Forum

Biostan Windows Ser...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Biostan Windows Server 2012 R2 Standard Lisans görüntüleme sorunu

9 Yazılar
4 Üyeler
6 Likes
895 Görüntüleme
(@anaxa)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba değerli arkadaşlar yöneticisi olduğum HPE Srv ML350 GEN10 model iki adet Server var. Bu sunuculardan ikisinde de Windows Server 2012 R2 kurulu. Makinelerden bir tanesine format atmak mecburiyetinde kaldım. Format için gerekli Windows sürümünü de Microsoft'un İnternet sitesinden edindim. Format sonrası sunucu 180 gün deneme sürümü olarak açıldı. 

1. Windows'un eski lisansını nasıl edinebilirim?
  2. Biostan Windows Lisans görüntüleme için;
  • FirmwareTablesView 
  • RWEverything
  • ProduKey
  • Windows Product Key Viewer

Şeklinde dört adet program denedim fakat hiç birinde programlarda bahsedilen "MSDM" sekmesini bulamadım. Sunucuma ait eski lisansı nasıl edinebilirim?

Gönderildi : 04/12/2020 21:23
Konu Etiketleri

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Lisans türü olarak ne kullanıyorsunuz? Eğer sunucu ROK lisans olarak alındı ise üretici ile görüşmenizde fayda var eğer sunucu freedos olarak alındı ise bios üzerinde zaten key olmayacaktır.

Gönderildi : 05/12/2020 10:38

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

Selam,

Gen10 serverda 2012 R2 lisansı gömülü olmaz.

Kurulum için orjinal dvd ve lisans anahtarını bulmanız gerekiyor.

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 05/12/2020 11:17
Uğur COŞ, Hakan Uzuner, Uğur COŞ and 1 people reacted

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Özetle o lisansı bahsettiğiniz şekilde bulamazsınız. Lisans türünüze göre bulmanız gerekli. Bahsettiğiniz şey W10 geçişleri için Microsoft' un desteklediği son kullanıcı bilgisayarlarında çalışan bir yöntemdir. Sunucu ailesinden böyle bir yöntem yoktur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/12/2020 12:49

(@anaxa)
Active Member
Konu başlatıcı

Sunucular lisanslanmış şekilde gelmişti. Daha sonra gerekli program ve kurulumlar  geldikten sonra yapıldı.2 yıl kadar hiç sorun yaşamadan kullandım fakat sunucular taşeron firma tarafından tedarik edildiği için lisansına erişemedim. En kötü olasılıkla HP yada Tedarikçinin alışveriş yaptığı firmayı bulmam gerekiyor. 

Gönderildi : 05/12/2020 20:37

(@anaxa)
Active Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Söz konusu sunucular hakkında probleme tedarikçi ile  devam edeceğim. 

Gönderildi : 06/12/2020 21:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

En doğrusu o olur, sonuçta lisans onlarda veya temin ettiler ise yani size fatura kestiler ise bir şekilde bulacaklardır.

Kolay gelsin.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/12/2020 22:47

(@anaxa)
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba öncelikle daha önce sıkıntıdan dolayı firmadan lisansları talep ettim firma tarafından bana gönderilen lisanslar server 2016 standard rok fakat bilgisayarda kurulu olan Windows server 2012 r2 standart bundan dolayı lisans giremedim. Daha sonra uğraşırken mevcut lisansı sildim bunun akabinde serverda lisans yok hatası alıyorum. Aynı zamanda bilgisayar kendini belli aralıklarla kapatmaya başladı yeniden başlıyor ya da kapatıp kalıyor.  Bu nedenle sormak istediğim birkaç sorum var cevaplamanızı rica ediyorum.

1. Lisans yok hatasını nasıl düzeltebilirim ve bilgisayarı eski haline nasıl getirebilirim.
  2. Lisans olmadığından dolayı bilgisayar kendini kapatır mı ekte bulunan fotoğrafta hata kodlarını paylaştım.
  3. Bana gönderilen lisans 2016 standart olduğu için 2016 indirip sadece güncelleme yaptığım takdirde bilgisayarda bulunan programlar ve datalar silinir mi.

Gönderildi : 18/12/2020 11:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Lisansı tekrar girmeniz gerekli.

Evet kapatır.

Data silinmez ancak geçiş sonrası bazı programlar çalışmayabilir. Önce yedek alın, imaj alın sonra deneyin sorun olmaz ise ilerleyin. Ancak inplace upgrade normalde veri silmez. ne olur? SQL gibi ,SCCM gibi kritik roller var ise onlara bakmak lazım.

Gönderildi : 18/12/2020 11:23

Paylaş: