Forum

Domain ve Network O...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain ve Network Ortamı Nasıl Kurulur?

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
649 Görüntüleme
(@ilkerGulec)
Gönderiler: 80
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar arkadaşlar herkese kolay gelsin...

Ortamda 15 pc, bir tane server2003 web edition var ve bir tane web sayfası yayınlanmakta.

Benden istenen domain ortamı. Kaç pc den sonra domain gerekli bilmiyorum.

Server donanımı lazım. Nereden nasıl temin edebiliriz. Hp düşünüyoruz?

Server üzerinde de IIS, DNS, DHCP, Active Directory, Fax Server, SQL Server olacak.

Lisanlar ise;

15 pc üzerindeki işletim sistemleri 3 tanesi xp home, 3 tanesi win98, geri kalanlar xppro.

Office ise 2 tane office xp, 3 tane office 2003.

2003 web edition.

Yapmak istediğim office 2007 ama mevcut lisanslar ne olacak ? Server için 2003 standart edition düşünüyorum...  Xp home olan pc ler içinde xp pro lisansı.  Ama bildiğim kadarıyla vista lisansı veriliyor.

Usulüne uygun olarak lisans açısından ne yapmam gerekli ?

Ayrıca bu donanım ve yazılımlar için fiyat isteniyor . Nasıl teklif hazırlayıp nerelerle iletişim kurmam gerekiyor. Yer Ankara.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 21/01/2009 02:26

(@ahmetdemirkiran)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Merhaba İlker bey,

domain ortamı için belli bir pc sayısından sonrası gibi bir gereksinim yoktur. istenirse 2 pc içinde domain kurulabilir. domain kurmadaki amaç merkezi yönetilebilirlik ve standartlaştırma aslında. dolayısıyla domain kurmanız 15 pc için mantıklı bir hareket olacaktır.

server için buradaki linki incelemenizi, lisansları içinde buraya bakmanızı tavsiye ederim.

diğer sorularınız içinde linkte de görebileceğiniz gibi Piramit Bilgisayar ile kontakta olursanız tüm sorularınızı yanıtlayacaklardır.

Gönderildi : 21/01/2009 02:37

(@ilkerGulec)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İlginiz için teşekkürler...

Bulunduğumuz yer Ankara Problem Burada:) Bunu aşabilir miyiz?

Gönderildi : 21/01/2009 04:07

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Server, lisans alımları ve Ankara'da bulunmanız konusunda Piramit Bilgisayarla konuşmanızda fayda var. Şartların elverdiği ölçüde sizlere yardımcı olacaklardır.

Gönderildi : 21/01/2009 11:15

(@ilkerGulec)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Linklerdeki lisans fiyatları uygun düşünülebilir. Kampanya olması iyi olmuş.... Server donanımı hakkında önerileriniz nedir? bu yapı için 2008server stand. mı yoksa entpr. mı olmalı ?

Gönderildi : 22/01/2009 04:41

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

domain ortamına geçebilmeniz için öncelikle elinizdeki 2003 Web editionu yok etmeniz gerekiyor eğer aynı sunucu üzerinde Active Directory servisini konumlandıracaksanız. Web edition olan bir işletim sistemi üzerine Active Directory kuramazsını desteklemez.

yada ayrı bir sunucu üzerinde Standart edition işletim sistemi alıp yapılandırabilirsiniz.

kaç pc'den sonra domain gerekli sorusuna gelince ; bir pc bile olsa domain ortamı oluşturulabilir. bu tamamen sizin yapmak istediklerinize göre değişir. workgroup ortamında her pc kendinden sorumludur ancak domain ortamında bir kral vardır ve herkes o krala bağlıdır. kral ne derse o olur...

güvenlik, performans gibi birçok avantajı vardır domain yapısının. 

kolay gelsin

Gönderildi : 22/01/2009 12:12

(@ahmetdemirkiran)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Server üzerinde görev alacak rollere ve bu rollerin istediği ram miktarlarına bağlı. Ram miktarıyla da alakalı buraya bakarak ram limitlerini görebilirsiniz.

Server donanımı bahsettiğiniz roller için yeterli. ama ilk kurulumlarda ram ve server versiyon seçimi önemli daha sonra ihtiyacı halinde bu kadar rolü başka bir server'a taşımak veya işletim sisteminin standard'dan enterprise yeniden yükleme işlemi çok zahmetli olacaktır.

İyi Günler

Gönderildi : 22/01/2009 12:13

Paylaş: