Forum

WSUS ile Yetkilendi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

WSUS ile Yetkilendirme ve Kontrolü Hakkında

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
592 Görüntüleme
(@yasinkaraman)
Gönderiler: 178
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Server 2012 R2 üzerinde WSUS rolünü aktif ettim. Active Directory Computer kısmındaki bilgisayarları ise windows10 adı altında bir OU klasörüne aktardım. Group police ayarlarından ise Wsus portuna editledim. Clientlerin update etme kısmını server üzerinden yapmasını sağladım.

Fakat sonrasında şöyle bir sorunum oldu. Wsus kurduğum için ve sadece windows10 updatelerini çek dediğim için günlük 50-100 GB dosya indiriyor. Şirketin interneti zaten 200gb kotalı, kota dolduğu zaman internet hızı 4'te 1ine düşüyor. Nasıl bir yol izlemem gerekmektedir. Geri dönüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim. 

Gönderildi : 24/08/2017 20:00

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Wsus ilk senkronizasyonunda yüksek boyutta download yapıyor. Sonrasında bu elbet azalacaktır. Ancak sanıyorum sizde yanlış bir konfig söz konusu. Örneğin ortamınızda sadece Windows 10 işletim sistemli Client'lar var ise Production kısmından sadece Windows 10'u seçin. Yapınızda sadece Türkçe işletim sistemi kullanılıyorsa sadece türkçe dil seçeneğini işaretleyin. Sürücü güncellemelerini aldırmayın. Bunlarda oldukça fazla yer kaplıyor.

Kısacası ortamınıza uygun ayarları yapın.

Gönderildi : 24/08/2017 20:47

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Günlük olarak bu boyutta download çok mümkün değil. WSUS sadece "approve" ettiğiniz dosyaları lokal diskine kaydeder. Yapılandırmanızı paylaşırsanız daha sağlıklı yönlendirebiliriz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/08/2017 20:50

(@yasinkaraman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Resul hocam tam olarak sizin demiş olduğum gibi yapmışım ayarlarımı. Sadece update ler açık ve sadece windows 10 işletim sistemlerinin güncellemelerini alıyorum. Fakat windows 10 un bir alt kırılımını belirleyemediğim için home, pro, enterprise vb tüm sürümlerin updatelerini indiriyor. Bana lazım olan sadece pro sürümünün güncellemeleri olacaktır. Ben Approve demeden sanırım indirme işlemi yapmayacaktır doğru mu anladım acaba ?

Gönderildi : 25/08/2017 11:49

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Windows 10 ile ilgili olan seriye aşağıdan ulaşabilirsiniz. Windows 10 update paketleri çok büyük olabiliyor. Bu nedenle ayarları aşağıdaki makalelere göre yaparsanız 50 gb boyutunda bir db olacaktır.

https://rizasahan.wordpress.com/2016/11/17/windows-server-2016-wsus-bolum-1-kurulum/

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2016/12/11/windows-server-2016-wsus-bolum-2-yapilandirma.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/08/2017 15:57

(@yasinkaraman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selam Rıza Hocam,

Sanırım bende ilk makale araştırmamda sizin vermiş olduğunuz link üzerinden yola çıkarak kurulumumu yaptım. Hatta orada windows 10 seçtim fakat windows 10 ile alakalı tüm versiyonlar geliyor. Home - Pro - Enterprise vb. ben sadece pro içeren güncellemeleri yüklüyorum. Diğer Cumulative upgrade olan güncellemeleri de yüklemem gerekiyor mu ? 

Gönderildi : 28/08/2017 11:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Sadece makaledeki gibi seçim yapın.

Sonra içerideki 1511-1607-1703 gibi farklı yapılar varsa bunlar için gelen güncellemeleri ayrı ayrı seçerek approve edin.

Zaten windows 10 lar bir grupta toplu ise client hangi yapıda ise sadece kendine gerekli güncellemeyi alacaktır. Büyük updateler ve geçiş paketleride dağıtılabilir ancak büyük yer kaplar.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/09/2017 16:32

Paylaş: