Forum

Wds Çalışmıyor

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wds Çalışmıyor

11 Yazılar
4 Üyeler
4 Likes
1,327 Görüntüleme
(@abdullahbaran)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Aşağıdaki link üzerinden her şey sil bastan sıfırdan WDS kurulumu yaptım.

https://www.cozumpark.com/windows-deployment-services-kurulumu-ve-yapilandirma-islemleri/

Problemim makale üzerindeki her şeyi eksiksiz yapmış ve defalarca üzerinden geçerek kontrol etmiş olmama rağmen network boot işlemini bir türü başlatamadım. Server 2019 Data Center kurdum ve makaledeki işlemleri aynı şekilde yaptım. DHCP yada DNS kısmında mı hata var anlamıyorum, bu konuda acemi olduğumdan ve ilk defa kurduğumdan sanıyorum eksik bir şeyler yapıyorum. Boot edecek işletim sistemini değiştirdim, network kartı ile ilgili problem olabilir diye farklı 4 makinede denedim, loglar üzerinde AD-DNS-DHCP ile ilgili verdiği hatalar vardı bazılarını çözdüm ama ne yaptıysam bir türlü network boot başlamıyor. Denediğim her bilgisayarda F12 ile basarak yada doğrudan başlayacak şekilde denedim olmuyor. En azından boot esnasında hata aldığım bir kısım olsa ona göre fikir üreteceğim ama hiç Wds yokmuş gibi sanki.

HP GL6 sunucu üzerinde modem ve switch üzerinden network bağımsız şekilde konfigürasyon.  Başından belirttiğim gibi deneyimsizim bu konuda, nerede hata yapmış olabilirim bana yardımcı olacağınızdan hiç şüphem yok. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/12/2021 10:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

PC boot için network ve DHCP kaydı tam olmalı.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/12/2021 10:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Ek olarak önemli olan farklı cihazlarda denemeniz değil bu desteğin var ve etkin olması gerekliliğidir. Kapalı ise sunucuyu doğru hazırlamış olsanız dahi cihazlar pre-boot yapmayacaktır.

https://sozluk.cozumpark.com/pxe-boot

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/12/2021 12:36

(@abdullahbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba,

PC boot için network ve DHCP kaydı tam olmalı.

Hakan Bey Dhcp ile ilgili buradan bir kaç makale okudum ve kontrol ettim ancak dediğim gibi acemi olmak kötü bir şey 🙂 mazur görün, gördüğüm yada tespit ettiğim bir eksiklik bulamadım.

Gönderildi : 31/12/2021 08:46

(@abdullahbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Ek olarak önemli olan farklı cihazlarda denemeniz değil bu desteğin var ve etkin olması gerekliliğidir. Kapalı ise sunucuyu doğru hazırlamış olsanız dahi cihazlar pre-boot yapmayacaktır.

https://sozluk.cozumpark.com/pxe-boot

İbrahim Bey PXE mevcut ve makaledeki gibi eklemiştim.

Gönderildi : 31/12/2021 08:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

DHCP için zaten Cengiz ilgili ayarları yazmış, 

DHCP üzerinden yapacağımız ayarlar sistem olmasa bile cihazlarımızın IP adresi almasını sağlayacak ve boot işlemini başlatacak.

DHCP konsolu üzerinden yeni kurallar ekliyoruz.

066 kuralını ekliyoruz ve string value olarak WDS sunucumuzun IP adresini giriyoruz.

Eğer bu kısımları zaten DHCP üzerinden tanımladıysanız, ilgili client DHCP ye ulaşabiliyor + WDS e ulaşabiliyor ise network seviyesinde sorun olmaz. 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/12/2021 10:43

Murat DEMİRBAĞ
(@muratdemirbag)
Gönderiler: 113
Estimable Member

Abdullah Bey,

DHCP üzerinde 60, 66 ve 67 Optionsları doğru düzenlediniz mi?. Dilerseniz aşağıdaki makaleyi inceleyin.

https://techdirectarchive.com/2020/05/26/wds-and-dhcp-deployment-scenarios-how-to-configure-dhcp-server-option-60-66-and-67-for-windows-deployment-services/

Gönderildi : 31/12/2021 19:21

(@abdullahbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @muratdemirbag

Abdullah Bey,

DHCP üzerinde 60, 66 ve 67 Optionsları doğru düzenlediniz mi?. Dilerseniz aşağıdaki makaleyi inceleyin.

https://techdirectarchive.com/2020/05/26/wds-and-dhcp-deployment-scenarios-how-to-configure-dhcp-server-option-60-66-and-67-for-windows-deployment-services/

Murat Bey;

060 PXE Client Ekli

066 Boot Server Host Name (pcismi.xxx.local şeklinde ekli ayrıca ip olarak da denedim olmadı)

067 Bootfile name (bbot\x64\LiteTouchPe_x64.wim) şeklinde ekli makalede ne yazıyorsa aynı şekilde uyguladım.

Hakan Bey 066 dediğiniz şekilde yapmıştım, server adı yada ip ikisinde de çalıştıramadım.

Yazmayı unuttuğum tarafı da yazayım belki hata buradadır, ip yapılandırmasından bahsetmedim.

Server Switch ve Modem şeklinde birbirine bağlı.

Server üzerinde 3 adet ethernet portu var ve sırasıyla 192.168.11.1 - 192.168.11.2 ve 192.168.11.3 şeklinde ip atadım her birine ayrı ayrı, dns server olarak 127.0.0.1 de yazdım denedim server ip olarak da denedim yine olmadı. Modem 192.168.11.4 ip si ve dhcp açık. Ayarları bu şekilde modem tarafında dhcp kapalı mı olması gerekli? ayrıca 3 ethernet için 3 ip tanımı acaba yanlış mı? lütfen değerlendirme siz değerli uzmanların. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 03/01/2022 12:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Ortamda iki DHCP olmaz, Modemin DHCP yi kapatın ve Windows Server' ın işini yapmasını bekleyin.

Bir sunucuya 3 ethernet atamanıza gerek yok. Diğer ikisini disable yapın sadece bir tanesi açık kalsın. 

Sizin amacınız nedir yani bu bir ödev mi tam anlamadım?

Gönderildi : 03/01/2022 12:48

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Server üzerinde DHCP servisine config giriyorsunuz ancak modemin dhcp açık, neden? işlemleri doğru yere mi yapıyorsunuz acaba.
Bir networkte 1 dhcp sağlayıcı olması gerekir.
Yapınızda temel esaslarda sanki bir karmaşa var. Bence wds rolünü sanalda server, client şeklinde kurun ve deneyin, çalıştığını görün. Sonra fiziksel ortama adım adım uygularsınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/01/2022 12:51

(@abdullahbaran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba,

Ortamda iki DHCP olmaz, Modemin DHCP yi kapatın ve Windows Server' ın işini yapmasını bekleyin.

Bir sunucuya 3 ethernet atamanıza gerek yok. Diğer ikisini disable yapın sadece bir tanesi açık kalsın. 

Sizin amacınız nedir yani bu bir ödev mi tam anlamadım?

Evet proje Hakan Bey ve yukarıda belirttiğim gibi bu konuda hiçbir bilgim ve tecrübem yok. Tamamen buradan okuduğum makaleler üzerinden yapmaya çalıştım ama sizin bahsettiğiniz şekilde çok detaylı açıklama yok, siz değerli uzmanların yorumları sayesinde sonuca ulaşabiliyoruz ancak. Önerilerinizi uygulayıp cevabı yazacağım, teşekkür ederim.

Gönderildi : 04/01/2022 08:46

Paylaş: