Forum

Server 2016 Lisans ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2016 Lisans Ayarı

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,697 Görüntüleme
(@MehmetAcarli)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

2 sunucumuz var.2 sunucu da server 2016 standart.1 sunucuda dc kurulu.içerisinde rds rolleri kuruldu.Rds cal lisanslar girildi.
Diğer sunucuda dc'ye dahil edildi.Fakat lisansları dc'den çekemiyor.Açılışta kalan gün sayısını belirtiyor.
Dc makineden lisansları çekmesi için nasıl bir ayar yapılması gerekir.

Gönderildi : 07/12/2017 14:47

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

RD Licensing Rolü DC üzerinde mi RDS Sunucusu üzerinde mi?

Gönderildi : 07/12/2017 16:43

(@MehmetAcarli)
Active Member
Konu başlatıcı

Rds Rolü dc üzerinde kurulu.Lisanslar da dc içerisinde girildi.

Gönderildi : 07/12/2017 17:03

(@MehmetAcarli)
Active Member
Konu başlatıcı

Sorun çözüldü.
gpedit.msc içerisinde  Bilgisayar yapılandırması - Yönetim Şablonları - Windows bileşenleri - Uzak Masa üstü Hizmetleri - Uzak Masaüstü Oturumu Ana Bilgisayarı - Lisanslama - Belirtilen Uzak Masaüstü Lisans Sunucularını Kullanın  : Bunun içerisinde dc ip sini yazdıktan sonra  lisansları dc den algıladı.Kalan lisans gün sayısı uyarısı kayboldu.

Gönderildi : 07/12/2017 19:10

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Rds Rolü dc üzerinde kurulu.Lisanslar da dc içerisinde girildi.

DC üzerinde desteklemez. bilginiz olsun.

Gönderildi : 08/12/2017 04:20

(@SerkanKizkapan)
Gönderiler: 1
New Member

Merhaba,

Server 2016 standart kurulumuz mevcut standart olan 2 adet rdp sayımızı 6 adete çıkarmak istiyoruz.

2016 nın rdp lisans fiyatları bütçemizi aşıyor.

2012 nün 5 li lisanları fiyat olarak daha uygun geldi bana.

Sorum şu 2016 kurulumuna 2012 rdp lisanslanabilir mi?

Eğer lisanslanamıyorsa el terminalleri iç ağdan server bağlantısı için (depo yönetim programı kullanılacak) rdp dışında daha ekonomilk farklı alternatifler var mıdır? Örneğin vpn ile iç ağdan bağlantı yapılabiliyor mu?

Bu işin ticaretini yapan firmalardan sağlıklı bilgiler alamıyoruz maalesef. Herkes doğal olarak ürünü pazarlamaya çalışıyor.

Konu hakkında çok fazla bilgimiz yok maalesef uzman arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Gönderildi : 15/11/2018 17:28

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Server 2016 üzerinde Hyper-V Sanallaştırmayı devreye  alarak Sanal olarak Server 2012r2 kurabilirsiniz ( Mevcuttaki 2016 lisansınız ile sanalda 2012 kullanma hakkınız  var ) Sanaldaki 2012  üzerinde RDS rolunu kurarak 2012  rdp lisansı alıp kullanabilirsiniz.

Diğer  sorularınız için el terminali ve  kullanmış olduğunuz  depo yönetim  yazılımı ile  ilgili  bir  durum  El  terminalinizde  yüklü olan işletim  sistemi versiyonuna  uygun  depo yönetim yazılımınızın client versiyonu var  ise  rdp kullanmanıza  gerek kalmaz  ancak  genellikle  sadece  belli os lar  için  client  yazılımı oluyor ve  el  terminallerinde  rdp kullanmak  tek  alternatif  olabiliyor, ancak  en  köyü  durumda  server  2016 üzerinde  sanallaştırma  yapıp server  2012  yükleyerek  bütçenize  uygun  çözüm üretebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 15/11/2018 17:39

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

2012 nün 5 li lisanları fiyat olarak daha uygun geldi bana.

Sorum şu 2016 kurulumuna 2012 rdp lisanslanabilir mi?

hayır, lisanslanamaz, referans adres fikir verecektir.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/remote/remote-desktop-services/rds-client-access-license

Eğer lisanslanamıyorsa el terminalleri iç ağdan server bağlantısı için (depo yönetim programı kullanılacak) rdp dışında daha ekonomilk farklı alternatifler var mıdır? Örneğin vpn ile iç ağdan bağlantı yapılabiliyor mu?

sunucu ve terminalleriniz aynı ağ içerisinde ise, rdp kullanmak zorunda değilsiniz, kullandığınız uygulamayı üreten firmadan destek alabilirsiniz.

Bu işin ticaretini yapan firmalardan sağlıklı bilgiler alamıyoruz maalesef. Herkes doğal olarak ürünü pazarlamaya çalışıyor.

Konu hakkında çok fazla bilgimiz yok maalesef uzman arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

detayını bilmemekle birlikte, talebiniz karmaşık değil, net cevaplar alamıyorsanız, çözüm ortağınızı değiştirin.

direk bulamıyorsanız, kullandığınız uygulama/yapının benzerini kullanan firmaları arayıp, kimlerle ile çalıştıklarını ve memnuniyetlerini sorun.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/11/2018 05:27

Paylaş: