Forum

Windows Server 2012...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2012 r2 şifre sıfırlama sorunu

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,171 Görüntüleme
(@alimutlu)
Gönderiler: 48
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar Meslekdaşlarım. 

Sorunum : Elimde windows server 2012 r2 işletim sistemli HP proliant bulunmakta. Fakat administrator şifresini unutmuşlar. İnternettten ve forumdan bakmadığım yer kalmadı. Sağolsun sizin forumda bir arkadaş anlatmış. Aynı anlatım internette de bulunmakta. fakat işe yaramadı. 

yaptıklarım :

1- orjinal server 2012 dvd ile açtım ve cmd ekranında c: d: ya da diger sürücüleri ne yaptıysam göremedim. ( görsem komutla isim değiştirip restart ile password belirleyebilecektim. ) 

2- active boot ( kendi linsansım var ) girip şifre sıfırlama için Sam dosyasını değiştirmek istedim yine hiçbir diski görmüyor

3- herkesin kullandığı windows password changer vardı onu iso olarak yazdırdım ondan da bir sonuç alamadım.

not : raid var ama ne olduğunu anlayamadım. 

bana administrator şifresini sıfırlama konusunda yardımcı olabilir misiniz. 

teşekkürler. 

Gönderildi : 05/01/2018 22:20

(@erkangulmez)
Gönderiler: 316
Reputable Member

Merhaba

ILO aktif ise onunla baglanip degistirebilirsiniz sifreyi. ILO'nun server kasasinin uzerinde yazar(degistirilmediyse).

ILO portuna kabloyu takin makineyi restart edin boot sirasinda ILO ip adresini size verir, baska bir makineden browser uzerinden baglanin ama bunun icin lisansa ihtiyac var ancak sifre degisimi icin bir kac dakika vaktiniz olacak disconnect olana kadar

Olmazsa, sata disk driverlarini indirin bir USB'ye koyun ve Windows cd'si ile acin makineyi size disk bulamadim dedigi noktada USB icindeki driverlari gosterin

Kolay gelsin

Gönderildi : 05/01/2018 22:42

(@alimutlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkürler hızlı cevap için, fakat c: d: e: f: gibi şeyler denediğimizde ve diğer yazılımlarla çatığımızda ne yazık ki görmediğinden bu şekilde davranıyor. ILO dediğiniz i ne yazık ki key olmazıdından deneyemiyorum. 

başka bir yöntem aklınıza geliyor mu acaba 

teşekkürler

Gönderildi : 05/01/2018 22:58

(@cemaltaner)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Kali Linux ISO indirin. Bir USB'ye Rufus ile yazın.
Açılış menüsünde Live (forensic mode) seçin.
Windows klasörüne girin. Buradan da önce System32 klasörüne ardından config klasörüne girelim. Yerel kullanıcı hesaplarının bilgisi buradaki SAM dosyasında tutuluyor. Şimdi de sağ tık Open in Terminal diyerek Config klasörü içinde terminal penceresi açalım. Komut satırına chntpw -l SAM yazalım. Admin hesabını görürsünüz. Şimdi bunun parolasını sıfırlayacağız. Bunun için komut satırında chtntpw -u z SAM yazıyoruz. Karşımıza bir menü gelecek.Önce 1 ve ardından 3'ü seçin, istendiğinde Y'yi seçin.Sonra çıkmak için q tuşuna basın ve devam etmek için y'yi seçin. Tekrar komut satırına dönmüş olmamız lazım. Şimdi tekrar chntpw -l SAM komutunu yazarak kullanıcı hesaplarını tekrar görüntüleyelim. Admin ullanıcı adının karşısında BLANK yazıyorsa parolasız giriş yapabilirsiniz demektir.

Gönderildi : 05/01/2018 23:05

(@alimutlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

şimdi deniyorum. ayrıntıları yazacağım. teşekkürler. 

Gönderildi : 05/01/2018 23:10

(@alimutlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kali linux ile denedim ama yine hiçbir diski görmüyor. hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım. arkadaşlar aklıına bir şey gelen olıursa yazabilir misiniz. 

teşekkürler. 

Gönderildi : 06/01/2018 00:23

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

MErhaba,

Proliant raid driverını indirin,usb belleğe kopyalayarak sunucuya takın,

Windows 2012 r2 cd ile sunucuyu başlatın,

normal kurulum yapar gibi disk ekranına kadar gelecektir,

Diski orada göremedeğinizde , browse diyerek usb de ki sata driverını gösterin,

diskleri gördüğünüzde sağ üstk köşedeki çarpı tuşu ile açık olanı ekranı kapatın,

İlk kurulum ekranına gelecek,

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2013/01/20/windows-server-2012-administrator-parolas-sifirlama-reset-administrator-password.aspx

Linkte ki makalede yazan adımları artık uygulayabilirsiniz.

(Tecrübe ile sabit bilgi)

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2018 23:23

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Mustafa hocanın belirttiği gibi sorununuz raid driver tarafında.

raid driver yükledikten sonra, istediğiniz herhangi bir tool'u kullanabilirsiniz.

referans adres, alternatiflerden biri.

https://www.top-password.com/knowledge/load-hard-disk-drivers.html

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/01/2018 03:56

Paylaş: