Forum

Crystal Reportta Su...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Crystal Reportta Subreport alanlarında işlem yaptırmak

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
660 Görüntüleme
(@tulay)
Gönderiler: 61
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

crystal reportta bir raporda subreport var. Subreportta ki miktar alanı ile raporun kendisinde ki miktar alanını birbirinden çıkarmam gerekiyor. Nasıl yapabilirim? Subreport alanlarını ana raporda nasıl kullanabilirim?

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/04/2010 19:09

(@orhanakdogan)
Gönderiler: 311
Reputable Member

Merhaba,

subreport da, formül içinde, shared variable tanımlayıp, bu değeri ana formda kullanabilirsiniz.

detay için, linki inceleyebilirsiniz, http://www.ozgrid.com/forum/showthread.php?t=19034

Gönderildi : 30/04/2010 02:36

(@tulay)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler,

yapılamadığını düşündüğüm bir konu idi, linkteki örneğe göre yaptım ancak olmadı, yaptılarımı yazıyorum incelerseniz sevinirim,

main reportta satış miktarlar,  subreportta iade miktarlar yer alıyor. subreportta ki miktarlar alıp satış miktardan çıkarıp kalanı bulacağım,

Subreportta Iademiktar adından bir formul oluşturdum:

whileprintingrecords;
shared numberVar Iademiktar;
Iademiktar := Sum ({SIFaturaD.Miktar}, {SIFaturaM.Tarih}, "daily");

daha sonra main reportta Iademiktar adında bir formül daha oluşturup:

whileprintingrecords;
shared numbervar Iademiktar;
Iademiktar

aşağıda ki miktarbakiye formülünde de birbirinden çıkardım:

{@satismiktar} - {@Iademiktar}

Bunun sonucunda Iademiktarları hep 0 olarak getiriyor? Ben nerede yanlış yaptım?

Gönderildi : 03/05/2010 20:10

(@orhanakdogan)
Reputable Member

Aşağıdaki gibi tekrar denermisiniz.

1-Sub Report'da:

"SetIadeMiktar" isimli Formülün içeriği:

shared numberVar Iademiktar;
 Iademiktar := Sum ({SIFaturaD.Miktar}, {SIFaturaM.Tarih}, "daily");
 ""

2-Main Report'da:

"DisplayIadeMiktar" isimli Formülün içeriği:

Shared NumberVar Iademiktar;
 Iademiktar

3-Main Report'da DisplayIadeMiktar formülünü forma yerleştirin ve subreport toplamının geldiğini görün.

4-Main Report'da:

"miktarbakiye" isimli Formülün içeriği:

{@satismiktar} - {@DisplayIadeMiktar}

Gönderildi : 03/05/2010 23:13

(@tulay)
Trusted Member
Konu başlatıcı

dediğiniz gibi de yaptım ancak olmadı. Main reportta DisplayIadeMiktar ı yerleştirdiğimde 0 geliyor bütün kayıtlar. İade miktarları almıyor yani.

Gönderildi : 04/05/2010 12:09

(@tulay)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sonunda oldu, artık main reportta iademiktarlar geliyor, subreporta shared fields yerleştirmemiştim 🙂 Ondan dolayı gelmiyormuş, ancak bir sorunum daha var;

DisplayIadeMiktar'ı kontrol etmek için main reporta koydum ancak satırlarını  subreportta ki miktara göre bir kaydırarak getiriyor. Birazda karışık, Subreportta miktar 5 ise onun kendi satırında değilde bir alt satıra getiriyor bu 5'i ve başka bir miktarla karşılaşana kadar 5 'i her satırda tekrarlıyor. Sonra 3 gördü diyelim 3'ü diğer başka miktar görene kadar tekrarlıyor. Total fields gibi davranıyor sanki?

Gönderildi : 04/05/2010 13:43

(@orhanakdogan)
Reputable Member

İncelemeden çözmesi zor bir durum,
Subreport hangi kısımda duruyor? hangi filedlar üzerinden linkli?

Gönderildi : 06/05/2010 00:51

(@tulay)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Raporda iki grup var, ilki cari numarası ikincisi tarih. Subreport ve diğer tüm kayıtlar tarih grubunun footerında bulunuyor. Linklerde yine cari numarası ve tarih.

Gönderildi : 06/05/2010 11:43

(@tulay)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Main reportta li alanı shared edip subreporttan çağırınca doğru şekilde çalışıyor, bende o şekilde yapacağım,

teşekkürler,

Gönderildi : 10/05/2010 13:10

(@tulay)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bu arada subreporttan alınan shared fields main reportta subreportun bulunduğu sectionın bir alt sectionına konulduğu zaman sorunun düzeleceğini okudum aşağıdaki linkten. Denedim ancak benim raporumda 3 defa tekrarladı yine : )

http://www.datamanagementgroup.com/resources/trainers_talk_detail.asp?Talk_ID=11

Teşekkürler,

Gönderildi : 10/05/2010 20:18

Paylaş: