Forum

Kısıtlı admin yetki...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Kısıtlı admin yetkisi

8 Yazılar
5 Üyeler
4 Likes
2,156 Görüntüleme
(@unalatasoy-2)
Gönderiler: 48
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ,

Domain kullanıcısına sadece o bilgisayarda kullanacağı kısııtlı admin yetkisi nasıl verebilirim ?

Konu hakkında biraz detay vereyim ,

Şimdi Üretim hattında bulunan 10 adet Endüstriyel tip bilgisayar var bunlarda bazen tarih saat ayarları gibi

sorunlar oluyor veya programlarla  alakalı, başka sıkıntılar çıkıyor işlem yapmak için administrator şifresi

gerekiyor sürekli . ben her bilgisayara admin yetkisi vermek istiyorum veya bir admin hesabı fakat kısıtlamalı

olarak her bilgisayar içinde geçerli olabilir  bununla ilgili GPO den bir kural oluşturma imkanı varmıdır ?

. Başka önerileriniz varsa onlarda değerlendirebilir.

Teşekkürler.

Gönderildi : 04/02/2022 08:11

(@serkanates)
Gönderiler: 1277
Üye

Gönderen: @unalatasoy-2

sorunlar oluyor veya programlarla  alakalı, başka sıkıntılar çıkıyor işlem yapmak için administrator şifresi

gerekiyor sürekli . ben her bilgisayara admin yetkisi vermek istiyorum veya bir admin hesabı fakat kısıtlamalı

Olması gereken aslında budur. haftada 2-3 kez gerekecek işlemler için sistemi 7/24 tam yetkili hesapla çalıştırmak zaten doğru bir yaklaşım değil. Ancak local admin konusuna bakabilirsiniz.

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/gpo-ile-local-admin-olusturma/

Gönderildi : 04/02/2022 09:14

(@unalatasoy-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes inceliyorum teşekkürler.

Gönderildi : 04/02/2022 09:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Yine local hesaplardan Power User grubuna bakabilirsiniz. Fakat Serkan'ın dediği gibi çok nadir ihtiyaçlar için başvurmak gereksiz olabilir. İhtiyaçları merkezi olarak gidermek daha iyi olabilir örneğin doğru işler bir ntp yapısı kurarsanız date, time ihtiyaçları olmaması gerekir.

https://gigmocha.com/power-user-vs-administrator-is-there-a-difference/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/02/2022 10:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Bu yönetilebilir bir durum değil, kök nedenleri çözmeniz ki İbrahim' in söylediği gibi daha doğru olur. Örneğin tarih saat ayarları neden değişiyor? Pil kaynaklı ise bunları değiştirmek daha önemli. Yani son kullanıcıya admin hakkı verdiğiniz zaman işler sıkıntıya girmeye başlar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/02/2022 11:11

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Eğer sorunuz sadece saat ve tarih ile alaklı ise aşağıdaki programı deneyebilirsiniz.

https://www.timesynctool.com/

Gönderildi : 04/02/2022 12:15

(@unalatasoy-2)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yorumlarınız için herkese tek tek herkese teşekkür ederim bu durumdan vazgeçtim .

Hakan beyin de dediği kök nedene gideceğim direk sistemde  gereksiz bir  zaafiyet yaratmıyacağım. 

Buda bilgisayarları yenilemekten başka çarem olmadığını gösteriyor aslında bir çok sebep var bunun için

İş akdimi bozduğundan bu konuyu açtım sadece.

Gönderildi : 04/02/2022 13:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Tabi, forumun en güzel yanı zaten farklı uzmanların fikrini almaktır. Sonuçta bu fikirler kimi zaman maliyet, kimi zaman zaman, kimi zaman bilgi olarak size hitap etmeyebilir ama alternatifleri bilmek karar vermenizi kolaylaştırır.

iyi çalışmalar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/02/2022 14:25

Paylaş: