Forum

Windows Server 2016...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows Server 2016 Backup Özelliği

5 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
1,262 Görüntüleme
(@vkonca)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Windows Server 2016 Backup Özelliği ile ilgili bir sorum olacak.

Windows Server Backup kullanarak sunucumu her gün yedekliyorum. File backupları için çok kulanıyorum. Fakat hiç full restore yapmadım. Yani sunucu bozuldu yandı ve başka bir bilgisayara full restore yapmadım.

İnternette bir makale okumuştum, Windows Server Backup'u farklı bir makineye kurmak için sistem yedeğinin alındığı makinedeki donanımlarla aynı olması gerekiyor vb. bu doğru mudur?

Bugünde bi deneme yapıcam gerçekten durum böyle mi değil mi diye yinede bi sormak istedim.

Elimde boşta bi bilgisayar var ona windows server kurup yedeğe dönmeye çalışıcam. Daha sonradan sunucunun backup'unu işlem yaptığım bilgisayarda restore etmeye çalışıcam bakalım neler olacak.

Gönderildi : 14/03/2022 12:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, Eğer file restore yapacaksanız böyle bir şart yok ancak örneğin AD yedeğinden bahsediyorsak misal bare matela yedeğiniz veya full yedek var ise makineyi komple zaten dönebilirsiniz.

Ancak diyelim sadece system state var ise ve siz AD restore yapacaksanız önce aynı domain ismi ile bir dc kurup yine aynı makine adı olacak şekilde sonra restare edebilirsiniz. Bu neyi döneceğinize göre değişiyor.

Zaten system state dışında günümüz şartlarında windows server backup çok ilkel kalıyor. Mümkün üse günümüz iş şartlarına uygun bir yedekleme yazılımı kullanın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/03/2022 12:06

(@vkonca)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey cevaplarınız için çok teşekkür ederim,

ben sunucunun full backup'unu aldım. 

Herhangi bir makinede full backup'a dönebilirim yani doğru mu anladım. Çünkü internette okuduğum makale ile çelişkiye düştüm.

Gönderildi : 14/03/2022 12:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Volkan bey aldığınız yede göre değişen bir durum ama siz full backup özelinde konuşuyorsanız evet aynı donanım olmalı, aksi halde zaten işletim sistemi çalışmaz. Bu diğer yedekleme yazılımlarında da böyledir ancak acronis universal restore gibi ürünler bu tür sorunları çözüyor.

Fakar artık hemen hemen herkes sunucu sanallaştırma kullandığı için bu çok sorun olmuyor. Eğer yedek aldığınız makine fiziksel ise kesinlikle bu bir sorun, ama sanal ise zaten sıfırsan bir sanal oluşturduğunuz zaman emüle edilen donanımlar aynı olduğu için cpu, ram, disk fark etmez boş bir sanal olması yeterli.

Ancak fiziksel bir makine ise 3 den fazla donanımı farklı olur ise genelde işletim sistemi açılmaz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/03/2022 13:42

(@vkonca)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner teşekkürler

Gönderildi : 14/03/2022 13:54

Paylaş: