Forum

Server 2019 DC Kuru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server 2019 DC Kurulumu ve Nic Teaming

11 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
2,447 Görüntüleme
(@enginyoldas)
Gönderiler: 56
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Arkadaşlar Elimde Hp ML380 Gen 10 Server, Üzerinde 4 Adet SSD Raid 10 Kurulumu Mevcut. Ayrıca Server da 4 adet Gigabit Ethernet Kartı Mevcut. İmkanlar dahilinde yapmak istediğimiz Fiziksel olarak Server 2019 DC rolünde Server Kurmak Daha Sonrada HYPER V install edip 2 adet Sanal VM kurmak. ( 1. VM SQL Server LOGO için , 2. VM İse File Server Olarak Kurup DC Ortamına Dahil Etmek) Burada Sormak İstediğim 1. Ethernet Kartını DC için Ayırıp Kurulum Yapmak. Geri Kalan 3 Etherneti Nic Teaming Yapıp Sanal Makineler İçin Ayırmak. Bu ilk Senaryo. Yada 4 Etherneti ayrı ayrı 2 Adet Nic Teaming Yapıp 1. Nic Teaming i Dc İçin Kullanmak , 2. Nic Teaming i Sanal VM Kullanmak. Ancak Microsoft doğru Okuduysam DC rolü Yüklü Server da Nic Teaming Tavsiye Etmiyor. Sizce Hangi Yapıyı Kullanmam Daha Sağlıklı Olur Acaba. Burada Ethernet Kartlarını 8 e Kadar Çıkarta Biliyoruz. Sizce Nasıl Bir yol izlemeliyim. Son Olarak Nic Teaming Özelliklerinden Yük dengeleme ve Teaming Mode Hangi Seçimde olmalı acaba. Tek Bir 48 lik swich bağlantısı Yapılacak. Şimdiden Yorumlarınız için Teşekkürler

Gönderildi : 22/12/2019 19:57

(@huseyinaydinn)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Merhaba,

Bu yapıya göre benim size önerim aşşağıdaki gibi olacaktır.

1. Hyper-V olarak kuracağınız cihaz  Sanal VM networkunden erişilmeyen tamamıyla farklı bir VLAN olarak yapılandırın. Fiziksel' in üstüne DC kurmanız bir fayda etmez sonucta sunucu çökünce DC felan ortada kalmayacak. Ayrıca sunucu ustunde gelen ethernet portlar dısında ayrı bir  PCI-E ethernet  ve 2. bir switch yok. Bu yuzden teaming ayarını fiziksel olarak yapılandırmasanızda olur. Doğru bir teaming için 2.bir switch' de olmalı ona göre 2. bir PCI-E ethernet kartıda olmalı.

2. 3 portu switch üzerindede LCAP olarak yapılandırın. ( Performans artışı alırsınız ) Bu network' üde sanal  makineler için Hyper-V ' ye atayın. DC sunucuzunu da Sanal VM üzerinde yapmanızı tavsiye ederim.

Aslında Hyper-V networku ile Sanal makinelerin farklı bir vlan ' da olması daha doğru ve stabil bir çözüm olur.

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/12/2019 22:46

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@huseyinaydinn

Malesef İmkanlar dahilinde Bütün Sistem Aynı network de olacak .Ama Hala anlamadım Nic Teaming DC Rolünde Nasıl Kullanmalıyım. Yedekler Mevcut Olacağı için Sistem Sorunlarında Sıkıntı olmadan Yeniden Devam Edecektir. Ben Buradaki İmkanlar dahilinde Dc için 1 ethernet Sanallar İçin Nic Teaming yapmam Nasıl olur Bu olasılıklar içinde en iyi çözüm sizce nedir.

Gönderildi : 22/12/2019 23:19

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ben Elimdeki Tek Server la Malesef Bu yapıyı Kurmak zorundayım İmkanlar dahilinde. Önce 1. ethernet kartına sabit bir ip verip Örnek 192.168.1.10 verip Dc kurmayı Planlıyorum. Daha sonra Kalan 3 ethernet Kartını Nic teaming yapıp 192.168.1.11 ip adresi atayıp aynı server da HYPER V rolünü Kurup Yine aynı Server a 2 adet VM kurup nic teaming yaptığım Ethernetleri VM atayacağım. Malesef swich yönetile bilir değil. Elimizde 1 adet 48 Port swich mevcut. Sizce imkanlar dahilinde bu yapı Doğrumu. Yoksa DC içinde Ethernet Kartı ekleyip nic teaming yapmak bana daha fazla performans sağlarmı.Örnek 8 adet  ethernet kartım var toplamda 2 etherneti nic teaming yapıp DC rolünü kurup dc ip sini 1. nic teaminge verip , Daha sonra 2. bir nic teaming yapıp kalan 6 ethernet kartını da buraya  ekleyip VM içinmi Kullanayım.Bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var. Siz anladığım kadarıyla 1 sever sadece Dc rolünde kurun. 2. server a hyper v kurup nic team yapıp DC ekleyip kullanın daha performanslı çalışır diyorsunuz ama malesef şartlar yukardaki gibi.Teşekkürler

Gönderildi : 22/12/2019 23:50

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Özr Yanlış anladım Galiba Siz Bana DC de sanal olarak Kurunmu diyorsunuz . Fiziksel Sunucu ya server 2019 Kurun. Ethernet kartlarını Nic teaming Yapın. Hyper V rolünü kurun. Daha Sonra İlk VM DC olarak Kurun. 2. VM SQL logo için Kurun , 3. VM File Server Kurun ve DC üye yapıp Çalıştırın Doğrumu Anladım. DC makine ve Diğer VM bilgisayarlar hepsi Sanalda çalışsın

Gönderildi : 23/12/2019 00:07

(@huseyinaydinn)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Merhaba,

Sizin durumunuza göre kısaca şunu özetliyorum.

Fiziksel sunucu üstünde değil de DC dahil hepsini sanal'da yapılandırın. ( Yedek alması dönmesi vs daha rahat olur.)

2.si Fiziksel sunucu ip adresi ile Hyper -V Ip için kullanacağınız sanal kartları ayırın.

2 port ' u teaming yaparak fiziksel network kartına verin, Diğer 2 portu ise ayrı teaming yapılandırarak hyper v sanal networkune ayırın böyle kullanın en doğrusu bu olur. ( Mevcut durumunuza göre )

Bu şekilde en azından kablo yedekliliğini sağlamış olursunuz. DC ' ninde sanal olarak olması ileride bir felaket durumla karşılaşmanız sonucu yapıyı çok daha rahat ayağa kaldırmanızı sağlar.

Teşekkürler..

Gönderildi : 23/12/2019 00:14

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler

Gönderildi : 25/12/2019 21:25

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@huseyinaydinn

Hüseyin Bey Sizi Rahatsız ediyorum ama bu yapıyı Sizlerinde öneriyle İlave Ederek Şu şekilde Kurmaya karar verdim. Öncelikle merkeze Swich imi hp 2540 olarak değiştireceğim.

Hp dl380 gen 10 Sunucuma  1 adet 2 Port Ethernet Kartı 10GbE SFP+ Intel 82599 ChipSet li Fiber Ethernet takıcam. Dediğiniz Gibi Fiziksel sunucuma Server 2019 kurulumu yapacağım. sunucunun üzerindeki 4 adet 1 gbit ethernetlerin ya ikisini yada 4 ünü birden nic1 teaming Yeni takacağım 2 Port Ethernet Kartı 10GbE SFP fiber ethernetide Nic2 Teaming Yapıcam. Ardından hyper -v rolünü yükleyip, 4 adet sanal VM kuracağım. İlk Vm sunucum DC rolünde active directory yüklü olacak nic1 takımı buraya atayacağım. Kalan diğer Vm Logo server , File Server da Fiber takımı olan nic2 teaming bunlara atayacağım Ve fiber etherneti Hp 2540 swich in fiber sfp+ portuna bağlayacağım. İnşallah İyi Bir performan elde ederim. Teşekkürler. Performan verilerini Buradan sizlerle paylaşacağım

Gönderildi : 28/12/2019 15:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, son durum nedir Engin Bey?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/12/2020 00:19

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner 

özür uzun zamandır buralarda yoktum. 

Hüseyin arkadaşımızın dediği gibi bir yol izledim herhangi bir sıkıntı olmadı baya kararlı çalışıyor. Sadece Fiber kart kullanmadım 1 ethernet portunu fiziksel sunucu için kullandım.(internet vs..) diğer 3 kartı nic yapıp bütün sanal makinalara atadım. Herhangi bir sıkıntı Olmadı. Hepinize bilgi ve emeklerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Bir kez daha cevap yazamadığım için özr.

Gönderildi : 18/10/2021 00:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Harika bilgi, geri dönüş için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/10/2021 00:23

Paylaş: