Forum

RAID5 yapısında 1 d...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] RAID5 yapısında 1 disk arızalandı

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,464 Görüntüleme
(@YildizSerkan)
Gönderiler: 71
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba iyi günler,

DL580 G5 serverımda 5 diskli RAID5 yapısı mevcut. 1 disk turuncu renkte yanıp sönüyor. HYPER-V kullanıyorum, HYPER-V bazı aralıklarla mavi ekrana düşüp kendini yeniden başlatıyor, sistem hatalarına baktığımda ise DISK0 ile ilgili yazma hataları gibi bir çok uyarı veriyor.

Sanıyorum RAID5 yapısındaki turuncu renkte yanıp sönen 1nolu diskim arızalı bundan kaynaklı diye tahmin ediyorum. 1. diski çıkarıp yerine aynı özelliklerde başka disk taktığımda sorunsuz ve tekrar kurulum gerektirmeden sistem tekrar açılır mı?

Teşekkürler.

Gönderildi : 02/07/2020 10:21

(@fatihvural)
Gönderiler: 264
Reputable Member

Merhaba,
Geçmiş olsun öncelikle. RAİD5 1 disk töleransı mevcut, şayet arızalı ise en kısa zamanda arızalı olanı değiştirin bu zaman zarfında 1 disk daha arızalanır ise verileriniz kaybolacaktır. Değişen diske diğer disklerden rebuild ile veriler gelecektir.
Geçenlerde benim başıma da benzer bir durum gelmiş idi. Fujitsi fizisel serverlarımız mevcut. Disklerden birinde turuncu yanıyordu, disk arızalı olarak düşündük. Server açılmıyordu. Daha sonra raid kontrolerdan raid yapıladırmasını tekrardan yaptım ve tekrar çalışmaya başladı. Raid konfig bozulmuş sanırım. Veeam ile aldığım yedeklerim vardı sistemi tekrar kurup aktif ettim.

Gönderildi : 02/07/2020 10:31

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Raid yapınızda spare disk ayrılmış olabilir. Bu durumda raid controller arızalanan disk yerine spare diskinizi atamış olabilir. Raid controllerı kontrol edin.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 02/07/2020 13:00

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

ILO üzerinden raid durumuna bakmanızı ve diskleri kontrol etmenizi öneririm eğer sunucuda 3 adet disk takılı ve raid 5 mevcutsa 1 disk tolere hakkınız var kısa sürede disk değiştirme yapmanız gerekemekte disk siprarişi verirken diskin üstünde bulunan spare numarasına göre sipariş verin uyum sorunu çıkmaması adına.

Gönderildi : 02/07/2020 13:07

(@YildizSerkan)
Gönderiler: 71
Estimable Member
Konu başlatıcı

@fatihvural

merhabalar tekrar dediğiniz gibi yaptım. 1 nolu uyarı veren diski çıkartıp yerine farklı marka ama aynı boyutta ve özellikte disk taktım sorunsuz işletim sistemi açıldı şuan herhangi bir sorun yok gibi çok teşekkür ediyorum 

Gönderildi : 02/07/2020 21:07

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Yaptığınız işlem raid array'lerde önerilmez farklı markalarda rpm, cache tutturmak yeterli değil o yüzden nelere göre özellik kıyası yaptığınız önemli. Tecrübeliyseniz eminseniz daimi yada geçici olarak kullanabilirsiniz. Diğer diskler ile aynı PN'i taşıyan disk temin etmeniz doğrusudur.
Neden? örneğin benim bir storage'imde HP'nin aynı Spare PN ailesi içinde hitachi ve seagate diskler var. Öylesine hobisine baktım bunların track latency perf. ları dahi aynı. Bunlar özel olarak denetim altında stoklanıyor. Bizim piyasa temininde bunu tutturmamız çok zor. Çünkü aynı marka, model ağacının dahi farklı yıllar içinde ki revizyonlarının ana spec benzer ancak alt spec değerleri farklı oluyor. Bu da ayrıntıda disklerin r/w perf.larının farklı olmasını doğurur. Tekil raid array'lerde istenmez. Bu da bize kısa vadede yansımaz ancak raid ctrl'ın meşguliyetini arttırır ve geniş zamanda anormal sonuçlar doğurabilir. Farklı disk aileleri farklı array'ler altında ayrılmalıdır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/07/2020 00:11

(@fatihvural)
Gönderiler: 264
Reputable Member

Gönderen: @YildizSerkan

@fatihvural

merhabalar tekrar dediğiniz gibi yaptım. 1 nolu uyarı veren diski çıkartıp yerine farklı marka ama aynı boyutta ve özellikte disk taktım sorunsuz işletim sistemi açıldı şuan herhangi bir sorun yok gibi çok teşekkür ediyorum 

Sorunun giderildiğine sevindim, fakat arkadaşların belirttiği gibi aynı marka ve uyumlu disklerin kullanılması gerekiyor.
Benim bir serverımda diskler farklı marka ve boyutlarıda farklı fakat çalışıyor. Bazen sunucunun durumuna göre diskleri temin etmek mümkün olmayabiliyor. Kullanacağınız cihaz ve hassasiyet durumuda önemli.
Buna ilave olarak sunucularınızın düzenli yedeklemesi de önemli, onlarda sıkıntılarınız var ise tekrar gözden geçirmeniz faydalı olabilir. Disk hatalarında tolere edilemediği taktirde yedeklere ihtiyaç olacaktır ...

Gönderildi : 03/07/2020 13:06

Paylaş: