Forum

Server 2012 R2 Stan...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2012 R2 Standart Kota

6 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
1,124 Görüntüleme
(@myigid)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Çalisdiğim kurumda kullanicilar icin 3 ayri paylasim var. A, B ve C klasorleri. Server 2008 R2 varken surucu uzerinde 500 Mb kota yapiyordum. Ihtiyaca gore personel bazinda Kota Girislerinden artirma ve azaltma yapiyordum.

Server 2012 ye gecis yapacagim. Klasor bazimda kota uygulaniyormus. Belirli bir kullanici ve grubu nasil ayri tutacagim. Ornegin bir klasor icin 200 Mb kota uyguladigimda bu ne anlama geliyor. Her kullanici 200 Mb veri kaydedebilir anlami mi tasiyor. Peki Ahmet isimli bir kullaniciya 1 Gb vermek istersem nasil olacak.

Gönderildi : 15/12/2019 22:48

(@huseyinaydinn)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Merhaba,

Server 2012 ile birlikte File Server Resource Manager feature' ini kurarak belirtmiş olduğunuz işlemleri yapmak mümkün. Hatta daha da özelleştirebilirsiniz.

Forumda belirttiğim feature ile ilgili dökümanlar mevcut. İncelerseniz eğer işinize yaracak şeyler bulacağınıza eminim.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 16/12/2019 00:01

(@myigid)
Active Member
Konu başlatıcı

@huseyinaydinn

Merhaba;

Öncellikle ilginiz için teşekkür ederim. Makaleleri okudum fakat halen kafamda soru işaretleri var.

Örneğin X isminde bir klasore 100 Mb hard kota uyguladim diyelim, her kullanici bu klasore ayri ayri 100 Mb verimi yazar, yoksa tum kullanicilarin yazdigi veri toplami 100 Mb'i geçemez mi?

Ahmet isminde bir kullanici icin bu klasore uygulanan kota cok az ise ve Ahmet'in bu klasore 2 GB veri yazmasi gerekiyorsa bu durumda ne yapilmali? iyi gunler diliyorum

Gönderildi : 17/12/2019 18:39

(@huseyinaydinn)
Eminent Member

Merhaba,

FSRM ile Shared folder'a quota uyguladınız diyelim O  paylaşıma verdiğiniz limit aşıldıktan sonra data girişi olmayacaktır. Bu yapılan kural aslında sizin her departman veya ortak alanlarınız için kontrollü bir şekilde alan paylaşımı için olur. Kullanıcı değil direk shared folder bazlı kurallar çalışır.

Per user olarak yapacaksanız eğer, (Aynı klasöre Ahmet 3 mehmet 5 gb atsın gibisinden ) diskin üzerine sağ click properties diyerek genel olarak bir kota belirleyin. Standart user max 5gb data girişi yapabilsin gibisinden.

Ayrıcalık tanımlayacağınız kişiler için ise, Quto entires tabından user bazlı ayrıcalık tanımlayabilirsiniz.

Benim bilgilerim bu yönde.

Yalnız örnek veriyorum  paylaşılmış muhasebe klasörü olsun. Bu klasöre 4 kişi  yetkili olduğunu düşünelim.

Bu paylaşım klasörüne A kişisi 1GB B kişisi 3GB atsın gibisinden yapılacak tanımlar şahsi fikrim olarak çok doğru bir düşünce yapısı olduğunu düşünmüyorum.

Her bir departman için kotalar belirleyip paylasılmıs klasörlerede ona göre quota verirseniz daha anlamlı olur.

Teşekkürler.

Gönderildi : 18/12/2019 01:21

(@myigid)
Active Member
Konu başlatıcı

@huseyinaydinn

Çok teşekkür ederim gayet guzel ve anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız...

Gönderildi : 18/12/2019 20:49

(@huseyinaydinn)
Eminent Member

Gönderen: @myigid

@huseyinaydinn

Çok teşekkür ederim gayet guzel ve anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız...

Rica ederim. Faydası olmasına sevindim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 19/12/2019 00:36

Paylaş: