Forum

Sql de yaranan kod ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql de yaranan kod hatalarini C#-la yakalayip, alternatif kod gonderimi

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
375 Görüntüleme
(@VusalMastaliyev)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Sql tarafında oluşan hatayı orda yakalayıb c# -tarafaında o hataya özel messaj göndermek, c# tarafında sql-den böle hata yakalandığı hakta mesaj geldiğinde o bağlantıyı kapatıp Alternatif kod göndermesini yapa bilirmiyiz?

Mesela "Select Ali from Uyeler" diye sql bi sp var. Burdan bir hata oluştu.. Bu hatayı Sql de yakalayıb, hata yerine c# -a H1 degeri döndürsün. Bu değer aldığında C# tarafı connetction-u kapatsın ve başka bir sql komutu göndersin. "select Ali from uyeler where yas = 22" gibi. alternatif kod-da hata yaparsa da olmazsa ozel bir hata sayfasi ciksin. 

Gönderildi : 09/01/2010 11:54

(@AhmetASLAN)
Gönderiler: 32
Eminent Member

Merhaba.

Bu Hatayı Neden C# tarafında değilde sql tarafında yakalamak istiyorsun. Dediğin işlem C# Tarafında TRY ile rahatlıkla yapılabilir.

Gönderildi : 13/01/2010 12:27

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Dogru bunu try la yakaliyib cath la alternatif kod gondere bilirim. Benim istedigim sadece SQl de cikan hatalari sql yakalasin, c#-dakilari c#. Ama bilmiyorum bunun bana avanaji olurmu olmazmi?

anladigim kadariyla bana hic bir kazanc vermez sql hatalari kendi tarafinda bulunmasi, tesekkurler bilgi icin 🙂

Gönderildi : 14/01/2010 13:27

(@AhmetASLAN)
Gönderiler: 32
Eminent Member

Zaten Readerı read ya da nonquery ettiğin yerde TRY bloğu kullanırsan muhtemelen o hata sql hatasıdır 🙂 Kolay Gelsin

Gönderildi : 14/01/2010 16:48

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cok saol ustad

Gönderildi : 15/01/2010 17:06

(@ismailOZER)
Gönderiler: 9
Active Member

Eğer sp çağırıyorsanız sp nizin içerisine yazabilirsiniz. İşlem sonrası

If @@Error > 0

Alternatif kodunuz,  işleminizi rollback yapabilir veya bir @flag değeri döndürebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 11/02/2010 05:33

Paylaş: