Active Directory Do...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Active Directory Domain Değiştirme  

Omer YUCE
(@OmerYUCE)
Üye

Mevcut yapımız Active Directory'de. İlk kurulum yapılırken sirket.com.tr şeklinde şirketinde kendi web sitesiyle aynı isimde bir domain oluşturulmuş ve kullanılmış. Bu zaman zaman sorun oluyor bize tahmin edebildiğiniz gibi.

Ben bunu değiştirmek sirket.local yapmak istiyorum.

İlk olarak test için Windows 2019 üzerine yeni bir AD kurdum ve omer.local gibi bir isim verdim. Daha sonra bir makaleye bakarak omer.local domainini yuce.local yaptım. Buraya kadar bir sorun yok gibi.

Fakat makalede domaine dahil olan bilgisayarlarda bu değişikliğin otomatik olarak yapılacağı yazıyor. Ama benim omer.local'e dahil ettiğim bir başka Windows 2019 makina daha var ve bu makina hala eski domainde olarak görünüyor.

Bunu kullanıcılar üzerinde denemeden önce test ortamında denemek istedim ama başarılı olamadım maalesef. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Nereyi atlıyor olabilirim.

Teşekkür ederim.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 29/01/2020 21:37
Erdem AVCI
(@erdemavci)
Üye

Hocam yapınızda Exchange, SCCM ve CA Server var ise bu değişiklik riskli bir durum. Microsoft best practice olarak iç ve dış domainin ayrı olmasını tavsiye ediyor olsa da DNS yapılandırmalarını doğru yaptıysanız, şirketiniz web sitesinin "abcsirket.com" dns kaydı var ise buna iç ağdan erişememe dışında bir sorunla karşılaşmadım ben bugüne kadar. 

Değişiklik yapmakta kararlı iseniz Forest seviyenizin Server 2003 üstü olduğundan ve işlem yaptığınız kullanıcının Schema Admin rolüne sahip olduğundan emin olun.

Aşağıdaki link yardımcı olabilir size.

http://www.rebeladmin.com/2015/05/step-by-step-guide-to-rename-active-directory-domain-name/

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2020 16:46
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba,

Domain rename makale ile yapılmaz Ömer Bey. Ben bu işlemi bir bankada yapan insan olarak bile makalesini yazmadım. Yani bu işi gerçekten en zorlu ortam olan bankalarda dahi yaptım. Ama yazmıyor olmamın sebebi bu iş makale ile olmaz çünkü her şirketin dinamikleri farklıdır. Sanal ortamda iki dc kurum rename' i herkes yapar, önemli olan bunu gerçek hayatta yapmaktır ki Erdem beye katılıyorum bu iş düşündüğünüz gibi kolay bir iş değil. Eğer danışmanlık bütçeniz var ise bir danışman ile anlaşın aksi taktirde çok ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Yok ben illa okuyup yapacağım diyorsanız bence Microsoft kaynaklarını okuyun ama oralarda bizim gibi saha tecrübesine sahip olan insanların yaşadığı 3 parti uygulama sorunları olmaz haklı olarak.

https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/windows/it-pro/windows-server-2008-R2-and-2008/cc794869(v=ws.10)?redirectedfrom=MSDN

https://www.varonis.com/blog/risks-renaming-your-domain-in-active-directory/

Bu eğitimi öneririm

https://www.pluralsight.com/blog/software-development/rename-active-directory-domain

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2020 13:14
Omer YUCE
(@OmerYUCE)
Üye

Teşekkür ederim. İnceleyeceğim.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 02/02/2020 00:42
Paylaş: