Anasayfa » Forum

Yedek Sunucu Yardım
 
Bildirimler

Yedek Sunucu Yardım  

  RSS
Uğur KARTAL
(@UgurKARTAL)
Üye

Merhaba

Raid yapılarımda elektriksel sorunlardan dolayı disk sorunu yaşadım. Sistemim raid olmasına rağmen bu yapıda bozuldu ve yedeklerime ulaşamasaydım sistem ve verilerim tamamen kaybolmuş durumda olacaktı. Neyseki Yedeklememi ayrı bir yerde tutuyordum. yedeklerimden geri döndüm fakat bu işlem bile işletmemizin 1 gün duraksamasına işlerinin aksamasına neden oldu.

Şimdi çok hakim değilim araştırıyorum ama DISASTER SERVER diye bir yapı söylediler. İkinci bir server alıp bunu yedek sunucu olarak hazırda bekletip asıl sunucuma birşey olduğunda devreye alabileceğim bir yapı var dediler. Bu konuda bilgi sahibi üstadlar bana yardımcı olabilirler mi ?

Benim şu andaki yapım HP GEN9 fiziksel Sunucu - Bunun üzerinde Altaro sanal sunucu yedekleme sistemi ve HYPER V kurulu. HYPER V üzerinde de iki sanal sunucum mevcut. Birisi DC ( AD )  ve aynı zamanda FILE SERVER , diğeri Terminal SERVER ve SQL server olarak hizmet vermekte. Yapımda toplam 50 PC mevcut. Kısaca yapım bu ve sizin önerilerinize ihtiyacım var. Nasıl bir yol izlersem benim için en yararlı ve güvenli seçenek olur.

Alıntı
Gönderildi : 02/11/2018 12:16
sonernergiz
(@sonernergiz)
Üye

Öncelikle geçmiş olsun.

HyperV üzerinde cluster sistemini kurup. Sanal serverleri migrate edebilirsin. 

Bunun için storage alman gerekir. Gerisini ücretsiz bir şekilde yapabilirsin.

Bu durumda fiziksel serverin 1'i devre dışı kaldığında 2.'si ile çalışmaya devam eder.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/11/2018 14:22
Özkan Burgaç
(@ozkanburgac)
Üye

Selam ,

Geçmiş olsun birkaç nacizane önerim olacaktır ben size konu başlıklarını yazayım siz incelerseniz aklınızda şekillenecektir. tabiki bütçe ve yapıyı bilmiyorum

sanallaştırmanızı vmware taşımanız sizin için daha sağlıklı olacaktır 

 

veeam backup & Replication yazılımını incelemenizi öneririm oldukça başarılı bir arkadaş kendisi

https://www.veeam.com/tr/vm-advanced-replication.html

 

SQL Yedeklerinizin boyunu tam bilmemekle " SQLBackupAndFTP " yazılımını incelerseniz ortam dışına şireleyerek yedek almayı sağlar 

One Drive , Drop Box , FTP ve daha birçok yöntem

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/11/2018 19:36
Fatiih Demiir
(@FatiihDemiir)
Üye

Selamlar,

Geçmiş olsun. Verilerinizi kurtarabilmiş olmanız iyi bir haber.

Alternatif olarak; fiziksel sunucu yatırımı yapmak yerine Azure üzerinde Disaster Recovery servisini kullanabilirsiniz. Mevcut iş yüklerinizin yedeklerini Azure üzerinde konumlandırıp yaşamış olduğunuz veya benzer kesinti durumlarında yapınızı Azure üzerinde ayağa kaldırıp kaldığınız yerden çalışmaya devam edebilir ve sorunu giderdikten sonra da yerel sistemden tekrar çalışmaya devam edebilirsiniz. Yedek bir fiziksel sunucunun donanım, güvenlik, elektrik tüketimi gibi maliyetlerinden de tasarruf etmiş olursunuz. 

Servisi daha ayrıntılı incelemek isterseniz link bırakıyorum.

https://azure.microsoft.com/tr-tr/services/site-recovery/

İyi çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/11/2018 20:30
Paylaş: