Forum

uzak masa üst&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

uzak masa üstü printer sorunu (bütün forumlara baktım)

19 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
638 Görüntüleme
(@tarikates)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

xp kullanan userler server 2003 enterprise servere bağlanarak logo programı kullanıyorlar.  geçenlerde yeni bir printer alıp yükledim

(USB Girişli hp p1006) sorunsuz çalıştı.2 gün sonra yazı alamamaya başladılar. 2 kullanıcı var printeri kullanan birine direk kurup paylaştırdım diğeride paylaşımdan yazıcıyı kullanıyor.

uzak masa üstüne bağlandığımda yazıcılarda "p1006 (from x)" ve "p1006 on 10.0.0.7 (from y)" olarak ikiside görünüyor.

test sayfası gönderdiğimde gidiyor gibi görünüyor ancak yazının gelmediğini söylüyolar.  spooling servisini birçok kez restart ettim.

neden böyle bişey olur?

Gönderildi : 23/12/2008 19:03

(@tarikates)
Active Member
Konu başlatıcı

bu arada uzak masa üstüne bağlanmadan kendi bilgisayarlarından yazı alabiliyorlar

Gönderildi : 23/12/2008 19:05

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Tarık Bey kullanıcıların baglandıgı 2003 enterprise local ınızde mı yada  arada  vpn i G.shdsl , M.E ,  F/R gıbı noktadan noktaya  baglantı mevcutmu yoksa internet uzerınden mı rdp baglantısını gerceklestırmektesınız ?

Teşekkürler.

xp kullanan userler server 2003 enterprise servere bağlanarak logo programı kullanıyorlar.  geçenlerde yeni bir printer alıp yükledim

(USB Girişli hp p1006) sorunsuz çalıştı.2 gün sonra yazı alamamaya başladılar. 2 kullanıcı var printeri kullanan birine direk kurup paylaştırdım diğeride paylaşımdan yazıcıyı kullanıyor.

uzak masa üstüne bağlandığımda yazıcılarda "p1006 (from x)" ve "p1006 on 10.0.0.7 (from y)" olarak ikiside görünüyor.

test sayfası gönderdiğimde gidiyor gibi görünüyor ancak yazının gelmediğini söylüyolar.  spooling servisini birçok kez restart ettim.

neden böyle bişey olur?

Gönderildi : 23/12/2008 19:43

(@tarikates)
Active Member
Konu başlatıcı

Baştan alayım çok açık olmamış sanırım

ben merkez ofisteyim 10 dan fazla lokasyonumuz var birde serverimizin durduğu yani uzak masa üstü bağlantısı yapılan datacenter var.

hiçbir lokasyonumuzda uzak  masa üstü yaparken yada print alırken sorun olmuyor. ancak biri 2 gün önce çıktı alamamaya başladı. ve ondan sonrası yukarıdaki gibi.

Gönderildi : 23/12/2008 19:54

(@UgurYerli)
Gönderiler: 117
Estimable Member

Bu tür sorunlar hp nin laser yazıcılarının çoğunda var bizdede bu sorun var yazıcı yazmamaya başladığı zaman yazıcının bağlı oldugu pc yi ve yazıcıyı kapatıp ikisinide aynı anda tekrar açıyoruz sorun düzeliyo. Hp yi ardıgımdada laser yazıcılarımızın networkte düzgün çalışmadığını söylediler bizde böyle idare ediyoruz.

Gönderildi : 23/12/2008 20:16

(@inanodabasi)
Gönderiler: 130
Estimable Member

mrb.logo muhasebe programini neden localde rdp ile kullanicilara actin anlamadim ama.sorun kaynaklari sunlar olabilir belki.serverin uzerinde senin printerin driveri yuklu olmayabilir.ikincisi local bilgisayarlar servere baglandiginda server uzerindeki print secimi ile localdeki printer secimi farkli olabilir.ayrica print havuzunda hepsini temizleyip restart cektinmi.aslinda onemli su printerinin localde usb ile bagli oldugu bilgisayarda bu sorun varmi?

Gönderildi : 23/12/2008 20:17

(@tarikates)
Active Member
Konu başlatıcı

Bunun ne gibi sorun teşkil ediyor?

driver yüklü olduğunu ve seçili yazıcıların aynı olduğunu daha önce yazı alabilmemizden anlıyorum

restart dediğin serveremi servise mi?

kullanıcılar lokalde yazı alabiliyıorlar 

Gönderildi : 23/12/2008 20:22

(@inanodabasi)
Gönderiler: 130
Estimable Member

daha onceden iki gun once galiba.printerin usb ile baglandigi bilgisayardan servere baglanip settings den print kismina girip orda hangi printerlerin oldugunu ve default olarak hangisini secili oldugu ve ordan test yapmayi dene .yani bir kontrol et.eger uygunsa serverine restartda atabilirsin,

Gönderildi : 23/12/2008 20:37

(@tarikates)
Active Member
Konu başlatıcı

Zaten localde hangi printerler varsa o printerler yazıcı ve faxlarda görünüyor. Kullandığı veya kullanmadığı hepsi görünüyor.

default ta bu yazıcı seçili 

Gönderildi : 23/12/2008 20:45

(@SertacAYDIN)
Gönderiler: 38
Trusted Member

Hp`de bu tür sorunlar sürekli olarak gerçekleşmektedir. Size 2 tür çözüm noktası belirtebilirim.

1.) uzakmasa üstü yaptığınızda tekrar printer tanımı yapmanız

2.) ThinPrint diye bir program var ve bunun birde ek olarak reg dosyası var onları bulabilirsen ve pc`ye local adminden yükleyip confi. bölümünden de hangi yazıcıdan çıktısını almak istediğini belirtirsen bu sorunu gidereceksin. Bu program bir tür köprü vazifesi görmektedir. Localde yüklü olan printer ile rdp ile bağlandığınızda onunla iletişim kurmanızı sağlıyor.

Gönderildi : 25/12/2008 14:30

(@AlpaslanDincel)
Gönderiler: 76
Estimable Member

Bende bir öneride bulunayım.

Kullanıcıda tanımlı olan yazıcıyı server a da tanıtmış olmalısınız. server da tanımlı olan yazıcının bağlantı noktası muhtemelen lpt1 dir. onu lpt2 yada 3 yapın öyle deneyin.

Gönderildi : 25/12/2008 14:57

(@BAHADIRSAVACI)
Gönderiler: 149
Estimable Member

Merhaba

Kullanıcılarınızın Uzak Masaüstü ayarlarında Yerel Kaynaklar bölümünde Yazıcılar chekboxu işaretli mi acaba?

İşaretli değil ise bir de işaretleyerek deneyebilir misiniz?

Gönderildi : 25/12/2008 15:02

(@tarikates)
Active Member
Konu başlatıcı

Dediklerinizin hepsini yaptım.

uzak masa üstünde görünen yazıcının özelliklerine girip sınama sayfası yazdırmak istedim ancak özellkleri print spooler servisini restart etmeden açılmıyor açılıncada yazı almıyor halen.

dediğim gibi ilk kurduğumda yazı alıyordum. yazıcıda bi problem olduğunu düşündüm.

hp den yazıcıların katoloğunu indirdim.

p1006 nın terminal desteklemediği yazıyor!!

ordaki yorumlara baktım birisi benm yazıcımda desteklemiyor ancak ben alabiliyorum yazmış.

yetkilinin birisi cvp olarak ÇOK ŞANSLISIN yazmış.

Gönderildi : 26/12/2008 15:16

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

yazıcı sorunları çok oluyor kimini aşmak günler alıyor [(benim acımdan tabii :)) )]

ama en kolay ve sorunsuzu vpn den sonra rdp yapmaktır sonrasında local printer tanıtır gibi tanıtman (clinetta paylaşıma açıp) bu şekilde session bazlı yapılacak işlem bir kereye mahsus 

yada bağlanan tüm kullanıcıların rpd ile bağlandığında hepsinin göreceği şekilde printer tanımlaman (local port açarak)

form içinde bir yerlerde nasıl olacağı ile alakalı yazmıştım

Gönderildi : 26/12/2008 16:06

(@tarikates)
Active Member
Konu başlatıcı

Zaten yazdığım gibi rdp ile local printer gibi kullanıyoruz.

yazıcıyı terminal desteği olan birtanesiyle değiştireceğim

Gönderildi : 26/12/2008 16:15

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Merhaba,

Terminal yaptığınız server üzerindeki yazıcının driver ının client tarafına tanımlarsanız sorun kalmayacaktır. Tabi burada öncelikle client pc nin yazıcıyıda görmesi gerekmektedir.

Gönderildi : 26/12/2008 16:35

(@tarikates)
Active Member
Konu başlatıcı

Tanımlı zaten

Gönderildi : 26/12/2008 16:37

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Zaten yazdığım gibi rdp ile local printer gibi kullanıyoruz.

yazıcıyı terminal desteği olan birtanesiyle değiştireceğim

beni tam anlayamadınız public olan ip ye rdp değil

vpn oluşturduğunuzdaki local ip ye rdp yapıp diğer dediklerimi yapacaksınız

bu şekilde sorunun çözüleceğine inanıyorum ki böyle kullandığım yapılar mevcut

Gönderildi : 26/12/2008 16:40

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Erol Bey e  katılıyorum vpn veya  karasal bır  hat  mevcut ıse ornegın prınter ın  takılı oldugu pc printerpc olsun  printer ın  paylasımadıda  hp  olsun

server  uzerınde  yazıcılara  gırıp  sunucu  ozellıklerınden  yenı bır  local  port  ekleyıp  port  yolu  olarak da \\printerpc\hp    adresını  gosterdıgınızde ve  printer ı o local  port uzerınden  tanıttıgınızda  printer  sankı server  ın  local ıne  takılı  bır  printermıs  gıbı calısacak  sıze  kalan sadece  guvenlık  ayarlarından  cıktı alıcak  userları  belırlemek  vs  olacaktır.

Teşekkürler.

Gönderildi : 26/12/2008 17:27

Paylaş: