Forum

additional domain c...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] additional domain controller kaldırma / yenileme yöntemi

4 Yazılar
2 Üyeler
4 Likes
3,216 Görüntüleme
(@erkadamferit)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba sayın forum üyeleri,

uzak lokasyonda fiziksel hosta kurulu 2 adet additional domain controller ( server2008) mevcut, yeni fiziksel sunuculara güncel server işletim sistemi ile kurulum yapmak istiyoruz.

eski ADC'lerin isim ve iplerini yeni  fiziksel sunucuya nasıl bir yöntem izleyerek kurabilirim ?

fiziksel sunucuda direk kurulu windows server işletim sistemini acronis v.s gibi yazılımlarla berametal backup alabilirmiyim?

Gönderildi : 02/04/2021 08:25

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

ADC kaldırma prosedürüne bakarak önce kaldırılacakları kaldırın domainden çıkarın. Sonra yenilere aynı bilgileri kullanarak domaine alın ve adc yapın.
Evet alabilirsiniz ancak dc, db gibi roller işleten sunucularda problem halinde bir desktop gibi direkt image restore yapılmaz rollerin durumuna göre aksiyon alınmalıdır. AD backupınızın olması her zaman gereklidir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/04/2021 12:24

(@erkadamferit)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

cevap teşekkürler abi,

ortamda 2 adc var bu durumda sistemin durmaması için sıra ile kaldırmam gerekli yada başka bakış açısı varmı ?

A.Directory elle alıp , fiziksel donanımı acronisle full backup yapmayı düşünümoyurum, sunucuda az diskle basit bir donanımsal raid var acronis ile restorede noktasında sıkıntı yaşama durumu varmıdır?

Gönderildi : 02/04/2021 13:40

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Öncelikle okuyarak sürece hakim olmalısınız.

cozumpark.com adc kaldırma süreçleri - Google'da Ara

Windows Server 2012 Üzerinde Child Domain Silme - Additional DC Kurma ve Kaldırma - ÇözümPark (cozumpark.com)

2. soruyla ilgili de oldukça fazla konu var forumda. Universal restore kullansanız da sunucularda raid ctrl değişken olduğundan görülmeyebilir öncesinde driver'ları elinizde tutmanız iyi olur. Eğer imaging bir zorunluluk değilse sanal kurularak, FSMO taşınarak, dc to adc to dc vs pdc rolü değiştirilebilir. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/04/2021 14:50

Paylaş: