Forum

Uzaktaki Bilgisayar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Uzaktaki Bilgisayarı Domain Sistemine dahil etme

18 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
6,924 Görüntüleme
(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Domaine alma işlemini vpn üzerinden yapabilirsiniz şahsen ben birkaç defa uzak lokasyondaki makinaları domaine dahil etmiştim fakat domaine alma işlemi sırasında çok fazla zaman kaybedersiniz bence domaine alma işlemini merkezde gerçekleştirmeniz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 17/02/2009 12:59

(@TuncaKAYGISIZ)
Gönderiler: 100
Estimable Member

şubeler ile merkez arasında bağlantı var mı ?

Gönderildi : 17/02/2009 13:00

(@BulentUcar)
Gönderiler: 561
Prominent Member

VPN varsa, kendi domaininde nasıl dahil ediyorsan, aynısını yapacaksın. Gateway kısmına router, DNS ve Wins kısmına sunucu IP'si...

Gönderildi : 17/02/2009 13:03

(@UmutKARTOPU)
Gönderiler: 172
Estimable Member
Konu başlatıcı

VPN varsa, kendi domaininde nasıl dahil ediyorsan, aynısını yapacaksın. Gateway kısmına router, DNS ve Wins kısmına sunucu IP'si...
Yani Dsn kısmına şirkette nasıl hem domain ipsini ve firewall ip sini yazıyorsam aynısını yazacağım anladığım kadarı ile

Vpn kullanıyoruz..

Gönderildi : 17/02/2009 13:14

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

şubeler ile merkez arasında bağlantı var mı ?

Ne tür bir bağlantıdan bahsediyorsunuz. Eğer vpn kastediyorsanı var ve şuan kullanıyoruz.

Gönderildi : 17/02/2009 13:15

(@BulentUcar)
Gönderiler: 561
Prominent Member

Yani Dsn kısmına şirkette nasıl hem domain ipsini ve firewall ip sini yazıyorsam aynısını yazacağım anladığım kadarı ile

Vpn kullanıyoruz..

Firewall IP'sini yazarsan işler karışabilir. Senin firewall ve internetini harcarlar. Dolayısıyla problem çıkabilir. Yapını tam olarak bilmiyorum; ama firewall IP'si işleri zora sokabilir. Denemen için, karşı pc'de ıp denemesi yap; firewall kullanmandan dolayı IP değişirse, bağlantını zora sokabilir...

Gönderildi : 17/02/2009 14:57

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Şöyle bir sorunum var

Clinet bilgisayara vpn ayarlarını  yaptım ve şirketin serverine bağlandı ancak etki alanına dahil etmek istediğimde kabul etmiyor.

Şirket içerisinde serverin adını yazmam yeterli oluyordu ve karşıma kullanıcı adı ile şifre ekranı geliyordu. ancak bunda hata veriyor. Hata aşağıdaki gibidir.

Gönderildi : 17/02/2009 15:42

(@doganbayraktar)
Noble Member

Merhabalar,

Domaine alma işlemini vpn üzerinden yapabilirsiniz şahsen ben birkaç defa uzak lokasyondaki makinaları domaine dahil etmiştim fakat domaine alma işlemi sırasında çok fazla zaman kaybedersiniz bence domaine alma işlemini merkezde gerçekleştirmeniz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 17/02/2009 16:02

(@doganbayraktar)
Noble Member

Birde ek olarak vpn üzerinden makinayı domaine katarken direk normalde nasıl domaine katıyorsanız bu şekilde yapmanız gereklidir.

Ek bir ayara gerek yok.

Gönderildi : 17/02/2009 16:08

(@TarikAtes)
Gönderiler: 36
Trusted Member

Uzak bilgisayardan vpn bağlantısı kurduğunuzda dc ye ping atabiliyormusunuz?

Gönderildi : 17/02/2009 16:14

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Vpn uzerınden domain e dahıl etmeye calıstıgınız client  1. DNS  olarak Domain Controller u mu gormekte ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 17/02/2009 16:15

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Kolay gelsin.

Biraz bahsedebilirmisiniz, nasıl yaptığınızı merak ediyorum. Eğer sorun çıkarırsa diğer şubelere uygulama yapmacağım.

Gönderildi : 17/02/2009 16:15

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Uzak bilgisayardan vpn bağlantısı kurduğunuzda dc ye ping atabiliyormusunuz?
Evet tüm işlemler ortak dosyaları görebiliyor ve ping atabiliyorum

Gönderildi : 17/02/2009 16:19

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Vpn uzerınden domain e dahıl etmeye calıstıgınız client  1. DNS  olarak Domain Controller u mu gormekte ?

Teşekkürler.

Evet

Gönderildi : 17/02/2009 16:20

(@TarikAtes)
Gönderiler: 36
Trusted Member

dc de wins varmı

varsa eklemek istediğiniz clientte yazılımı?

Gönderildi : 17/02/2009 16:24

(@doganbayraktar)
Noble Member

Merhabalar,

Benim domaine katma işlemiyle ilgili olarak yaptığım adımları sizlerle paylaşayım.

• uzaktaki makinayı normal statik ip ile yapılandırın
  • daha sonra dns'lere merkezdeki serverda bulunan ikinci network kartının iç ip'sini girin örn:192.168.x.x
  • bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayar ismini domainde tanımladığınız isimle değiştirip yeniden başlatın
  • pc açıldıktan sonra bilgisayarım sağ tuş özelliklerden bilgisayar adı değişikliğinden etki alanı bölümüne tıklayıp domain isminizi girin.
  • ilk aşamada hemen kabul etmeyecektir.Bunun kabul edilmesi için network kartını kapatıp açın yapılandırdığınız vpn tünele sürekli ping atın vs..
  • bir kaç sefer denedikten sonra size admin şifresiyle ilgili oturum ekranı gelicek ve nihayet bu şifreyi girdikten sonra bilgisayarı restart etmeniz istenecek ve domaine alma işlemi gerçekleşmiş olacak.

Ama yukarıda da belirttiğim gibi bu işlemi bir kere de hemen yapamazsınız biraz uğraşmanız gerekecek dns leri de doğru vermeniz gerekli.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 17/02/2009 16:32

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Benim domaine katma işlemiyle ilgili olarak yaptığım adımları sizlerle paylaşayım.

• uzaktaki makinayı normal statik ip ile yapılandırın

• daha sonra dns'lere merkezdeki serverda bulunan ikinci network kartının iç ip'sini girin örn:192.168.x.x

• bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayar ismini domainde tanımladığınız isimle değiştirip yeniden başlatın

• pc açıldıktan sonra bilgisayarım sağ tuş özelliklerden bilgisayar adı değişikliğinden etki alanı bölümüne tıklayıp domain isminizi girin.

• ilk aşamada hemen kabul etmeyecektir.Bunun kabul edilmesi için network kartını kapatıp açın yapılandırdığınız vpn tünele sürekli ping atın vs..

• bir kaç sefer denedikten sonra size admin şifresiyle ilgili oturum ekranı gelicek ve nihayet bu şifreyi girdikten sonra bilgisayarı restart etmeniz istenecek ve domaine alma işlemi gerçekleşmiş olacak.

Ama yukarıda da belirttiğim gibi bu işlemi bir kere de hemen yapamazsınız biraz uğraşmanız gerekecek dns leri de doğru vermeniz gerekli.

Kolay gelsin.

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. hemen deniyorum.

Gönderildi : 17/02/2009 16:36

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

VPN baglantısında TCP/IP settings de dns olarak domaindeki DNS'i vermeniz yeterlidir.

Gönderildi : 17/02/2009 16:59

Paylaş: