var ve müşteri firmalar yazılımlarıyla ilgili çok sorun yaşıyorlar. 

Bu yazılımların demolarını kişisel çabanızla bularak inceleyebileceğinizi pek sanmıyorum. Çünkü hem yazılımların bulunması güç hem de kurulup çalıştırıabilir hale getirilmesi için çok çetrefilli bir kurulum gerekiyor. Yine de ben bu konudaki isteğinizi kırmayım, tedarikçi firmalar ticari müşterileri içim ürünlerinin demosunu yapabiliyorlarsa belki sizin de incelemeniz mümkün olabilir.

Konu kapanmak üzereydi ama ben de farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak istedim. 

Size yeni başladığınız kariyerinizde başarılar dilerim. 

Gönderildi : 27/08/2010 00:25

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

Client tabanlı bir uygulama düşünmeyin.Artık şimdinin ve geleceğin uygulamaları Browser tabanlı uygulamalardır.Client tabanlı uygulama geliştircem derseniz geçmişte kalırsınız.ERP biliyorsunuz ERP 2 ve E-business olarak 2 kademe daha atladı.Bu kademelerde yer alabilmek için hizmetin browser tabanlı olması gerekliliği ortaya çıkıyor.Veritabanı seçerken ülkemizde fantezi seven çok firma var kullanılmayan yaygın olmayan veritabanları kullanıyorlar bu manasız.MS SQL , Oracle benzeri hem yaygın hem çözüm açısından müşteriye kaynak sağlayacak olak yaygın alt yapısı sağlam, uzun ömürlü, veritabanının dışında BI gibi iş zekası çözümleri de içeren veritabanları seçmek gerekir.Bu anlattıklarım teknik kısmın bir kısmı.

Fusion , Sharepoint, Lotus ve benzeri platformları seçip bunların üzerinde geliştirmeniz sizi yukarıda sağdığım bir çok dertten kurtarır.

Ayrıca ERP denildiğinde ülkemizde bakacak olursanız ki aslında geneldede böyle, finans ağırlıklı uygulamalar görürsünüz bunlar çokda büyük firmalar.Bunlar kendilerine ERP dediği için bende bunlara binlerce dolarlık hesap makineleri deme hakkını kendimde buluyorum.ERP bir şirkette bir uçdan son uca kadar olan tüm süreçleri içine almalıdır.Bakıyoruz bir firma ERP alıyor yanına QMS alıyor yanına CMS alıyor yanına CRM alıyor.Bu nasıl ERP ? ERP nin tanımı bumu ? Değil ancak işte öyle bir hale getirildi ki ERP sanki buymuş gibi artık herkes kabullendi.Hatta maalesef iş geliştirme uzmanları ve yazılımcılarda bunu kabullenmişler görünüyor.

Gönderildi : 27/08/2010 02:13

(@evrenabda)
Gönderiler: 9
Active Member

Merhaba demo olarak workcube yazılımını demo.workcube.com adresi üzerinden inceleyip kayıtlar açıp test edebilirsiniz ayrıca www.workcubeforum.com adresindende size birçok konuda destek olacak erp uzmanları ile paylaşımlar yapabilirsiniz.

Gönderildi : 31/08/2011 02:57

(@evrenabda)
Gönderiler: 9
Active Member

Merhaba demo olarak workcube yazılımını demo.workcube.com adresi üzerinden inceleyip kayıtlar açıp test edebilirsiniz ayrıca www.workcubeforum.com adresindende size birçok konuda destek olacak erp uzmanları ile paylaşımlar yapabilirsiniz.

Gönderildi : 31/08/2011 02:58

(@HikmetSOYDAM)
Gönderiler: 218
Reputable Member

linkteki kullanıcı adı ve sifre nedir?

Gönderildi : 31/08/2011 03:08

Paylaş: