Forum

Windows Update (WSU...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Update (WSUS) - otomatik Update

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
750 Görüntüleme
(@kara1903)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar,

merak ettigim bir konu var, Windows Server'lerinizi (2012-2019 arasi) WSUS ile nasıl otomatik sekilde güncelliyorsunuz?
70 sanal Windows Server'e bakiyorum, simdiye kadar her Update'i manuel yaptık. Ancak Adminler xxx küsür Server'i nasıl yapıyor? 

Biraz araştırma yaptım ama makul bir çözüm bulamadım.

Teşekkürler

Bu konu 3 yıl önce Emre Kartal tarafından düzenlendi

Gönderildi : 26/01/2021 11:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Makaleler bölümünü incelediniz mi? 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/01/2021 13:02

(@kara1903)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba,

Makaleler bölümünü incelediniz mi? 

Merhaba, evet inceledim bulamadim.

WSUS kurulumu hakkinda degil sorum. https://mcpmag.com/articles/2017/08/10/automate-wsus-using-the-powershell-updateservices.aspx

bu Tarz bir cözüm.

Gönderildi : 26/01/2021 13:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Emre Bey, sorunuz bu değil mi?

WSUS ile nasıl otomatik sekilde güncelliyorsunuz?

Yani verdiğiniz link ve bizim makalelerimiz aynı şeyi anlatıyor. Otomatik güncelleme kuralları tanımlamanız lazım. Yani ben ne sorduğunuzu anladım ve cevap verdim, sizin verdiğiniz örnek sadece arayüz yerine bunu PS ile yapıyor.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/01/2021 15:02

(@serkanates)
Gönderiler: 1269
Üye

Büyük yapıları WSUS ile yönetmek isterseniz personelinize sağlık sigortası da yaptırmalısınız. WSUS microsoft'un giriş seviyesinde ücretsiz bir aracıdır. WSUS işini yapar mı? Yapar. Sorun da çıkartır mı? Çıkartır. Kurumsal yönetim için bknz: https://www.microsoft.com/tr-tr/system-center

Gönderildi : 26/01/2021 16:37

(@kara1903)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Merhaba, belki soruyu yanlis veya eksik sormus olabilirim, kusura bakmayin. Yurtdisinda kaldigim icin ve cogu terimleri sadece farkli dilde bildigim icin (almanca, ingilizce), size yanlis bilgi aktarmis olabilirim - özür dilerim.

Elimde bulunan xx Windows Serveri otomak sekilde Update ettirmek istiyorum. Yani

1) Update leri otomatik sekilde yükleme (bu sorun degil, GPO ile ayarliyabilirim, bundan sonraki kontrol mekanizmalari benim icin önemli olan)

2) otomatik sekilde cesitli service/process kontrol etme (yani Server de olan tüm uygulamar calistigina dair bir kontrol mekanizmasi)

3) Rapor etme.

Bu tarz bir cözüm ariyorum. Yüzlerce serveri olan Adminler "kontrolsüz" sekilde her Windows Update i yükliyecegini sanmiyorum. Manuel prosedür de cok zaman alir diye düsünüyorum.

tesekkür ederim.

*Ayrica bu Forumda bu kadar kisa sürede cevaplar almam(iz) da yardimci olan tüm yönetici/üye arkadaslari tebrik etmek isterim.

Gönderildi : 26/01/2021 16:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Emre Bey sorun değil, özür dilemenize gerek yoktu, sadece ben anladığımı anlatmaya çalıştım, bir yanlış anlaşılma oldu ise bende kendi adıma özür dilerim.

Şimdi konu değişti, öncelikle düşündüğünüz gibi aslında, ben banka dahil pek çok büyük organizasyonda bu işi hem müşteri olarak hemde danışman olarak yaptım. Windows Update servisinin amacı budur zaten. 3. parti yama yönetimi programı da alsanız, SCCM de kullansanız bunlar sadece bölümleme, pilot dağıtım gibi konularda size yardımcı olur, ama yükleme yine örnek bu sunuculara yükle dediğinizde yükler, bunu kontrol edecek bir mekanizamaya gerek yoktur ki zaten update servisinin işi budur.

Ama eğer bu kadar profesyonel bir sisteminiz var ise SCCM kullanmanızı öneririm. SCCM ile ivanti veya desktop central gibi ürünler yama yönetimi işini kolaylaştırır. Öncelikle zaten pilot dağıtım yapıp sorun olmaması halinde genel dağıtım yaparsınız.

İkinci isteğiniz için izleme araçlarını kullanabilirsiniz. SolarWinds, PRTG vb

Son konu ise yine SCCM ve benzeri tool ile rapor çekebilirsiniz.

Yani WSUS ile isteklerinizi yapmanız zor olur, olur ama çok uğraşmanız gerekli.

Gönderildi : 26/01/2021 17:43

(@kara1903)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Emre Bey sorun değil, özür dilemenize gerek yoktu, sadece ben anladığımı anlatmaya çalıştım, bir yanlış anlaşılma oldu ise bende kendi adıma özür dilerim.

Şimdi konu değişti, öncelikle düşündüğünüz gibi aslında, ben banka dahil pek çok büyük organizasyonda bu işi hem müşteri olarak hemde danışman olarak yaptım. Windows Update servisinin amacı budur zaten. 3. parti yama yönetimi programı da alsanız, SCCM de kullansanız bunlar sadece bölümleme, pilot dağıtım gibi konularda size yardımcı olur, ama yükleme yine örnek bu sunuculara yükle dediğinizde yükler, bunu kontrol edecek bir mekanizamaya gerek yoktur ki zaten update servisinin işi budur.

Ama eğer bu kadar profesyonel bir sisteminiz var ise SCCM kullanmanızı öneririm. SCCM ile ivanti veya desktop central gibi ürünler yama yönetimi işini kolaylaştırır. Öncelikle zaten pilot dağıtım yapıp sorun olmaması halinde genel dağıtım yaparsınız.

İkinci isteğiniz için izleme araçlarını kullanabilirsiniz. SolarWinds, PRTG vb

Son konu ise yine SCCM ve benzeri tool ile rapor çekebilirsiniz.

Yani WSUS ile isteklerinizi yapmanız zor olur, olur ama çok uğraşmanız gerekli.

Merhaba,

cok tesekkür ederim.

SCCM veya diger 3. parti programlar 70 Server ile kiyasliyacak olursak, pahali. Yani bizim sirkete aldiramayiz diye düsünüyorum.

Software ve OS Deployment icin kullandigimiz bir program var, ancak Windows Updateler icin kullanilamiyorum. 

Peki Ansible, Puppet v.s. ile tecrübeniz varmidir? Yapilir mi? 

Gönderildi : 27/01/2021 10:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Samimi bir yorum yazacağım lütfen yanlış anlama.

Yan bu araçları alacak bütçesi olmayan bir şirketin personelinin Ansipble ve Puppet' ı bu işi yapacak kadar iyi bilmesi pek muhtemel değil. Bunları biliyorsan tabiki yaparsın.

How to automate Windows patching with Puppet

Ama bunları biliyorsan orada ne işin var 🙂

Use infrastructure automation tools - Azure Virtual Machines | Microsoft Docs

Örnek bunları biliyorsan sadece yama değil azure sanal makine otomasyonu bile yaparsın.

Gönderildi : 27/01/2021 13:30

Paylaş: