Forum

Yeni Domain, DNS pr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeni Domain, DNS problemi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
429 Görüntüleme
(@erenSanli)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

sirketimiz yeni kuruldu ve   isp de kurulu bir web sitesi var. örnegin www.abc.com.tr ,

sirketi ici sıfır yeni network kurulacak server 2008 üzerine , ilk domain kontroller dcpromo komutu ile kurulurken dns yapılandırması istiyor.Domain adını abc.com.tr olarak verebiliyormuyum yoksa ornegin corp.abc.com.tr olarak mı vermem gerekir. İkinci sorumda dns server kurulumunda nasıl yol izlemem gerekir. Burdaki dns server kurulum makalesini okudum, dnz zone eger domain adı corp.abc.com.tr olursa, dns zone olarada aynısınımı veriyim. , diger makalelerden okuduklarıma göre birde dns kurulduktan sonra, sabit ip mi, isp ye bildirip, dns yonlendirmesi yapmam gerekiyor dimi

ancak guvenlik problemi mi oluyor bu sekilde, yani ikinci bir server ı dmz e kurup, uzerine sadece dns kurup, bunun sabit ip sini mi isp ye bildirsem daha iyi olur. Eger böyle olursa, ilk olarak kuracagım domain konrolleri , once kurmıyım,  once dmz e stand alone bir dns , sonra mı domain kontroller ve dc uzerine ikinci bir dns kurulumu yapıyım. ya da siz ne öneriyorsunuz bu duruma, biraz karısık oldu kusura bakmayın

Gönderildi : 24/11/2008 00:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

bir alan adınız var cozumpark.com , bu durumda domain isminide yani dns zone isminde cozumpark.com olarak kurabilirsiniz.

kurulum bittikten sonra eğer web siteniz bir isp üzerinde duruyor ise bu dns e www kayıdı açıp real ip yi ( 85.x.x.x isp ip adresi sizin dsl ip adresi değil )  yazmanız yeterli .

Ancak siz aynı zamanda web sunucunuzu host etmek istiyorsanız o zaman www kayıdı açıp iç ip adresini yazabilirsiniz 192.168.0.x

yok hem web server içeride hemde ns olmak istiyorum derseniz o zaman evet iki dns server a ihtiyacınız var  , birini workgroup ta kurun ve domain e almayın , sadece tcp ve udp 53 nolu portu yonlendirin ve alan adı aldığınız yere ns tanımlamalarını yapın yani mutlaka bir yerde sizin ns tanımlamanız yapılmalı bunuda alan adı aldığınız ve diğer kok dns leri güncelleyebilen dns ler ile iletişim halinde olan merkezi dns lerden birinde

ns1.cozumpark.com ns2.cozumpark.com un ip lerini ( eğer tek ip adresiniz var ise ikisi içinde aynı ip adresini kullanabilirsiniz ) tanımlayın hepsi bu .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/11/2008 04:31

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Hakan hocam bizim başımıza şu şekilde sorun geldi.Domainimiz dışarda tutuluyordu.Yeni bir dns zone oluştururken dışardaki domain ile aynı verdik ama belli bir süre geçtikten sonra çıkşma yaptı ve sorun çıkardı içerdeki zone değiştikten sonra sorun giderildibizde x.local veriyoruz artık iç domain adına.

Gönderildi : 24/11/2008 13:19

(@erenSanli)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet bende acaba cakışma yapar mı diye dusundum ama,   hakan hocam, kurabilirsin, kurduktan sonra dns server de isp nin real ip adresini vererek bir www kaydı acarsan sorun olmaz diyor. yani web sitesi isp uzerinde kalacak, sirket içi sadece active directory ve dns ile exchange olacak.

yani www.abc.com.tr isp uzerinde hizmet verirken,  ben sirkette ilk domain kontroller da, domain ismini abc.com.tr vererek kuracagım ve dns i de yapılandıracagım.umarım dogru anlamasımdır, tesekkurler

Gönderildi : 25/11/2008 01:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Arkadaşlar ;

piyasada danışmanlık yaparken pek çok benzer durum gördüm , dedim neden bunu local kurdunuz ? com yapınca mailleri alamıyruz , web sitesi açılmıyor , sizce bir bilişimci için bu ne kadar doğru bir karar. Bu aslında dns konusuna hakimiyet ile ilgili . aynı domain adı her koşulda sizlerin işlerini kolaylaştıracaktır , bunu pek çok büyük firmada görebilirsiniz her zaman domain adları alan adları ile örtüşür ve dns e gerekli bir veya iki A kaydı açılarak herşey çözülür en doğru yol budur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/11/2008 04:16

Paylaş: