Forum

Domain server ile i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain server ile ilgili büyük bir problemim var.

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
487 Görüntüleme
(@osmanfitrat)
Gönderiler: 48
Trusted Member
Konu başlatıcı

Saygı değer hocalarım 3 günden bu yana network de cok acayip bir yavaslık vardı bina içindeki kullanıcıların sikayetlerini telekomda calısma var diyerek karsılamıstım fakat sorunun telekomdan olmadıgını iç ağda bir sorun olduğunu biliyordum fakat aktif olarak sunucular kullanıldıgı için bir işlem yapamıyordum cumartesi pazarımı yedim ve sorunu bulmak için uğrastım. En sonunda domain controller olan makineyi networkden cıkartınca birden bire net hızlandı additional domain controller ım var fakat onu devreye alıncada aynı yavaslıgı olusturuyor. Client bilgisayarlara direk modem ip adresini dns sunucu olarak atadıgımda cok hızlı ve google.com adresine ping attıgımda yaklasık 10 dakika boyunca hiç kesilmeden atıyor. Fakat dc ları  dns olarak verdiğimde inanılmaz yavas ve hatta yavaslıgın sonunda ağ cokuyor ve modeme dahi ping atamıyorum. bir kac anti virus ile taradım bir sey bulunmadı. Pazartesi aksam antalyaya gitmem gerekiyor pazartesiye kadar bu sorunu cozmem lazım yardımlarınız için tesekkürler.

Gönderildi : 22/03/2009 23:01

(@kenanbulbul)
Gönderiler: 85
Estimable Member

Clientlara DNS adresi olarak sadece DNS serverın IPsini veriyorsanız internete girmeye çalıştığınızda bir iterative sorgu oluşacak ve bu yüzden her sorguda DNS server bir forwarder gibi çalışarak internet üzerinde root dns serverlara gidecek. dışarıya doğru bu iterative sorgular çok ise ekleyebiliyorsanız bir server daha ekleyin ( eğer güvenlik amaçlı olarak DNSleri serverın IPsi olarak veriyorsanız ) veya alternate DNS kısmına ya modemin adresini , telekom DNSlerini veya OpenDNS gibi dns adreslerinden birisini verin. TCP/IP configuration kısmında Advanced bölümünde 2den fazla dns de girerek daha fazla alternatifli bir DNS sorgulama olayı oluşturabilirsiniz. Bu 2. çözümü deneyin lütfen. Hızlanma olduğunu göreceksiniz...

Gönderildi : 23/03/2009 02:03

(@osmanfitrat)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Saygı değer hocam soylediklerinizi uyguladım hatta bi takla atmadıgım kaldı ama en buyuk sıkıntı zaman zaman modeme dahi ping atamıyorum ve o anlarda internet cıkısımda kesiliyor. DC yi devre dısı bıraktıgımda her tarafa kesintisiz ulaşılıyor DNS ile ilgili ama cozemiyorum. Ve hatta netdiag /fix calıstırdıgımda DNS test failed mesajı veriyor.

Teşekkürler...

Gönderildi : 23/03/2009 02:53

(@kenanbulbul)
Gönderiler: 85
Estimable Member

Hocam serverda internetle ilgili bi işiniz yoksa TCP/IP configurationda Default Gatewayi boş bırakarak bir deneme yapabilirmisiniz ? Modeme doğru yönlendirilmiş broadcast paketleri olabilir. Virüs trojan vs... 

Gönderildi : 23/03/2009 10:37

(@osmanfitrat)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam tesekkur ederim yardımlarından dolayı, sanırım problemin kaynağı sunucu üzerindeki ethernet portu veya sürücüsü ile ilgili çünkü sunucu üzerindeki bir port ethernet daha var ve bunu aktif edip aynı konfigurasyonu yaptıgımda ağdaki çarpışma olduğunu sanıyorum kalmadı. Gayet iyi. Şehir dışına cıkmam gerektiğinden cok ugrasamadım gelince surucu guncellemesi yapıp ole denicem neticeyi tekrar paylaşırım. Teşekkürler...

Gönderildi : 24/03/2009 02:58

Paylaş: