Forum

File Server Domain ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

File Server Domain Admin Değiştirme

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
570 Görüntüleme
(@suleymanozyurt)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ardakaşlar,

ISO 27001 gerekliliğinden dolayı sistemlerimizde administrator kullanıcısını kaldırıyoruz. onun yerine açtığımız diğer bir kullanıyıya aynı hakları verdik.

Fakat diğer sunucularda herhangi bir sorun yaşamazken, file server yapımızda yeni oluşturulan kullanıcıya filer server içerisindeki paylaşım klasörlerinin içerisine girememekte ve yetki tanımlayamamaktadır.

konuyla ilgili desteklerini bekliyorum.

ayrıca daha önceden domain\administrator kullanıcısını değiştiren ve tecrübe den arkdaşlarımız varsa başka dikkat etmem gereken hususlar mıdır ?

önerilerini bekliyorum.

şimdiden desktekleriniz için teşkkür ederim.

Gönderildi : 21/09/2018 19:52

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

selam,

domain admini değiştirmek ne demek?

genelde bu hesap devre dışı bırakılır ve ismi değiştirilir. ancak sistemlerde yetkileri kalır.

Gönderildi : 21/09/2018 19:56

(@suleymanozyurt)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

selam hocam evet dediğiniz gibi hesabı disable edip yeni oluşturacağıız bir kullanıcıyı domain ve enterpris admin seviyesine taşımak istiyoruz. diğer serverda herhangi bir sorun yaşamadık ama paylaşıma açılan klasörlerde bu yeni açılan kullanıcının izini olmadığından hepsine tek tek vermek yerine daha kolay bir yolu var mıdır acaba ?

Gönderildi : 22/09/2018 00:14

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

selam,

gpo ile yeni hesabı bütün sunucularda local admins grubuna eklerseniz muhtemelen sorununuz çözülecektir. ancak özel izinlemeler yapıldıysa ve inheritance tarzı düzenlemeler yapıldıysa izinleri dediğiniz gibi düzenlemek gerekebilir. izinlerin owner vs durumuna göre bunu başarılı bir şekilde yapabilirsiniz veya hatalar alırsınız.

kolay gelsin

Gönderildi : 22/09/2018 17:43

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba Ardakaşlar,

ISO 27001 gerekliliğinden dolayı sistemlerimizde administrator kullanıcısını kaldırıyoruz. onun yerine açtığımız diğer bir kullanıyıya aynı hakları verdik.

Fakat diğer sunucularda herhangi bir sorun yaşamazken, file server yapımızda yeni oluşturulan kullanıcıya filer server içerisindeki paylaşım klasörlerinin içerisine girememekte ve yetki tanımlayamamaktadır.

konuyla ilgili desteklerini bekliyorum.

ayrıca daha önceden domain\administrator kullanıcısını değiştiren ve tecrübe den arkdaşlarımız varsa başka dikkat etmem gereken hususlar mıdır ?

önerilerini bekliyorum.

şimdiden desktekleriniz için teşkkür ederim.

Bunu hangi danışman söyledi bilmiyorum ama 27001de Administrator kullanıcısı kaldır demez. Daha doğrusu kapsam çerçevesinde ne yapıp yapmayacağınıza siz karar verirsiniz.

Özü " Yaptığınız yaz, Yazdığını yap."

Danışman fantastik birisi sanırım.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/09/2018 13:33

Paylaş: