Forum

Yardımcı arkadaş i&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yardımcı arkadaş için domain grup seçimi

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
496 Görüntüleme
(@alperenavcu)
Gönderiler: 60
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Araştırdım fakat tam istediğim cevabı bulamadım açıkcası yardımcı olabilecek arkadaşımız varsa sevinirim.

2. şubemize yardımcı bir arkadaş başlayacak bu arkadaşa domaindeki clientlerde program ekleme kaldırma son kullanıcı sorunlarına karşılık verebilecek yetki olacak fakat serverlara giriş yapamaması için hangi grubu eklemem gerekiyor. 

Vakit ayırdığınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 07/12/2017 16:34

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

merhaba;

clientlar üzerinde local admin olabilmesi için domain üzerinden restricted user group policy dağıtımını yapabilirsiniz.

Gönderildi : 07/12/2017 16:46

(@alperenavcu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Group policyden Windows settings _ Securtiy Settings_ Restricted Groups a administrator grubunu ekledim. Local admin olacak test 1 kullanıcısını administrator üyesi yaptım.

Test adında organization unit ekledim kullanıcıyı ve bilgisayarı oraya ekledim gpo dan test ou e restirected policy i linkledim test 2 kullanıcısı ile oturum açtım test 1 kullanıcısı ile yönetici izni isteyen ayarları denedim sonuç olumsuz.

Gönderildi : 07/12/2017 17:16

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

kullanıcıyı OU içine almanıza gerek yoktur. Bu policy user tarafına uygulanmaktadır.

Policy yapılandırmasında Restricted Group olarak ekleme işlemini yaparken This group is member of seçimini mi yaptınız (kullanıcıyı bu ayar ekler) yoksa member of this group (bu mevcut adminleri kaldırır, özel durumarda eklenir) mu yaptınız?

client üzerinde rsop.msc çalıştırıp uygulanan policylerde kontrolü sağlarmısınız.

Gönderildi : 08/12/2017 04:19

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Eğer 2. şubede çok fazla client yoksa bunun manuel olarak ta yapabilirsiniz.

bilgisayar yönetimi-kullanıcılar-yeni kullanıcı açıp yetkisi administrator olarak ayarlarsanız kullanıcı local admin yetkisine sahip olacaktır.

Gönderildi : 08/12/2017 12:39

(@alperenavcu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Onuda düşündüm fakat yeni başlayan arkadaş şifre başkaları tarafından öğrenilirse tekrar şifre değişikliği gerekecek bunu gpo ile çözmenin yolunu arıyorum açıkcası.

Gönderildi : 08/12/2017 14:53

(@alperenavcu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Fatih Hocam,

Members of this group a eklemeye çalıştığımda Windows cannot process the object with the name  " Bilgi Islem" because of the following error. The specified domain either does not exist or could not be contracted. Uyarısı ile karşılaşıyorum ama yinede ekliyor.

Gönderildi : 08/12/2017 16:20

(@alperenavcu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bilgilendirmeler için teşekkür ederim sorun düzeldi.

Gönderildi : 08/12/2017 17:02

Paylaş: