Forum

Server 2012R2 0X800...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server 2012R2 0X80004005 Network Error /Windows Cannot Access

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,722 Görüntüleme
(@ibrahimbagir)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ben İbrahim BAĞIR

İstanbul Anadolu yakasında bir firmanın Bilgi İşlemcisiyim, uzun süredir Çözümpark' daki makaleleri ve solutions' ları okuyorum ancak ilk defa bir konu hakkında soru sorma ihtiyacı duydum.

Sistemimdeki sunuculardan biri Dell R730XD serisi custom bir sunucum var ve üzerinde server 2012R2 çalışıyor sunucu domainde.

Dhcp yada Dns ile ilgili bir sorun olmadığını gördüm.

(Bu sunucu üzerinde sanallaştırma yok)

Bir haftadır bu sunucum üzerinden domaindeki herhangi bir sunucu yada client üzerindeki file sharing' e ulaşamıyorum.

ancak bu sunucu üzerindeki file sharinglere farklı sunucu yada client üzerinden ulaşabiliyorum.

sorunum bu sunucu üzerinden farklı sunucu yada client üzerindeki file sharinglere ulaşamamak.

Örnek: Bu sunucu üzerinde \\192.168.2.5\paylasim yaptığımda aldığım hata aşağıdaki gibidir.

Windows cannot access \\192.168.24.5

Check the spelling of the name.Otherwise, there might be a problem with your network. To try to identify adn resolve network problems, click Diagnose.

Error code 0x80004005 ( Aytıca run üzerinden \\192.168.240.5\paylasim olarak aratıldığında verdiği error code 0x80070035

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 05/06/2018 14:00

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Gitmeye çalıştığınız paylaşıma ait sunucuda SMB açık mı ? 

Yani 192.168.2.5 ip adresli paylaşıma başka bir bilgisayardan gidebiliyor musunuz ? 

Ayrıca o sunucudaki firewall kontrol eder misiniz ? Dışarıya doğru smb kapatılmış olabilir. Yine ağ paylaşımlarıma girerek orada File and Printer Sharing aktif olduğunu check eder misiniz ? 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 05/06/2018 17:49

(@ibrahimbagir)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yukarında bahsettiğim sunucu üzerindeki tüm paylaşımlara erişilebiliyor ancak bu sunucudan başka sunucu yada client' lardaki paylaşımlara erişilemiyor.

tüm sunucu yada clientları pingleyebiliyorum.

IP ve HOSTNAME olarak pingleyebiliyorum. yani ip ve isim çözüyor.

Firewall Outbound rullar içerisindeki smb-out açık.

Gönderildi : 05/06/2018 19:43

(@ibrahimbagir)
Active Member
Konu başlatıcı

Private ve Domain içerisinde Network discovery açık.

Gönderildi : 05/06/2018 19:44

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Local adminle rdp olmadan, normal monitor ve klavye ile baglanip, network kartini silin, daha sonra tekrar ekleyin, ip tekrar yapilandir , oyle deneyin

Gönderildi : 05/06/2018 22:56

(@ibrahimbagir)
Active Member
Konu başlatıcı

Local adminle rdp olmadan, normal monitor ve klavye ile baglanip, network kartini silin, daha sonra tekrar ekleyin, ip tekrar yapilandir , oyle deneyin

Merhaba,

İlginiz için teşekkür ederim.

Akşam Üstü sorunu çözmüş bulunmaktayım. çözümü aşağıda yazıyorum belki ihtiyacı olan olur. (Umarım kimse böyle birşey yaşamaz)

1) servislerden anlamadığım şekilde aşağıdakilerin hepsi stop etmiş ve disable hale gelmiş. Bunların hepsini otomatik yaptım ve start ettim.

UpNp Device Host

SSDP Discovery

TCP/IP Netbios Helper

FDPHOST service hosts the Function 

2) Network kartında Client For Microsoft Networks silinmiş. Bunu tekrar İnstall ettim.

3) Firewall Outbound rule içerisinde 

File and Printer Sharing (NB-Session-Out)  Port 139 disable hale gelmeyip bir şekilde tamamen silinmiş bunu kuralı yeniden oluşturdum.

Gönderildi : 06/06/2018 01:14

(@ibrahimbagir)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu konuyu nasıl kapatabilirim ?

Gönderildi : 06/06/2018 01:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, muhtemel ortamınızda NTLM sıkılaştırma yapılmış olabilir. Çünkü IP ile bağlantı yapmak demek ntlm kullanmak demektir, isim ile bağlantı demek ise kerberos kullanmaktır, aşağıdaki gpo ayarlarını kontrol edin lütfen.

Network security Restrict NTLM in this domain - Windows Security | Microsoft Learn

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/03/2024 21:43

Paylaş: