Forum

Server Kurmak

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server Kurmak

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
536 Görüntüleme
(@kaanumut)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba;

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine foruma üye oldum 🙂 Buda ilk mesaj 🙂

Asp ile yazılmış degişik ülkerkerden baglanıp kullanılacak Bir program için server kurmam gerekiyor, Programcı arkadaşın benden istedigi ürün ve özellikleri hakkında ürün tavsiyesi ve yardımında bulunursanız sevinirim.

Server
3.0 işlemci
2 veya 4 gb bellek
120 GB hdd
Bunlar min degerlerdir. Bu degerlerde veya üstünde sunucu tavsiyesinde bulunabilirmisiniz?

Yazılım
Windows 2003 Server Professional (English ( Yazılımcı arkadaş Professional olarak belirtmiş, sanırım demek istediği standart edition, dogrumuyum)
IIS 6.0 veya üstü
Net Framework 1.1 (English)
SQL Server 2000 Enterprise Edition  (Bu ücretli versiyonumu)

Erişebilirlik
VPN
Remote Desktop
SQL Portunun Açılması ( Bunu nasıl yapacagımı bilmiyorum)
Sunucu ve veritabanı (sa kullanıcısı için) şifreler (Bunuda Bilmiyorum)

Bu sunucuyu işyerine koyulacak, işyerinin web sayfası data center host ediliyor, web sayfasında kendi işyerime ip'min linkini verip  80 portunu acıp online rez. programını işyerinden host edilecek. işyerinin internet baglantısı 4 Mbps sizce sıkıntı yaşarmıyım. Hatta eger sıkıntı yaşamazsam işyerinin web sayfası ve mailleri için bu server i kullanmak istiyorum

Sevgili Hocalarım Arkadaşlarım, tavsiyelerinizi ve yardımlarınız bekliyorum

Teşekkürler

Mersin'den Sevgi ve Saygı ile
İyi geceler

Gönderildi : 27/01/2009 02:25

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Server Konusunda Sponsorumuz olan 'Piramit Bİlgisayar' ile görüşebilirsiniz. Size gereken Kolaylığı sağlayacaklardır.

İnternet olarakta ADSL dışında daha hızlı ve güvenli alternatif (Metro Ethernet ,G.Dat vs ) bir baglantı bulmalısınız.

Diğer sorularınızı ise serverı kurduktan sonra ilgili başlıklara yazarsanız elimizden geldiğin yardımcı olmaya çalışırız.p

Gönderildi : 27/01/2009 02:32

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Murat Beyin de belirttiği gibi Piramit Bilgisayar ve Intercomp Bilgisayar ile Server alımı, güvenlik önlemleri, gerekli yazılımların temini konusunda görüşürseniz imkanları ölçüsünde sizden yardımlarını esirgemeyeceklerdir. İnternet konusunda gelince belirtmemişsiniz ama 4 Mbps ADSL var heralde? Şayet öyle ise  İnternet üzerinden bahsettiğiniz işlemler için bu hat hem yetersiz olacaktır. Bu hattı online rezarvasyon ,internet, hosting ve e-mail trafiği için kullanacağınız göz önüne alınırsa size tek hat yerine (imkanınız elveriyorsa) ayrı ayrı hatlar almanızı tavsiye ederim (Murat Beyin de belirttiği gibi Metro Ethernet, Gdat,Leased Line,Frame Relay tarzı bağlantılar tercih etmelisiniz)

VPN,Remote Desktop,SQL Portunun Açılması,Sunucu ve veritabanı konularında portalımız üzerinde yayınlanmış olan makaleleri ve ilgili konular altına açılmış postları incelemenizi tavsiye ederim. Aklınıza takılan her konuyu ilgili başlık altında bizimle paylaşabilirsiniz.

SQL Server Enterprise Edition  ücretli versiyondur, ücretsiz olarak SQL Server Express Edition kullanılır.

Gönderildi : 27/01/2009 12:58

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hoşbulduk.:)
SQL Server Enterprise Edition de tamamen yazılımcı arkadaşların istegi, ücretsiz olansql server express edition arasında çok fark varmı.

İçeride sadece online rz programını host edecegim bu işlemler için server 2003 standart edition yeterli olurmu

Gönderildi : 28/01/2009 01:34

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Online programı kaç kişi kullanacak, detaylı ve özet olarak nasıl bir ihtiyaç içerisindesiniz bunlar önemli.

Aşağıdakiler sizin için yeterli ise sql 2005 exprees ve 2003 std yeterlidir.

• Supports one CPU, but can be installed on any server

• 1 gigabyte (GB) addressable RAM

• 4 GB maximum database size

Gönderildi : 28/01/2009 01:49

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Online programı kaç kişi kullanacak, detaylı ve özet olarak nasıl bir ihtiyaç içerisindesiniz bunlar önemli.

Aşağıdakiler sizin için yeterli ise sql 2005 exprees ve 2003 std yeterlidir.

• Supports one CPU, but can be installed on any server

• 1 gigabyte (GB) addressable RAM

• 4 GB maximum database size

Manesef yetersiz SQL Server Enterprise Edition Lisansını nereden satın alabilirim
Birde kullanacagım alan için ve üzerine yükleyecegim uygulamalar için işletim sistemi server 2003 standart edition uygunmudur

Gönderildi : 28/01/2009 15:46

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Yukarıdaki postumda da belirmiştim. Piramit Bilgisayar ve Intercomp Bilgisayar
ile Server alımı, güvenlik önlemleri, gerekli yazılımların temini
konusunda görüşürseniz imkanları ölçüsünde sizden yardımlarını
esirgemeyeceklerdir.

Gönderildi : 28/01/2009 16:01

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yukarıdaki postumda da belirmiştim. Piramit Bilgisayar ve Intercomp Bilgisayar ile Server alımı, güvenlik önlemleri, gerekli yazılımların temini konusunda görüşürseniz imkanları ölçüsünde sizden yardımlarını esirgemeyeceklerdir.

Sinan bey sabah piramit bilg mail atmıştım henüz bilgisi gelmedi. teşekürler. Tekrardan burada sorma amacım birşeyler ögrenebilmek ve anlayabilmek,

MICROSOFT SBS 2003 STDART İNG OEM T72-02193  

sbs nin anlamı nedir? Birde cogu server işletim sisteminde R2 ibaresi geçiyor bunların anlamı nedir?

Gönderildi : 28/01/2009 17:24

(@SamiBOZKURT)
Gönderiler: 38
Eminent Member

Slm

SBS Server (small businees server)

2003 r2 server (normal 2003 serverin ilk çıktığından sonraki güncelleştirilmiş hali içinde bir takım eklentiler sp'ler ve güncelleştirmeler yüklenmiş hali.daha güncel ve daha çok özellikli versiyonu.)

kolay gelsin..

Gönderildi : 28/01/2009 17:51

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Server seçimimi SNC RACTORY R41BA-DQ modeli olarak yaptım. Kasa derinligi 50 cm olarak verilmiş. Yalnız elimdeki rack kabine girermi bu karar veremedim.

Rack kabin özellikleri;

Yükseklik İç "U"

Kabin Ölçüleri

Paket Sandık Ölçüleri

Toplam Kabin Ağırlığı "Kg"

Yükseklik "H"

Genişlik "W"

Derinlik "D"

Yükseklik "H"

Genişlik "W"

Derinlik "D"

15

776

600

600

786

600

600

46

Gönderildi : 30/01/2009 03:36

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Kabinet için Link verebilir misinz ?

Gönderildi : 30/01/2009 20:25

(@TarkanAtes)
Gönderiler: 65
Trusted Member

Server seçimimi SNC RACTORY R41BA-DQ modeli olarak yaptım. Kasa derinligi 50 cm olarak verilmiş. Yalnız elimdeki rack kabine girermi bu karar veremedim.

Merhaba

Kabinetin derinliği uygun değil, Kullanmanız gereken kabinetlerin genişliği 600mm, derinlik 1000mm dir.

(Ayrıca belirtilen kasanın uzunluğu 600mm dir.)  

NK900SNC00

SNC 25U 600 X 1000 KABINET

http://www.bayinet.com.tr/bayi/markalar.asp?marka=SNC&isim=SNC

Gönderildi : 11/08/2009 18:06

(@TarkanAtes)
Gönderiler: 65
Trusted Member

Merhaba

Bu dolap SNC RACTORY R41BA-DQ modeline uygun değildir.

Uygun olan ürün :
Stok Kodu NK900SNC00
Ürün Kodu 
Ürün Marka Model SNC 25U 600 X 1000 KABINET
Genel Özellikler 4'lı Fan Ünitesi, Termostat, 2 Sabit Raf, 1 Hareketli Raf, 6'lı sigortalı Power Modül, serbest hareketli tekerlek Ünitesi, Alttan fırçalı kablo girişi, Siyah Renk, Pleksi glass cam, Ön cam çerçeverleri delikli 

Ürünü Piramit Bilgisayar üzerinden tedarik edebilirsiniz.

SNC Rack Dolap

Gönderildi : 18/08/2009 17:39

Paylaş: