Forum

Server 2012 RDP Yaz...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2012 RDP Yazdırma Sorunu

19 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,883 Görüntüleme
(@oguzhanbitlisli)
Gönderiler: 180
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Server 2012 Kurulu cihaz üserinden Remote desktop baglantısı gerceklestırıyorum. Server Üzerinde Paylasımda olan yazıcıyı önce server i ekleyip izinlerden remote desktop oturumu acan kullanıcıya full yetkı verıyorum ve remote desktop ile oturum acıp yazıcılara baktıgımda ekledıgım yazıcıyı gorebılıyorum. remote desktop baglanarak oturum actıgımda yazıcıya sınama sayfası yazdırıyorum yazdırmıyor ve server tarafında yazıcının yazdırılan oge kısmına baktıgımda yazıcının durumu Hata yazdırılamadı olarak gorunuyor ancak server uzerınden sınama sayfası yazdırdıgım hıc bır sorun olmadan dırek yazdırıyor. acaba sorun nedir.

Gönderildi : 22/07/2018 00:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Olay günlüklerini kontrol ettiniz mi?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/07/2018 02:25

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba hocam 

Event ID deki olaylar aşağıdaki gibi. Enteresanlık Administrator olarak oturum açmış olduğum fiziksel sunucu uzerınde herhangi bir sıkıntı vermeden sınama sayfası yazdırabılıryorum ancak rdp yapıp yazdırmak ıstedıgımde hemen hata ya düşmesi

Administrator Hesabı ile uzak masaüstü oturumu açtığımda da sıkıntı olmadan yazdırabiliyorum. Kullanıcılar Remote Desktop Users ve Domain Users grubuna üyeler.

Info _DrvPrinterEvent: Setting up driver environment due to PRINTER_EVENT_INIITIALIZE. Printer name: ETIKET
RequireUcrtInSystem32Directory: Windows 8 / 8.1 detected.The universal CRT file(ucrtbase.dll / ucrtbased.dll) needs to be in the System32 directory.
ConditionalCopy: File already exists: "C:\Windows\system32\ucrtbase.dll"

Gönderildi : 22/07/2018 21:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu sanırım özel bir yazıcı etiket yazıcısı gibi, yazılımını kurarken size everone veya me only diye bir şey sorar, onu herkes kullanacak şeklinde kurmamışsınız sanırım ondan bir yetki sorunu var gibi.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/07/2018 19:09

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam Şöyleki

Permission da everyone full yetkili bu etkiler mi ki?

Gönderildi : 23/07/2018 19:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Şimdi yazıcı için ok ama o yazıcının kullanacağı DLL ve benzeri dosyalarda yetki sorunu olabilir günün sonunda bu normal bir yazıcı değil.

Örnek bu yazıyıcı RDP yapan kullanıcı ile kurmayı denedin mi?

Gönderildi : 23/07/2018 19:52

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hocam yazıcıyı zaten rdp kullanıcısı ile kurdum ama sonuc değişmedi GPO ile alakalı bir durum olabilir mi?

Gönderildi : 23/07/2018 20:27

(@oktaykumas)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Merhabalar,

Server üzerinde C:\Windows\System32\spool klasörüne test amaçlı olarak everone için yetki verip test edermisiniz.

Gönderildi : 23/07/2018 20:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bilemem ki sonuçta ortam senin 🙂 anormal bir durum olduğu kesin.

Bence sen yine yetki üzerine yoğunlaş.

Yada başka bir makineye RDS kurup yazıcıyı kurmayı dene bakalım.

Gönderildi : 23/07/2018 23:16

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hocam 

Ortam Bende ama TEcbrübe ve Bilgi de sizde 🙂 Spool Klasörüne Everyone Yetkisi verdim, Windows Server 2008 R2 de RDP Kurdum ve onda da aynı 🙂

Gönderildi : 24/07/2018 11:12

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Kurmaya çalıştığınız yazcının marka ve modelini yazabilirmisiniz spesifik bir ayar olabilir mi acaba?

Gönderildi : 24/07/2018 13:01

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yazıcı Xerox 3140 , TSC TDP-245 Plus

Gönderildi : 24/07/2018 16:13

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Kullanmış olduğunuz yazıcılar piyasada oldukça kullanılan modellerden ekstra bir ayara gerek yok test çıktısı aldığınızda tam olarak ne hatası alıyorsunuz? eğer kullanıcılar admin ile çıktı alıp user ile alamıyorsa yetkilerde bir sorun var demektir client bilgisayarda mstsc /admin komutu ile bağlanıp test çıktısı almayı deneyebilirmisiniz.

Gönderildi : 24/07/2018 17:53

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

sonuç aynı değişen bir sey yok maalesef

Gönderildi : 24/07/2018 18:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu adımları bir daha kontrol eder misin lütfen

1. On the problematic client

======================

Please confirm that we have allowed to use the printer in RDP session under local resource when connecting to the Remote Desktop Server in Remote Desktop Connection/Local Resources/Local devices and Resources/Check Printers.

2. On the Remote Desktop Server

==========================

Please make sure that we have not disabled the printer redirection via RDP-Tcp Properties via: Start->Administrative Tools->Remote Desktop Services->Remote Desktop Session Host Configuration.

Then double click RDP-Tcp. Make sure we did not disable printer redirection

3. Make sure that we have not enabled the following group policy settings:

Computer Configuration->Administrative Templates->Windows Components->Remote Desktop Services-> Remote Desktop Session Host->Printer Redirection->Do not allow client printer redirection

By default, these settings are configured to allow client printer being redirected except that we have manually set them. This GP is corresponding to registry key HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows NT\Terminal Services\DisableCpm

4. Make sure that we have checked the following settings:

Logged on to Domain Controller and checked User Properties –Environment.Check if check box "Connect client printers at logon" has been checked

After checking that, if the issue still persists, please make sure that the corresponding printer driver has been installed on the server. Then check the issue again.

Gönderildi : 24/07/2018 23:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ek olarak printer için bu izinleride verdim emiştin;

• Print
  • Manage Printers
  • Manage Documents
  • View Server
  • Manage Documents

Gönderildi : 24/07/2018 23:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Son olarak easy print açık ise kapatıp driver ı kaldırıp tekrar yükler misiniz

Aşağıdaki adımları izleyerek Easy Print Servisini devre dışı bırakabilirsiniz:

1) "gpedit.msc" komutu ile Group Policy Editor u çalıştırın

2) Computerconfiguration/Administrative Templates / Windows components/ Remote Desktop Service / Remote Desktop Session Host / Printer Redirection / "Disabled" seçeneğin, seçin.

Disabkle seçeneği ile Easy Printer dirver first" ile Easy print devre dışı bırakılır.

Gönderildi : 24/07/2018 23:34

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Hocam

Yıllık İzinde olduğum için söyledikleriniz henüz yapma şansım olmadı. Kesinlikle yapacağım. Yapmadan Önce size bir gelişme aktarayım. RDP server ile aynı localde bulunan TSC ve Hp yazıcıları için RDP cliente ekledim ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadım direk yazdırdı. hata aldığım paylaşılan yazıcı ile rdp sunucusu farklı lokasyonlarda ve bu iki lokasyon birbirine Firewal ile bağlı ben yazıcının bağlı olduğu firewalden 135-136-137-138-139 ve 445 portlarını y azıcının baglı oldugu bilgisayara yonlendırdım. RDP nin baglı oldugu lokasyondan yazıcının baglı oldugu lokasyonun dış ip adresine girip paylasımları goruyorum ve hatta yazıcıyı eklıyorum hatta ve hatta RDP sunucusundan yazdır dedıgımde yazdırıyor ancak bu ekledıgım uzaktakı yazıcıyı rdp ıstemcısı ıle kullanmak ıstedıgımde yazdırmıyor. acaba port forward ile alakalı bir sorun mu yaşıyorum sizce

Gönderildi : 04/08/2018 15:21

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hocam

Ayrıca  RDP-Tcp inanın bulamadım Nereye Saklanmış Olabilir ? 🙂 

Bu izinleri Guvenlikten verecek isem eger bu grupların hiçbiri yok ve yazıcıların baglı oldugu pc domain ortamında değil

Print
Manage Printers
Manage Documents
View Server
Manage Documents

Gönderildi : 06/08/2018 19:11

Paylaş: